PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - αισθητηρας λαμδα

kexas_giorgos - Τρι 18 Απρ 2017, 00:07:27
Θέμα δημοσίευσης: αισθητηρας λαμδα
Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά με υγεία!
Μεγάλη Παρασκευή δυστύχως αντιμετώπισα πρόβλημα με το αυτοκίνητο. Ξελάσκαρε ο αισθητήρας λάμδα.Αύριο πάω συνεργείο. Sad γνωρίζει κανείς περίπου σε τι τιμή κυμαίνεται ο αισθητήρας λάμδα για 207 gt σε περίπτωση που είμαι για αντικατάσταση;
NoDsl - Τρι 18 Απρ 2017, 12:46:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αν τον πάρεις απο πεζό, το 200άρι το έχεις αέρα. Αν το πάρεις απο bosch ή NGK, ανάλογα τι είναι, κάτω απο 100€.
kexas_giorgos - Τρι 18 Απρ 2017, 14:38:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστώ πολύ.Αλλά τελικά το πρόβλημα δεν είναι εκεί όπως όλα έδειχναν. Sad
Gotcha - Τρι 18 Απρ 2017, 14:50:28
Θέμα δημοσίευσης:
Τι προβλημα αντιμετωπισες και τι σου ειπαν τελικα στο συνεργειο?
kexas_giorgos - Τρι 18 Απρ 2017, 15:57:55
Θέμα δημοσίευσης:
Το αμαξί ξαφνικά σε ένα ταξίδι απομόνωσε την τουρμπίνα και από εκεί και μετά έβγαζε πολλούς άσπρους καπνούς από την εξάτμιση.Στις χαμηλές στροφές τρέμει και δεν έχει δύναμη.Σήμερα ο μηχανίκος που το είδε βρήκε το ένα μπουζί να έχει σπασμένη ακίδα και μου είπε ότι λγκ εφύγε μέσα στο πιστόνι το κομματάκι εκείνο...οπότε κλάφτα Χαράλαμπε.
JDROGAS - Τρι 18 Απρ 2017, 16:34:59
Θέμα δημοσίευσης:
kexas_giorgos έγραψε:
Το αμαξί ξαφνικά σε ένα ταξίδι απομόνωσε την τουρμπίνα και από εκεί και μετά έβγαζε πολλούς άσπρους καπνούς από την εξάτμιση.Στις χαμηλές στροφές τρέμει και δεν έχει δύναμη.Σήμερα ο μηχανίκος που το είδε βρήκε το ένα μπουζί να έχει σπασμένη ακίδα και μου είπε ότι λγκ εφύγε μέσα στο πιστόνι το κομματάκι εκείνο...οπότε κλάφτα Χαράλαμπε.


Εαν εισαι τυχερος μπορει απλα να ελιωσε την ακιδα..... και απλα να εχεις καποια βαλβιδα στραβωμενη η καμμενη,εαν οχι τοτε πας πιο χαμηλα για πιστονι και οτι αλλο προκυψει.Παντως το λυσιμο δεν το αποφευγεις.
akis1976 - Τρι 18 Απρ 2017, 17:50:29
Θέμα δημοσίευσης:
kexas_giorgos Ποσα χλμ τα ειχες τα μπουζι?
kexas_giorgos - Τρι 18 Απρ 2017, 18:54:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι δυστυχώς το λύσιμο δεν το αποφευγω.Ας ειναι τουλαχιστον οτι πιο ανωδυνο γινεται.Θα δω πως θα παει και θα τα ξαναπουμε.τα μπουζί δεν θυμάμαι πόσο καιρο τα ειχα πρεπει να δω τα χαρτια απο τα σερβις.
Giannis307 - Τρι 18 Απρ 2017, 20:11:10
Θέμα δημοσίευσης:
Το ότι έσπασες μοτέρ είναι γεγονός τώρα το θέμα είναι και να ελπίζεις ότι
1)είτε η πορσελάνη δεν σφηνώθηκε ανάμεσα σε πιστόνι και κύλινδρο
2)να μην έχει γίνει γρατζουνιά στο χιτώνιο του κυλίνδρου (είτε από την προαναφερθείσα είτε από σπασμένα Λουκία πιστονιού)
puglover - Τρι 18 Απρ 2017, 21:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο πρεπει να αναζητησεις την αιτια που εσπασες μοτερ. Λογικα απο φτωχο μιγμα που σημαινει πολλα πραγματα. Βουλωμενο μπεκ, αντλιες που υπολειτουργουν, φευγατος χρονισμος, ακομα και απο λαθος κωδικο μπουζι μπορει να την επαθες.
kexas_giorgos - Τετ 19 Απρ 2017, 00:24:06
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω ρε παιδιά δεν ξέρω τι να πω.Από τον πρώτο χρόνο αγόρας του αυτοκινήτου (καινούργιο) με έχει ρημάξει στα προβλήματα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΥΤΗΣ!Τεσπα καλό ξημέρωμα!
Mono AEK - Τετ 19 Απρ 2017, 08:52:44
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως αν μπορείς τσέκαρε και πες μας πόσο καιρό είχες τα μπουζί και πόσα χλμ..
kexas_giorgos - Πεμ 20 Απρ 2017, 18:08:07
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα παιδιά πάω για μοτέρ τελικα.Δύο ερωτήσεις.
1) Ξέρει κανείς αν το μοτέρ που φοράει το RC με τα 175hp ταιριάζει στο GT;
2) Πουλάει κανείς κάνα μοτέρ;
Υ.Γ. Η ζημιά έγινε τελικά από φτωχό μίγμα.
Giannis307 - Πεμ 20 Απρ 2017, 18:48:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μοτέρ ατόφιο σε αυτά τα αυτοκίνητα είναι καρπούζι.... Καλύτερα φτιάξουμε;Με το δικό σου
kexas_giorgos - Πεμ 20 Απρ 2017, 20:35:03
Θέμα δημοσίευσης:
Γιάννη προτίνεις να φτιάξω το δικό μου μοτέρ;
Giannis307 - Πεμ 20 Απρ 2017, 20:48:12
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι
kexas_giorgos - Δευ 05 Ιούν 2017, 17:42:59
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν αιτία φτωχού μίγματος...Με αποτέλεσμα να κολλήσει ο 4ος κύλινδρος...ψάχνω εδώ και ένα μήνα μοτέρ 5FX μεταχειρισμένο και δεν βρίσκω τίποτα σε ολόκληρη την Ελλάδα...
android - Δευ 05 Ιούν 2017, 18:08:11
Θέμα δημοσίευσης:
kexas_giorgos έγραψε:
Λοιπόν αιτία φτωχού μίγματος...Με αποτέλεσμα να κολλήσει ο 4ος κύλινδρος...ψάχνω εδώ και ένα μήνα μοτέρ 5FX μεταχειρισμένο και δεν βρίσκω τίποτα σε ολόκληρη την Ελλάδα...


γιατι θελεις να βαλεις μεταχειρα και δεν κανεις το δικο σου σφυρι
Το πιο πιθανον το μεταχειρα που θα βρεις αν βρεις να χει θεματα
Hellas4x4 - Δευ 05 Ιούν 2017, 22:03:47
Θέμα δημοσίευσης:
kexas_giorgos έγραψε:
Δεν ξέρω ρε παιδιά δεν ξέρω τι να πω.Από τον πρώτο χρόνο αγόρας του αυτοκινήτου (καινούργιο) με έχει ρημάξει στα προβλήματα ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΥΤΗΣ!Τεσπα καλό ξημέρωμα!


Πας για service στην αντιπροσωπία;;; Εάν ναι ένας λόγος παραπάνω να ζητήσεις τα ρέστα...
Είχα γνωστό που του έσπασε η καδένα (σε Toyota) και τον κάλυψε η αντιπροσωπεία...
Σε εμένα το μοτέρ έκοψε όλες τις βάσεις και με αυτόν τον τρόπο κατέστρεψε και το κιβώτιο (όταν ήταν ακόμα 1,4 το αμάξι) και η αντιπροσωπία κάλυψε τα πάντα εκτός της εργασίας!!!
Στα 2 παραπάνω παραδείγματα τα αυτοκίνητα ήταν εκτός εγγύησης...
kexas_giorgos - Τρι 06 Ιούν 2017, 11:45:55
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί έλιωσε πιστόνι και η ζημιά είναι μεγάλη στο μοτέρ που δεν μαζεύεται με ρεκτιφιέ.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr