PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - μεταβιβαση απο ιδιωτη σε ιδιωτη

vag21 - Τρι 25 Αύγ 2015, 22:48:17
Θέμα δημοσίευσης: μεταβιβαση απο ιδιωτη σε ιδιωτη
καλησπερα παιδια το πιθανοτερο ειναι να εχει ξανασυζητηθει παρομοιο θεμα,αλλα μιας και συχνα αλλαζουν ας γινει μια επαναληψη.

θα μπορουσε καποιος να πει την διαδικασια αν δεν θελουμε να μπλεξουμε με διεκπεραιωτες και πως θα ειμαστε καλυμενοι και οι δυο?

εσεις πως κανατε την συναλλαγη σας με διεκπεραιωτη ή οχι?
Tzive - Τρι 25 Αύγ 2015, 23:39:46
Θέμα δημοσίευσης:
Και οι 2 στα κεπ σου δίνει τα λεφτά τα μετράς. Κάνετε την μεταβίβαση και μολις τελείωσετε πέρνεις τα λεφτά και φεύγεις...
vag21 - Τρι 25 Αύγ 2015, 23:59:59
Θέμα δημοσίευσης:
και η αδεια κυκλοφορειας για να γυρισει στο ονομα σου?
SnakeMJK - Τετ 26 Αύγ 2015, 07:42:14
Θέμα δημοσίευσης:
Την ημέρα της μεταβίβασης, ο νέος ιδιοκτήτης θα πάρει μια προσωρινή άδεια για να μπορεί να κινηθεί και μετά από 5-10 μέρες, περνάει να πάρει την κανονική. Προσωπικά, παρόλο ότι γίνεται και μέσω ΚΕΠ, η διαδικασία στα υποκαταστήματα του υπουργείου ρολάρει πολύ πιο γρήγορα.

Προσοχή, πλέον χρειάζεται και χαρτί από την ΔΟΥ, που λέει ότι δε χρωστάς τέλη κυκλοφορίας και πρόστιμα γενικότερα.
vag21 - Τετ 26 Αύγ 2015, 08:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αν μπορούσε κάποιος να γράψει ακριβώς τι χρειάζεται να έχει μαζί του ο αγοραστής και ο πωλητής,ώστε να κυλήσουν όλα ομαλά.
Mono AEK - Τετ 26 Αύγ 2015, 09:22:42
Θέμα δημοσίευσης:
δικαιολογητικα
ταυτοτητες
αδεια κυκλοφοριας
βεβαιωση οφειλων απο ΔΟΥ οτι δε χρωσταει ο ιδιοκτητης τελη και λοιπα προστιμα
παραβολο

διαδικασια
πατε στο υπουργειο και σας δινουν ενα χαρτι με λογ/σμους τραπεζων για να εκδοσετε το παραβολο
πας στη τραπεζα και παιρνεις το παραβολο
ξανα υπουργειο οπου γινεται η μεταβιβαση
(μετα απο περιπου 3 εργασιμες βγαινει η καινουρια αδεια, αν η ιδια διαδικασια γινει απο ΚΕΠ πιθανον να κανει πανω απο μηνα)
και τελος καλο ειναι σε ενα ΚΕΠ η αστυνομια να ανταλλαξετε 2 υπευθυνες δηλωσεις με γνησιο υπογραφης οπου θα λενε οτι ο ταδε με αφμ ταδε πουλησε το ταδε οχημα για χ ποσο στον ταδε
και αντιστοιχα οτι ο ταδε με αφμ ταδε αγορασε το ταδε οχημα για χ ποσο απο τον ταδε για να το δηλωσετε του χρονου με τη δηλωση σας
vag21 - Τετ 26 Αύγ 2015, 09:33:46
Θέμα δημοσίευσης:
Τα δικαιολογιτικα τα περνεις από το υπουργείο;

Και όπως λέει ο φίλος παραπάνω μέχρι να βγει η κανονική άδεια,σου δινουν κάποια προσωρινή;
Vini - Τετ 26 Αύγ 2015, 09:54:17
Θέμα δημοσίευσης:
SnakeMJK έγραψε:
Την ημέρα της μεταβίβασης, ο νέος ιδιοκτήτης θα πάρει μια προσωρινή άδεια για να μπορεί να κινηθεί και μετά από 5-10 μέρες, περνάει να πάρει την κανονική. Προσωπικά, παρόλο ότι γίνεται και μέσω ΚΕΠ, η διαδικασία στα υποκαταστήματα του υπουργείου ρολάρει πολύ πιο γρήγορα.

Προσοχή, πλέον χρειάζεται και χαρτί από την ΔΟΥ, που λέει ότι δε χρωστάς τέλη κυκλοφορίας και πρόστιμα γενικότερα.


+ χαρτί ΚΤΕΟ.

Και επιπλέον σημειώστε ότι η "κανονική" ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ θα είναι μία απλή Α4.

Το Υπουγείο έχει σταματήσει προ-πολλού τις κανονικές "πράσινες" άδειες.
thodorisls - Τετ 26 Αύγ 2015, 09:57:31
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
SnakeMJK έγραψε:
Την ημέρα της μεταβίβασης, ο νέος ιδιοκτήτης θα πάρει μια προσωρινή άδεια για να μπορεί να κινηθεί και μετά από 5-10 μέρες, περνάει να πάρει την κανονική. Προσωπικά, παρόλο ότι γίνεται και μέσω ΚΕΠ, η διαδικασία στα υποκαταστήματα του υπουργείου ρολάρει πολύ πιο γρήγορα.

Προσοχή, πλέον χρειάζεται και χαρτί από την ΔΟΥ, που λέει ότι δε χρωστάς τέλη κυκλοφορίας και πρόστιμα γενικότερα.


+ χαρτί ΚΤΕΟ.

Και επιπλέον σημειώστε ότι η "κανονική" ΑΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ θα είναι μία απλή Α4.

Το Υπουγείο έχει σταματήσει προ-πολλού τις κανονικές "πράσινες" άδειες.


εγω πάντως που έκανα μεταβίβαση και πηρα το αμάξι πριν 4-5 μήνες πήρα κανονικά την πράσινη άδεια
Vini - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:04:17
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ από την άλλη και στο σκούτερ και στο καινούριο μου αυτοκινητάκι έχω σελίδες Α4. Laughing

Σε ερώτηση που έκανα μου είπαν ότι υπάρχει μόνιμη έλλειψη των πράσινων χαρτιών σε Περιφερειακές Υπηρεσίες Μεταφορών της Αττικής όπου γίνεται το αίτημα για την εκάστοτε άδεια.

Και είναι άγνωστο πότε θα βγει το "πράσινο χαρτί".
Και αν βγει ποτέ, κανείς μετά δεν ενημερώνει για παραλαβή.

Χάος.
SnakeMJK - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:15:28
Θέμα δημοσίευσης:
Πήρα πράσινη άδεια πριν 1,5 μήνα κανονικά και εγώ και αυτός που πούλησα το προηγούμενο αυτοκίνητο. Υποκατάστημα Δυτικής Αττικής, στο Περιστέρι.

Επίσης, οι υπεύθυνες δηλώσεις που είναι για να μπουν εφορία, δεν χρειάζονται γνήσιο υπογραφής. Όχι ότι είναι κακό, απλά δεν είναι απαραίτητο.
Vini - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:38:07
Θέμα δημοσίευσης:
Έχω μία υποψία ότι δίνουν Α4 χαρτιά αντί για "πράσινα" όταν η μεταβίβαση γίνεται από εμπορία σε ιδιώτη ώστε να γίνεται άμεσα η μεταβίβαση.

Για το δικό μου έκαναν μεταβίβαση σε 3 εργάσιμες ημέρες.
Το ίδιο έγινε και με το σκούτερ το 2011, αν και το πήρα καινούριο.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να πάρω τα "πράσινα" χαρτιά αν έχουν βγει. Confused

Οπότε καλό θα ήταν και ο Βαγγέλης να έχει το νου του και για αυτά και να ρωτήσει στα ΚΕΠ ή στο Υπουργείο όταν θα πάει.
vag21 - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:41:50
Θέμα δημοσίευσης:
Τελικά βγαίνει κάποια προσωρινή άδεια μέχρι να βγει η κανονική;
thodorisls - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:46:58
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Έχω μία υποψία ότι δίνουν Α4 χαρτιά αντί για "πράσινα" όταν η μεταβίβαση γίνεται από εμπορία σε ιδιώτη ώστε να γίνεται άμεσα η μεταβίβαση.

Για το δικό μου έκαναν μεταβίβαση σε 3 εργάσιμες ημέρες.
Το ίδιο έγινε και με το σκούτερ το 2011, αν και το πήρα καινούριο.

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω που να απευθυνθώ για να πάρω τα "πράσινα" χαρτιά αν έχουν βγει. Confused

Οπότε καλό θα ήταν και ο Βαγγέλης να έχει το νου του και για αυτά και να ρωτήσει στα ΚΕΠ ή στο Υπουργείο όταν θα πάει.


εγω που το πηρα απο έμπορο μου εκανε την μεταβίβαση σε μια ώρα Laughing αναρωτιέμαι τι κονε ειχε μεσα στο υπουργείο
Vini - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:53:01
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
Τελικά βγαίνει κάποια προσωρινή άδεια μέχρι να βγει η κανονική;


Νομίζω (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) ότι γράφεις τα στοιχεία σου στην άδεια που έχει ήδη ο ιδιοκτήτης και μπαίνει πάνω κάποια σφραγίδα και υπογραφή στα ΚΕΠ.

Στην Α4 που μου έδωσαν έχει πάνω μία τεράστια σφραγίδα για να συμπληρωθούν τα στοιχεία του επόμενου ιδιοκτήτη αν τυχόν το μεταβιβάσω.
Vini - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:55:48
Θέμα δημοσίευσης:
thodorisls έγραψε:

εγω που το πηρα απο έμπορο μου εκανε την μεταβίβαση σε μια ώρα Laughing αναρωτιέμαι τι κονε ειχε μεσα στο υπουργείο


Η γυναίκα του δουλεύει στο υπουργείο; Laughing
ή η γκόμενά του; Laughing

Laughing
thodorisls - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:57:20
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
thodorisls έγραψε:

εγω που το πηρα απο έμπορο μου εκανε την μεταβίβαση σε μια ώρα Laughing αναρωτιέμαι τι κονε ειχε μεσα στο υπουργείο


Η γυναίκα του δουλεύει στο υπουργείο; Laughing
ή η γκόμενά του; Laughing

Laughing


λες? Laughing πάντως ητανε 2 παρά πέρνει κάποιον τηλ στο υπουργείο και του λεει προλαβενουμε για μια μεταβίβαση και του είπε ναι και πήγαμε παίζει να μην ήταν ουτε μια ώρα
SnakeMJK - Τετ 26 Αύγ 2015, 10:58:43
Θέμα δημοσίευσης:
Vini έγραψε:
Έχω μία υποψία ότι δίνουν Α4 χαρτιά αντί για "πράσινα" όταν η μεταβίβαση γίνεται από εμπορία σε ιδιώτη ώστε να γίνεται άμεσα η μεταβίβαση.


Μάλλον ήμουν τυχερός τότε Razz Πήρα πράσινη κανονικά από την Renault.

vag21 έγραψε:
Τελικά βγαίνει κάποια προσωρινή άδεια μέχρι να βγει η κανονική;


Ναι, με το που πας στο υπουργείο, σου δίνουν την προσωρινή και σου λένε ημερομηνία για να περάσεις για την κανονική. Αν θυμάμαι καλά, η προσωρινή είναι η φωτοτυπία της παλιάς, με χειρόγραφα γραμμένα τα στοιχεία του νέου ιδιοκτήτη plus μία σφραγίδα του υπουργείου για την "επισημοποίηση" της φωτοτυπίας.
vag21 - Τετ 26 Αύγ 2015, 11:12:25
Θέμα δημοσίευσης:
Και κάτι τελευταίο με την ασφάλεια ,μέχρι να βγάλεις την κανονική τι γίνεται
SnakeMJK - Τετ 26 Αύγ 2015, 11:17:52
Θέμα δημοσίευσης:
vag21 έγραψε:
Και κάτι τελευταίο με την ασφάλεια ,μέχρι να βγάλεις την κανονική τι γίνεται


με το που γίνει η μεταβίβαση (κ ας είσαι με την προσωρινή άδεια), ασφαλίζεις την ίδια μέρα το αυτοκίνητο κανονικά. καλό θα ήταν να βγάλεις μια φωτοτυπία το ασφαλιστήριο και να το στείλεις στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, για να ακυρώσει την δικιά του ασφάλεια.
Tzive - Τετ 26 Αύγ 2015, 12:35:16
Θέμα δημοσίευσης:
+υπευθυνες δηλωσεις οτι αγόρασε απο σενα τόσο το άμαξι και το ανάποδο για να τις καταθέσετε στην εφορία του χρόνου.
Mono AEK - Τετ 26 Αύγ 2015, 18:14:24
Θέμα δημοσίευσης:
thodorisls έγραψε:
Vini έγραψε:
thodorisls έγραψε:

εγω που το πηρα απο έμπορο μου εκανε την μεταβίβαση σε μια ώρα Laughing αναρωτιέμαι τι κονε ειχε μεσα στο υπουργείο


Η γυναίκα του δουλεύει στο υπουργείο; Laughing
ή η γκόμενά του; Laughing

Laughing


λες? Laughing πάντως ητανε 2 παρά πέρνει κάποιον τηλ στο υπουργείο και του λεει προλαβενουμε για μια μεταβίβαση και του είπε ναι και πήγαμε παίζει να μην ήταν ουτε μια ώρα


Το να βγει η αδεια ειναι 5 λεπτα υποθεση
Απλα γραφουν τα νεα στοιχεια και πατανε εκτυπωση.

Το γιατι το υπουργειο θελει 3 εργασιμες και το κεπ κανα μηνα ειναι αποριας αξιο οχι οτι τη πηρε επιτοπου

Ελλας το μεγαλειο σου με τη γραφειοκρατια σου

Προσωρινη αδεια παιρνεις ναι
Συνηθως στην αττικη η κανονικη αδεια ειναι α4 λογω ελλειψης των πρασινων
Αν καποιος εχει α4 και θελει πρασινη εννοειται δε σε ενημερωνει κανεις απλα αν θες ρωτας στο υπουργειο κι αν εχουν την αλλαζεις (κατι πρεπει να πληρωνεις δεν ειμαι σιγουρος)
Vini - Τετ 26 Αύγ 2015, 19:11:43
Θέμα δημοσίευσης:
Για την καθυστέρηση στα ΚΕΠ αν κρίνω από το ΚΕΠ Αμαρουσίου θέλουν ένα μήνα, γιατί ο υπάλληλος που κάνει τις "εξωτερικές εργασίες" πάει στο Υπουργείο για τις διεκπεραιώσεις μόνο όταν μαζευτεί στοίβα αιτήσεων. Διαφορετικά δεν πάει πουθενά. Laughing

Δεν υπάρχουν λεφτά για βενζίνες!!!! Laughing

Εγώ τουλάχιστον αυτό κατάλαβα όταν έκανα την διαδικασία για αλλαγή διπλώματος. Περίμενα 8 μήνες να πάρω το δίπλωμα... Laughing
RoadRunner122 - Τετ 26 Αύγ 2015, 21:15:53
Θέμα δημοσίευσης:
Αν κολλάτε πάντως στα ΚΕΠ και είστε προς βόρεια, δοκιμάστε το ΚΕΠ Αγ.Στεφάνου. Οι κοπέλες στροφάρουν και όποτε έχω πάει, έχω τελειώσει στο άψε σβήσε. Δεν τους πάω τους δημόσιους υπαλλήλους αλλά οι συγκεκριμένοι ευτυχώς αποτελούν εξαίρεση, να τα λέμε κι αυτά Wink
marios_207_GT - Πεμ 27 Αύγ 2015, 00:11:22
Θέμα δημοσίευσης:
να κάνω μια ερώτηση? Οκ οι καιροι είναι δύσκολοι αλλα απο 165 παραβολο θα σου πει ενας διεκπαιρεωτης θελω 200 συνολο, θα πατε μαζι στο υπουργειο αγοραστης πωλητης και αυτος και σε 10 λεπτα θα χεις αδεια στο ονομα σου.
Δικαιολογητικα
ΚΤΕΟ φωτοτυπια
Καταβολη τελων απο ΔΟΥ πωλητη
φωτοτυπιες ταυτοτητες
αδεια κυκλοφοριας (εαν εχει τη σφραγιδα πανω με στοιχεια για μεταβιβαση τα συμπληρωνετε)
παραβολο μετβιβασης
και τις 2 εξουσιοδοτησεις αν αφησεις τα χαρτια σε διεκπαιρεωτη
marios_207_GT - Πεμ 27 Αύγ 2015, 00:15:15
Θέμα δημοσίευσης:
Mono AEK έγραψε:
thodorisls έγραψε:
Vini έγραψε:
thodorisls έγραψε:



Η γυναίκα του δουλεύει στο υπουργείο; Laughing
ή η γκόμενά του; Laughing

Laughing




Το να βγει η αδεια ειναι 5 λεπτα υποθεση
Απλα γραφουν τα νεα στοιχεια και πατανε εκτυπωση.

Το γιατι το υπουργειο θελει 3 εργασιμες και το κεπ κανα μηνα ειναι αποριας αξιο οχι οτι τη πηρε επιτοπου



Η απαντηση ειναι απλη....10 ευρω για καθε μεαβιβαση!!!


Υ.Γ μην παει κανεις και το κανει, εαν δεν σε ξερει φωναζει αστυνομια.
SnakeMJK - Πεμ 27 Αύγ 2015, 07:55:15
Θέμα δημοσίευσης:
marios_207_GT έγραψε:
να κάνω μια ερώτηση? Οκ οι καιροι είναι δύσκολοι αλλα απο 165 παραβολο θα σου πει ενας διεκπαιρεωτης θελω 200 συνολο, θα πατε μαζι στο υπουργειο αγοραστης πωλητης και αυτος και σε 10 λεπτα θα χεις αδεια στο ονομα σου.
Δικαιολογητικα
ΚΤΕΟ φωτοτυπια
Καταβολη τελων απο ΔΟΥ πωλητη
φωτοτυπιες ταυτοτητες
αδεια κυκλοφοριας (εαν εχει τη σφραγιδα πανω με στοιχεια για μεταβιβαση τα συμπληρωνετε)
παραβολο μετβιβασης
και τις 2 εξουσιοδοτησεις αν αφησεις τα χαρτια σε διεκπαιρεωτη


Και τον διεκπεραιωτή τι να τον κάνεις; Razz Το πιο "δύσκολο" στην όλη υπόθεση είναι να μαζέψεις τα χαρτιά, στο υπουργείο 5 λεπτά κάνεις έτσι κ αλλιώς.
marios_207_GT - Πεμ 27 Αύγ 2015, 09:12:50
Θέμα δημοσίευσης:
Άμα σε 5 λεπτά βγάζεις άδεια πες μου κι εμένα να γλυτώνω τα χαρτζιλικια
Kostaswannabe - Πεμ 27 Αύγ 2015, 09:41:03
Θέμα δημοσίευσης:
Οπως τα λεει ο μαριος ειναι τα πραγματα.. κ εγω οταν πηρα το δικο μου το '13 ειχα παει με φιλο που χει εκθεση και δωσαμε ενα 10αρικο για να την εχουμε στο 15λεπτο αν θυμαμαι καλα.. Μεσω του ιδιου φιλου βεβαια ακομα και τωρα βγαζεις πρασινη αδεια σε περιστερι η χολαργο με ~60 ευρα. +-10. Αμα εχεις καποιον που να ξερει ατομα κανεις οτι θες.. απλα οχι μονος.. μεχρι και νουμερα σε πινακιδες μπορεις ν αγορασεις αν πας για καινουργιες. διπλα-τριπλα νουμερα/γραμματα κλπ. Εν ολιγοις εχουν γινει τα πραγματα που πρεπει να λαδωσεις για δεδομενα πραγματα.. (περαν τις πινακιδες φυσικα..)
SnakeMJK - Πεμ 27 Αύγ 2015, 09:54:14
Θέμα δημοσίευσης:
Τι να σας πω ρε παιδιά... Εγώ απλά στο υπουργείο (Περιστέρι) πήγα και πάνω από 5 λεπτά δεν έφαγα Razz Στον διεκπεραιωτή απέναντι πήγα μόνο για τις φωτοτυπίες Razz
marios_207_GT - Πεμ 27 Αύγ 2015, 14:15:20
Θέμα δημοσίευσης:
Μπορεί να έτυχες σε μερα που δεν είχε κόσμο, υπο κανονικές συνθήκες γίνεται χαμός, σήμερα ώρα 12μιση φτάνω με τα χαρτά έτοιμος και φεύγω 1 παρα τεταρτο με άδεια, στο δίπλα γραφείο που είναι για ιδιωτες δεν είχε εξυπηρετηθει ούτε ένας. Όσον αφορά τη πράσινη άδεια βγάζετε απο την ασφάλεια πρασινη κάρτα (για Αλβανια σκόπια βουλγαρια τουρκια οτι θες) πας υπουργείο ζητας κανονικη άδεια για να πας εξωτερικο και τελειωσες, δεν υπάρχει λόγος για 60αρι. Οι πινακιδες σαν νουμερα είναι άλλη φάση, για το ΙΜΜ 1000 δόθηκαν 150 ευρω λαδι (και το θελα εγω ρε γα**το) αλλά βολεύτηκα με το 1600 (ειπα να βαλω κυβικα) χωρις να δωσω κάτι (ειναι η στενη συνεργασια και τα μπολικα 10αρικα βλεπετε). για να κλείσει το θέμα πιστεύω πως εφόσον έτσι δουλευει το σύστημα καλύτερο είναι να πας σε άνθρωπο να στη κάνει και όχι μόνος σου.......
vag21 - Πεμ 27 Αύγ 2015, 14:42:16
Θέμα δημοσίευσης:
σε 10 λεπτα στο υπουργειο ξεμπερδεψαμε και μας εμεινε και ενα 20αρικο για βενζινα Wink .
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr