PSClub - Hellas

Φρένα - 206 - Πισω αξονας απο 206RC σε μικρότερο 206

Αλεξ - Σαβ 30 Νοέ 2013, 00:14:54
Θέμα δημοσίευσης: 206 - Πισω αξονας απο 206RC σε μικρότερο 206
Μαγκες μου ηρθε σημερα πισω αξονας απο rc ελπιζω να μπενει στο 206 το μονο που λειπει ειναι η μια δισκοπλακα,εχεται κατι να με συμβουλεψετε? φωτο θα βαλω αυριο! ευχαριστω πολυ!
MEMsound - Σαβ 30 Νοέ 2013, 00:31:57
Θέμα δημοσίευσης:
λυσε τα ακρα και δες ρουλεμαν...παρε και 2 σετ ακομα (δες σχετικο τοπικ) και "αναβαθμισε τον" σε 4 (αντι 2) ρουλεμαν σε καθε πλευρα... μπορεις επισης αν εχεις στριφτερες ανυσηχίες να ξεπρεσαρεις τα πισω συνεμπλοκ με τα οπόις στηριζεται ο αξονας στο σασι και να τπρεσαρεις οπως προτινει η PS για πιο "αμεση" (αλλα και λίγο πιο αποτομη) συμπεριφορα του πίσω μέρους...
Αλεξ - Σαβ 30 Νοέ 2013, 00:41:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα το πω του μηχανικου μου να το κανει αυτο για την δισκοπλακα ποσο κανει ξερουμε τιμη? λογικα δεν θα πρεπει να ειναι ακριβη,και τοποθετηση κανενα 100ρικακι παει η εργασια? δηλαδη μου εχουνε μηνει κατι λιγοτερα απο 200 ευρω περιπου απο το μηνιατικο θα κανω δουλεια?
MEMsound - Σαβ 30 Νοέ 2013, 01:33:13
Θέμα δημοσίευσης:
φθηνες ειναι οι δισκοπλακεσ...παρε ζευγαρι ομως για να ειναι ομοιόμορφες και καλητερα και μαζι 1 σετ τακακια...και αμα δεν μπορεις αυτοτο μηνα...κρατησου και βαλτον πανω τον επομενο....
Αλεξ - Σαβ 30 Νοέ 2013, 20:02:52
Θέμα δημοσίευσης:
o.k σε ευχαριστω πολυ σημερα μου ειπε ενας φιλος μηχανικος να τον φιαξουμε μαζι αλλα το σκευτομαι, ευκολα αλλαζει ρε μαγκες ξερετε?
reselie-206 - Σαβ 30 Νοέ 2013, 22:16:38
Θέμα δημοσίευσης:
Πανεύκολα αλλάζει.. Εγώ τον είχα αλλάξει μόνος μου..

Προυπόθεση οτι θές το αμάξι σηκωμένο και ένα γρύλλο (αν είναι σε ανεβατόριο θές αυτούς τους ψηλούς γρύλλους που χρησιμοποιούν και για να κατεβάζουν σασμάν κτλπ) ωστε να στηρίξεις τον άξονα.. Στην ανάγκη σου κάνουν και τρίποδα.

αφαιρείς τα σωληνάκια των φρένων ,τα αμορτισέρ και μετά αφαιρείς τις 4 βίδες που βιδώνουν μέσα απο τα σινεμπλόκ στο σασί. Βουαλά

* επειδή είχα βάλει και εγώ άξονα RC θα έχεις θέμα με την εξάτμιση... Για να μπεί πρέπει να φτιάξεις σωλήνα φτιαχτό που να περνάει κατα προτίμηση πάνω απο τα μπράτσα του άξονα όπως και στο μαμά RC.
Αλεξ - Σαβ 30 Νοέ 2013, 23:38:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν εχουμε ανεβατορια εχουμε 2 γρυλους και 4 καβαλετα να σαι καλα εργασια μαγκες εαν αποφασισω και το παω τελικα συνεργειο ξερουμε ποσα?
Εδω ειναι και ο αξονας θα χρειαστω κατι να αγωρασω εκτος απο δισκους και τακακια προφανος ειναι και κατι αλλο?

http://cubeupload.com/im/uIsgMy.jpg

http://i.cubeupload.com/vtkLLR.jpg

http://i.cubeupload.com/pUoXjp.jpg

http://i.cubeupload.com/VKYW7p.jpg
drdino - Κυρ 01 Δεκ 2013, 01:21:56
Θέμα δημοσίευσης:
Tους εγκάρσιους βραχίονες δεν τους πήρες;
volvos - Κυρ 01 Δεκ 2013, 11:47:12
Θέμα δημοσίευσης:
Lol k omg
Ayto einai aplos aksonas.
Pera apo oti de exei diagonies den einai kan stroggylos
sps - Κυρ 01 Δεκ 2013, 11:55:45
Θέμα δημοσίευσης:
Αλεξ μετρα μια με παχυμετρο την κοκκικη ραβδο να δουμε απο τι μοντελο ειναι ο αξονας.
volvos - Κυρ 01 Δεκ 2013, 12:51:11
Θέμα δημοσίευσης:
Lol k omg
Ayto einai aplos aksonas.
Pera apo oti de exei diagonies den einai kan stroggylos
reselie-206 - Κυρ 01 Δεκ 2013, 13:42:48
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε σύ αυτός δεν είναι άξονας RC!!! Του RC είναι στρογγυλός...Δές τον δικό μου πχ:







Αλεξ - Κυρ 01 Δεκ 2013, 23:22:29
Θέμα δημοσίευσης:
RC γραφει παντος στο πλα'ι' αυτος δεν ειχε εγκαρσιους βραχιονες ετσι μου τον στειλανε, ολοι οι αξονες εχουνε? και στο καρ στις φωτο απο οτι βλεπω δεν βλεπω να εχουνε βραχιονες.

http://www.car.gr/parts/photos/4152774/
reselie-206 - Δευ 02 Δεκ 2013, 01:15:39
Θέμα δημοσίευσης:
Ο άξονας του 206 RC έχει εγκάρσιους. Επίσης αυτός του link σου δέν είναι 206RC...

Aυτός που πήρες εσύ επίσης ΔΕΝ ειναι απο RC.. Crying or Very sad
sps - Δευ 02 Δεκ 2013, 09:13:01
Θέμα δημοσίευσης:
οι αξονες απο rc περα απο τους βραχιονες, ειναι στρογγυλοι και εχουν μαυρες ραβδους στρεψης παχους 20mm.'
Οι κοκκινες ραβδοι ειναι απο 18 εως 19,5 mm.
Κοινως οι φωτο του Τασου δειχνουν γνησιο αξονα rc.
volvos - Δευ 02 Δεκ 2013, 11:30:18
Θέμα δημοσίευσης:
δηλαδη και σε πιασανε κοτσο
και στο λεμε 10 ποστ τωρα
και αρνεισαι να το καταλαβεις.
τι να πω ...
COOL ALEXIS - Δευ 02 Δεκ 2013, 12:30:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αφού γράφει RC... Laughing

Πόσα χρήματα έδωσες Question
Αλεξ - Δευ 02 Δεκ 2013, 21:14:53
Θέμα δημοσίευσης:
A o.k γιατι με πιασανε κοτσο δηλαδη? δεν μου ειπανε οτι ειναι του rc η οτι θα μου στειλουνε απο rc εγω το υπεθεσα επειδη το εγραφε στο πλα'ι' δικο μου λαθος τοτε, για τον αξονα εδωσα 200 ευρω+20 μεταφορικα απο πειραια,ενταξει και τι εγινε που δεν ειναι απο rc δηλαδη?
geo106xs - Δευ 02 Δεκ 2013, 21:36:04
Θέμα δημοσίευσης:
Αλεξ έγραψε:
A o.k γιατι με πιασανε κοτσο δηλαδη? δεν μου ειπανε οτι ειναι του rc η οτι θα μου στειλουνε απο rc εγω το υπεθεσα επειδη το εγραφε στο πλα'ι' δικο μου λαθος τοτε, για τον αξονα εδωσα 200 ευρω+20 μεταφορικα απο πειραια,ενταξει και τι εγινε που δεν ειναι απο rc δηλαδη?


Δεν εγινε κατι,απλα καταλαβαμε,οτι πληρωσες αξονα rc και σου εστειλαν απλο Wink
MEMsound - Τρι 03 Δεκ 2013, 09:52:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αλεξ έγραψε:
A o.k γιατι με πιασανε κοτσο δηλαδη? δεν μου ειπανε οτι ειναι του rc η οτι θα μου στειλουνε απο rc εγω το υπεθεσα επειδη το εγραφε στο πλα'ι' δικο μου λαθος τοτε, για τον αξονα εδωσα 200 ευρω+20 μεταφορικα απο πειραια,ενταξει και τι εγινε που δεν ειναι απο rc δηλαδη?


θα ειχε γινει...ΑΝ ηθελες να βάλεις (και ειχες πληρωσει αντιστοιχα) αξονα RC λόγω των διαφορων που εχει από τους απλούς αξονες...

απ την στιγμη που δεν σε ενδιαφερε...ολα οκ...καλοφορετος Cool
Αλεξ - Τρι 03 Δεκ 2013, 21:22:33
Θέμα δημοσίευσης:
ευχαριστω πολυ να σται καλα,πιστευω κι αυτος οτι θα κανει την δουλεια του.
TopGear - Τετ 04 Δεκ 2013, 14:23:57
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως όταν είχα πάει πέρυσι για αλλαγή ρουλεμάν πίσω (έπαιρνε κάμπερ απ'τα δεξιά), μου'χε πει ο μηχανικός μου πώς αν μπλέξω με αντικατάσταση του άξονα (ήταν κάπως λίγο πριν το όριο ώστε να χρειαστώ επειγόντως αλλαγή), πώς επειδή είναι δυσεύρετοι κοστίζουν κανά 250άρι πάνω κάτω μαζί με ρουλεμάν, έτοιμοι για κούμπωμα δηλαδή και θα χρειαστούν και έλεγχο αν είναι ίσιοι κτλ κτλ. Οι απλοί άξονες, του RC φαντάζομαι πιο ακριβοί.

Οι τιμές αυτές στέκουν γενικά στην αγορά; Πχ ο φίλος λέει τον αγόρασε 220.
reselie-206 - Τετ 04 Δεκ 2013, 14:26:23
Θέμα δημοσίευσης:
Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..

Μη κοιτάς που εγώ όντας λαμόγιο, αν και γενικότερα είμαι γκαντέμης, τσίμπησα έναν γνήσιο RC για 200 έουρα Laughing

Τον κουβάλησα στη πλάτη μου στη κυριολεξία και έκανα και με το ΚΤΕΛ 400 χλμ για να τον πάρω Laughing Laughing
TopGear - Τετ 04 Δεκ 2013, 14:42:30
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..


Από ιδιώτη ή έχουμε κανάν "έμπιστο" με μεταχειρισμένα και να προτιμάμε από κει; Και 200 να'χει, οκ, δεκτόν, μην ξεφεύγουμε στην κλίμακα του 250 και βάλε σκέφτομαι.

Επίσης, κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Εμένα ο πίσω άξονας όντας απλός κτλ κτλ, έχει ταμπούρα. Αν χρειαστώ ποτέ και πάρω κάποιον με δισκόφρενα (σε σχετικά καλή τιμή), απαιτείται κάποια επιπλέον αλλαγή πχ σωληνάκια φρένων, τρόμπα κτλ ώστε να κουμπώσει στο δικό μου ή παίζει κι έτσι μια χαρά και θα γίνει σκέτη τοποθέτηση;
reselie-206 - Τετ 04 Δεκ 2013, 14:49:45
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..


Από ιδιώτη ή έχουμε κανάν "έμπιστο" με μεταχειρισμένα και να προτιμάμε από κει; Και 200 να'χει, οκ, δεκτόν, μην ξεφεύγουμε στην κλίμακα του 250 και βάλε σκέφτομαι.

Επίσης, κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Εμένα ο πίσω άξονας όντας απλός κτλ κτλ, έχει ταμπούρα. Αν χρειαστώ ποτέ και πάρω κάποιον με δισκόφρενα (σε σχετικά καλή τιμή), απαιτείται κάποια επιπλέον αλλαγή πχ σωληνάκια φρένων, τρόμπα κτλ ώστε να κουμπώσει στο δικό μου ή παίζει κι έτσι μια χαρά και θα γίνει σκέτη τοποθέτηση;


Στη περίπτωση σου δεν γνωρίζω τι πρέπει να γίνει πάντως είναι επικίνδυνο το θέμα άξονα ώς προς την αγορά... πρέπει να ελεγθούν τα ρουλεμάν,εάν είναι ίσιος , εάν τα μπράτσα είναι ίσια όπως και τα ρουλεμάν των μουαγιέ εάν είναι καλά...Μη ξεχνάμε οτι στις περισσότερες περιπτώσεις προέρχονται απο τροπέτα...
TopGear - Τετ 04 Δεκ 2013, 15:09:59
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
TopGear έγραψε:
reselie-206 έγραψε:
Απλό άξονα βρίσκεις και κάτω απο 200. Του RC πωλείται πολύ πιο ακριβά..


Από ιδιώτη ή έχουμε κανάν "έμπιστο" με μεταχειρισμένα και να προτιμάμε από κει; Και 200 να'χει, οκ, δεκτόν, μην ξεφεύγουμε στην κλίμακα του 250 και βάλε σκέφτομαι.

Επίσης, κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Εμένα ο πίσω άξονας όντας απλός κτλ κτλ, έχει ταμπούρα. Αν χρειαστώ ποτέ και πάρω κάποιον με δισκόφρενα (σε σχετικά καλή τιμή), απαιτείται κάποια επιπλέον αλλαγή πχ σωληνάκια φρένων, τρόμπα κτλ ώστε να κουμπώσει στο δικό μου ή παίζει κι έτσι μια χαρά και θα γίνει σκέτη τοποθέτηση;


Στη περίπτωση σου δεν γνωρίζω τι πρέπει να γίνει πάντως είναι επικίνδυνο το θέμα άξονα ώς προς την αγορά... πρέπει να ελεγθούν τα ρουλεμάν,εάν είναι ίσιος , εάν τα μπράτσα είναι ίσια όπως και τα ρουλεμάν των μουαγιέ εάν είναι καλά...Μη ξεχνάμε οτι στις περισσότερες περιπτώσεις προέρχονται απο τροπέτα...


Καλά εγώ το λέω ααααν χρειαστώ ποτέ αντικατάσταση και αααααν δε φτιάχνεται ο δικός μου μόνο με ρουλεμάν κτλ κτλ. Το γνωρίζω ότι χρειάζεται καλός έλεγχος, άρα αφού προσωπικά δεν το ξέρω το ζήτημα, φαντάζομαι ότι πιο "ασφαλής" λύση είναι να το κάνει ο μηχανικός μου και αν είναι οκ, να τον κρατήσει για τοποθέτηση.
Αλεξ - Παρ 20 Δεκ 2013, 13:50:22
Θέμα δημοσίευσης:
Για πισω δισκοπλακες παιδια τι βαζουμε 247 διαμετρος?
Snap5 - Σαβ 02 Ιούλ 2016, 22:01:52
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν επαναφέρω από την προϊστορία το θέμα,
Ερωτήσεις:
Ο άξονας του RC μπαίνει σε απλό 206 dymanic 1.4 με πίσω ταμπούρα?
Τι άλλο θα χρειαστώ?
Οι μαμά αναρτήσεις θα ταιριάξουν πάνω του?
Τι πρέπει να προσέξω στην αγορά και αν αξίζει μια τέτοια μετατροπή.
Ευχαριστώ Wink
athanas - Κυρ 03 Ιούλ 2016, 12:41:58
Θέμα δημοσίευσης:
ο μονος λογος για να βαλεις αξονα ρψ ειναι αν το στριβεις το αμαξι,αν οχι δεν αξιζει να μπεις στην διαδικασια...
το μονο που μπορεις να ελενξεις ειναι αν ειναι ισιος πριν τον αγορασεις εκτος αν ειναι ακομα πανω στο αμαξι και μπορεις να κανεις μια βολτα να δεις αν ακουγετε τιποτα περιεργο...
μπαινει κανονικα στο αμαξι σου...το μονο που πιθανον να χρειαστεις ειναι οι ντιζες του χειροφρενου αν ειναι διαφορετικες (δεν θυμαμαι να σου πω με σιγουρια) αλλα συνηθως τις δινουν μαζι με τον αξονα...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr