PSClub - Hellas

Φτιάξε το μόνος σου - έχω την εντυπωση ότι καταναλώνει περισσοτερη βενζίνη από το

sofia307cc - Πεμ 01 Νοέ 2012, 20:07:47
Θέμα δημοσίευσης: έχω την εντυπωση ότι καταναλώνει περισσοτερη βενζίνη από το
έχω την εντυπωση ότι καταναλώνει περισσοτερη βενζίνη από το κανονικό. τι μπορεί να φταίει ? έχω το 307cc 2004
με 20 ευρώ κάνει μόνο 80 χλμ εντός πόλης
Manos206 - Πεμ 01 Νοέ 2012, 22:54:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αρχικα καλως ορισες..! Περνα μια βολτα απο εδω Wink

http://www.psclub.gr/forum/viewforum.php?f=16

Να σου πω σαν κατοχος 206 1.6 οτι τα χιλιομετρα αυτα ειναι νορμαλ αν γινονται σε συνθηκες κινησης.. Κι εμενα με 20 ευρω εντος πολης αλλα βραδυνες ωρες κυριως μου βγαζει περιπου στα 100-110 αναλογως την ορεξη... Θυμαμαι οτι με 15 ευρω προσφατα με οικονομικη οδηγηση μου εβγαλε 75km.

Πες μας τις συνθηκες που τα εκανες (ανηφορες, κινηση) και θα σου πω καλυτερα.. Wink
android - Πεμ 01 Νοέ 2012, 23:03:59
Θέμα δημοσίευσης:
20ευρω δλδ 11 λιτρα?στα 80 χλμ δλδ 13,8 στα 100?ειναι καλα? Shocked μετρηστετο καλα,δεν παιζει
Manos206 - Πεμ 01 Νοέ 2012, 23:11:56
Θέμα δημοσίευσης:
android έγραψε:
20ευρω δλδ 11 λιτρα?στα 80 χλμ δλδ 13,8 στα 100?ειναι καλα? Shocked μετρηστετο καλα,δεν παιζει


Βασικα δεν το ειδα ετσι.. οντως ακομα και σε κινηση ειναι λιγα για 20 ευρω.. μετα πρεπει να σκεφτουμε βενζιναδικο - δισκο...

Το δικο μου καιει γυρω στα 8-9 εντος.. Αλλα με καμποσα πατηματακια..
Volgin - Παρ 02 Νοέ 2012, 02:52:50
Θέμα δημοσίευσης:
''Τρελή'' κατανάλωση, οπωσδήποτε να το κοιτάξεις. Το περισσότερο που έχω δει με το δικό μου 307 1.4 16v είναι 9.7 στα 100, και εκεί με τέρμα γρήγορη οδήγηση και 18άρες Twisted evil Δηλαδή με 20 ευρώ περίπου 120-130 χλμ.
sofia307cc - Παρ 02 Νοέ 2012, 10:01:10
Θέμα δημοσίευσης:
γενικά δεν του κάνω πολλά χιλιόμετρα αυτό το καιρό
κάνω μέσο όρο 6 χλμ την μέρα με το δικό μου αυτοκίνητο
σπίτι δουλειά και δουλειά σπίτι
μπορεί να μου κράτησε δύο εβδομάδες τα 20 ευρώ αλλά τα χλμ που έκανα ήταν πόλη λίγα σε ίσιο δρόμο κ με πόλη λίγο κίνηση λόγο ότι η σέρρες είναι μικρή πόλη και δεν έχουμε πολύ κίνηση
giorgos80 - Παρ 02 Νοέ 2012, 16:00:25
Θέμα δημοσίευσης:
Εντός πόλης το δικό μου (307 1,6) έχει κατανάλωση 8,0lt/100km με προσεκτική οδήγηση. Σε συνθήκες κίνησης η/και να το πιέζω (λίγο παραπάνω από το κανονικό δηλαδή) έχω δει κατανάλωση περίπου 9,4-9,5.

13+lt/100km κατανάλωση που έχεις είναι υπερβολικό πάντως.
Giannis307 - Παρ 02 Νοέ 2012, 17:42:28
Θέμα δημοσίευσης:
αλαξε βενζιναδικο σε πρςωτη φαση
vasilisalessia - Παρ 02 Νοέ 2012, 18:54:16
Θέμα δημοσίευσης:
αλλαξε βενζιναδικο για πρωτη φαση..και πρεπει ισως να κανεις και μια μεγαλυτερη διαδρομη για να εισαι σιγουρη..το αμαξι οσο μικροτερες αποστασεις κανεις τοσο καταναλωνει γιατι ισως να μη φτανει και στις κανονικες συνθηκες λειτουργιας..σχετικο αυτο ελπιζω να καταλαβαινεις τι λεω.οταν το αναβεις παει πλουσιο μειγμα και μεχρι να ζεσταθει μηχανη και καταλυτης..παντα σε τελειες συνθηκες..τωρα αν η βενζινη κλπ δεν ειναι καλη θα ψεκαζει ισως παραπανω να το φτασει στο σημειο που θελει..οταν φτασει στη θερμοκρασια που θελει τοτε καιει οσο πρεπει.και αν εσυ το πρωι ειναι κρυο το πιεσεις ισως παραπανω τοτε θα καψει και παραπανω..ειναι 1.6 καμπριο..δε ξερω ποσο σου καιει μεσα στη πολη...βεβαια εσυ ξερεις το αμαξι σου..αλλα το 13.5 που ειπανε τα παιδια ειναι πολυ..αλλα ξε βενζιναδικο και αν οχι κοιτα λιγο μπουζι φιλτρα αερος αν κατι ειναι βρωμικο και δε κανει καλλες καυσεις και ρουφαει παραπανω..και μεχρι να ζεσταθει μη το ανεβαζεις πανω απο 2500στροφες..ιδιως και χειμωνα...
sofia307cc - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:30:11
Θέμα δημοσίευσης:
σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον σας και τις πληροφορίες
είστε πολύ καλοί όλοι
θα κοιτάξω αυτά τα πραγματάκια που μου είπατε και θα δω αν έξω διάφορα
λέτε να θέλει και η πεταλούδα καθάρισμα η δεν παίζει ρόλο ? Embarassed
μη με παρεξηγειτε είμαι ξανθιά Rolling eyes
reselie-206 - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:35:11
Θέμα δημοσίευσης:
Όλα ειναι σχετικά γιατι οτι και να σου πεί οποιοσδήποτε εδώ δε μπορεί να ξέρει τι χρήση γίνεται στη πραγματικότητα.... και εγώ πχ που το 95% των χιλιομέτρων μου ειναι Εθνική έχω 9,7/100 μικτή...μέσα στη πόλη έχω πάνω απο 11,5 τελευταία φορά που μέτρησα όντας φάστ'ν'κανγκούριους Laughing Laughing

προσπάθησε να μην έχεις το γκάζι on/off (οχι απαραίτητα για να τρέξεις μιας και όπως και να έχει δεν πάει...) απλά πολλές φορές παρασυρόμαστε απο το οτι 'δε τραβάνε' τα μικρά μοντέλα και πατάμε γκάζι μπάς και...αυτό ειναι το χειρότερο για τη κατανάλωση....

απαλές κινήσεις και ας επιταγχύνει λίγοτερο...το φανάρι έτσι και αλλιώς κόκκινο θα ειναι μέχρι να φτάσεις Laughing
sofia307cc - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:41:03
Θέμα δημοσίευσης:
reselie-206 έγραψε:
Όλα ειναι σχετικά γιατι οτι και να σου πεί οποιοσδήποτε εδώ δε μπορεί να ξέρει τι χρήση γίνεται στη πραγματικότητα.... και εγώ πχ που το 95% των χιλιομέτρων μου ειναι Εθνική έχω 9,7/100 μικτή...μέσα στη πόλη έχω πάνω απο 11,5 τελευταία φορά που μέτρησα όντας φάστ'ν'κανγκούριους Laughing Laughing

προσπάθησε να μην έχεις το γκάζι on/off (οχι απαραίτητα για να τρέξεις μιας και όπως και να έχει δεν πάει...) απλά πολλές φορές παρασυρόμαστε απο το οτι 'δε τραβάνε' τα μικρά μοντέλα και πατάμε γκάζι μπάς και...αυτό ειναι το χειρότερο για τη κατανάλωση....

απαλές κινήσεις και ας επιταγχύνει λίγοτερο...το φανάρι έτσι και αλλιώς κόκκινο θα ειναι μέχρι να φτάσεις Laughing


έχεις δίκιο.... θα προσπαθήσω να οδηγάω πιο μαλακά
Giannis307 - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:44:00
Θέμα δημοσίευσης:
επισης δοκιμασε πιο καληβενζινη κανε ενα γεμισμα με 100αρα και φυσικα οδηγα πιο ηρεμα....αν συνεχισει το θεμα μπορει να θελει καθαρισμα η πεταλουδα ο μαπ η να θελει και αλλαγη ο αισθητηρας λ αλλα αυτα ειναι ακριβ...κοιταμε πρωτα τα φτηνα.... Cool
sofia307cc - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:45:42
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
επισης δοκιμασε πιο καληβενζινη κανε ενα γεμισμα με 100αρα και φυσικα οδηγα πιο ηρεμα....αν συνεχισει το θεμα μπορει να θελει καθαρισμα η πεταλουδα ο μαπ η να θελει και αλλαγη ο αισθητηρας λ αλλα αυτα ειναι ακριβ...κοιταμε πρωτα τα φτηνα.... Cool


o μαπ τι ειναι ? Embarassed
vasilisalessia - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:52:04
Θέμα δημοσίευσης:
αισθητηρας που εφαπτει πανω στην εισαγωγη σου και μετρα στοιχειομετρια αερα και στελνει στον υπολογιστη τιμες ανα πασα στιγμη..
sofia307cc - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:56:06
Θέμα δημοσίευσης:
vasilisalessia έγραψε:
αισθητηρας που εφαπτει πανω στην εισαγωγη σου και μετρα στοιχειομετρια αερα και στελνει στον υπολογιστη τιμες ανα πασα στιγμη..


ευχαριστωωωωωω Wink
vasilisalessia - Παρ 02 Νοέ 2012, 20:59:36
Θέμα δημοσίευσης:
νασαι καλα
sofia307cc - Παρ 02 Νοέ 2012, 21:05:44
Θέμα δημοσίευσης:
φιλακια σε ολους Laughing Laughing Laughing
Giannis307 - Σαβ 03 Νοέ 2012, 00:21:48
Θέμα δημοσίευσης:
γουτσου Beer Beer Silly X-mas Roll eyes Joker
SAKIS-LEMANS - Σαβ 03 Νοέ 2012, 05:56:34
Θέμα δημοσίευσης:
vasilisalessia έγραψε:
αισθητηρας που εφαπτει πανω στην εισαγωγη σου και μετρα στοιχειομετρια αερα και στελνει στον υπολογιστη τιμες ανα πασα στιγμη..
πολλά like!!!!!!
sofia307cc - Σαβ 03 Νοέ 2012, 09:41:09
Θέμα δημοσίευσης:
SAKIS-LEMANS έγραψε:
vasilisalessia έγραψε:
αισθητηρας που εφαπτει πανω στην εισαγωγη σου και μετρα στοιχειομετρια αερα και στελνει στον υπολογιστη τιμες ανα πασα στιγμη..
πολλά like!!!!!!



plaka exete... Evil
Giannis307 - Σαβ 03 Νοέ 2012, 13:24:08
Θέμα δημοσίευσης:
γιατι καλε?
Steve - Σαβ 03 Νοέ 2012, 16:05:58
Θέμα δημοσίευσης:
Σοφία, πάνω από τους αεραγωγούς στο κέντρο του ταμπλώ έχεις λογικά την οθόνη πολλαπλών ενδείξεων που σου δείχνει και την στιγμιαία και μέση κατανάλωση. Αν θες, δες τα νούμερα που γράφει, και ή βάλε μια φωτογραφία να τα δούμε ή γράψε τα εδώ.
sofia307cc - Δευ 05 Νοέ 2012, 10:03:35
Θέμα δημοσίευσης:
Steve έγραψε:
Σοφία, πάνω από τους αεραγωγούς στο κέντρο του ταμπλώ έχεις λογικά την οθόνη πολλαπλών ενδείξεων που σου δείχνει και την στιγμιαία και μέση κατανάλωση. Αν θες, δες τα νούμερα που γράφει, και ή βάλε μια φωτογραφία να τα δούμε ή γράψε τα εδώ.


ok gluke mou steve....
Wink
dimit.vass - Πεμ 17 Ιαν 2013, 00:17:58
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπερα παιδια αχω να πω και εγω οτι το δικο μου 207 cc μου δειχνει καταναλωση μεσα στην πολη 13-14 λιτρα το πηγα στην Peugeot να δουμε τα μπουζι και ηταν ok .Επειδη το πηρα μεταχειρισμενο και ηταν παρκαρισμενο για ενα χρονο μου ειπαν να βαλω 100 αρα βενζινη και να παω ενα ταξιδακι.Στο ταξιδι η καταναλωση με επιθετικη οδηγηση ηταν στα 7λιτρα αλλα μολις γυρισαμε στην πολη και μηδενισα τον υπολογιστη μου δειχνει 15-16 λιτρα ειναι φυσιολογικο δεν μπορει να εχει τοσο διαφορα μεσα στην πολη και με οδηγηση συντηρητικη .Βεβαια το αυτοκινητο κανει μικρες αποστασεις των 3-4 χλμ και ειναι παντα κρυο στην πολη δεν προλαβαινει να ζεσταθει ξερει κανεις να βοηθησει?
christos_99 - Πεμ 17 Ιαν 2013, 01:23:25
Θέμα δημοσίευσης:
dimit.vass έγραψε:
Καλησπερα παιδια αχω να πω και εγω οτι το δικο μου 207 cc μου δειχνει καταναλωση μεσα στην πολη 13-14 λιτρα το πηγα στην Peugeot να δουμε τα μπουζι και ηταν ok .Επειδη το πηρα μεταχειρισμενο και ηταν παρκαρισμενο για ενα χρονο μου ειπαν να βαλω 100 αρα βενζινη και να παω ενα ταξιδακι.Στο ταξιδι η καταναλωση με επιθετικη οδηγηση ηταν στα 7λιτρα αλλα μολις γυρισαμε στην πολη και μηδενισα τον υπολογιστη μου δειχνει 15-16 λιτρα ειναι φυσιολογικο δεν μπορει να εχει τοσο διαφορα μεσα στην πολη και με οδηγηση συντηρητικη .Βεβαια το αυτοκινητο κανει μικρες αποστασεις των 3-4 χλμ και ειναι παντα κρυο στην πολη δεν προλαβαινει να ζεσταθει ξερει κανεις να βοηθησει?


Εγω πριν παρω το 206 οταν ειχα το Golf και ειχε στιγμιαια καταναλωση με το που ξεκινουσες τετοιες τιμες εδειχνε μεσα στην πολη, με σταματα-ξεκινα κλπ. Σε αντιθεση με το 206 που η καταλωση ξεκινα να δειχνει απ τα 40 και μετα....
Driver ///M - Πεμ 17 Ιαν 2013, 02:20:18
Θέμα δημοσίευσης:
dimit.vass έγραψε:
Καλησπερα παιδια αχω να πω και εγω οτι το δικο μου 207 cc μου δειχνει καταναλωση μεσα στην πολη 13-14 λιτρα το πηγα στην Peugeot να δουμε τα μπουζι και ηταν ok .Επειδη το πηρα μεταχειρισμενο και ηταν παρκαρισμενο για ενα χρονο μου ειπαν να βαλω 100 αρα βενζινη και να παω ενα ταξιδακι.Στο ταξιδι η καταναλωση με επιθετικη οδηγηση ηταν στα 7λιτρα αλλα μολις γυρισαμε στην πολη και μηδενισα τον υπολογιστη μου δειχνει 15-16 λιτρα ειναι φυσιολογικο δεν μπορει να εχει τοσο διαφορα μεσα στην πολη και με οδηγηση συντηρητικη .Βεβαια το αυτοκινητο κανει μικρες αποστασεις των 3-4 χλμ και ειναι παντα κρυο στην πολη δεν προλαβαινει να ζεσταθει ξερει κανεις να βοηθησει?

Eπειδή κάνεις τόσο μικρές αποστάσεις με το αμάξι κρύο, γι'αυτό ανεβαίνει τόσο η κατανάλωση.

Εγώ με επίσης 207 (αλλά όχι cc άρα και πιο ελαφρύ), έχω 11-13 λίτρα για αποστάσεις γύρω στα 2-3 χλμ, ενώ όταν κάνω 40-50 χλμ στην πόλη έχω κάτω από 8.
Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν είναι απολύτως φυσιολογική η κατανάλωσή σου, δυστυχώς.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr