PSClub - Hellas

Ελαστικά και Τροχοί - Τραμπα μπρος/πισω και ζυγοσταθμηση

Gotcha - Παρ 30 Σεπ 2011, 15:09:47
Θέμα δημοσίευσης: Τραμπα μπρος/πισω και ζυγοσταθμηση
Δεν βρηκα κατι αντιστοιχο, και ρωταω. Αν τα κανω τραμπα μπρος πισω, χρειαζομαι ευθυγραμμηση/ζυγοσταθμηση?
MEMsound - Παρ 30 Σεπ 2011, 18:09:06
Θέμα δημοσίευσης:
ενα τσεκ-απ δεν κανει ποτε κακο... Wink
RoadRunner122 - Παρ 30 Σεπ 2011, 18:22:26
Θέμα δημοσίευσης:
Όχι, δεν είναι απαραίτητη Wink
Gotcha - Κυρ 02 Οκτ 2011, 12:32:04
Θέμα δημοσίευσης:
Θανξ! Thumb Left Αν κουναει θα παω για ζυγοσταθμηση
TopGear - Τρι 29 Νοέ 2011, 19:10:50
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ήθελα ν'ανοίξω καινούριο thread, ούτε βρήκα κάτι πολύ σχετικό, απλά το'χα απορία.

Ο αδερφός μου έχει ένα Opel Corsa 1.4 Sport, τέλη του 2007. Φορούσε Continental Premium Contact 195/55/16 απ'τη μάνα του. Πριν λίγο καιρό, πήγε και άλλαξε λάστιχα και έβαλε Continental Premium Contact 2, στην ίδια διάσταση. Τα πέρασε σε εξουσιοδοτημένο Opel γνωστού.

Όταν ρώτησε για ευθυγράμμιση, είπαν δε χρειάζεται καθόλου και ο υπεύθυνος του εξουσιοδοτημένου και ο λαστιχάς, γιατί λέει "δεν άλλαξε διαστάσεις ελαστικού, ώστε να επηρεαστεί η ισορροπία του αυτοκινήτου, συνεπώς δεν είναι απαραίτητη μια ευθυγράμμιση". Και αναρωτιέμαι εγώ τώρα, στέκει αυτό μετά από 4 χρόνια χρήσης και περίπου 40.000 χλμ, με ταξίδια, τις άπειρες λακκούβες στους ελληνικούς δρόμους, ενδεχόμενα καβαλήματα πεζοδρομίων κτλ;
MEMsound - Τρι 29 Νοέ 2011, 20:26:58
Θέμα δημοσίευσης:
το οτι αλλαξε λαστιχα τι σχεση εχει με το "4 χρονια στους δρομους"?
οκ μπορει να συμβδιζουν "χρονικα" αλλα... -> ευθυγραμμιση να κάνει λογω χρησης του αυτοκινητου, και οχι λογω αλλαγης ελαστικών.
TopGear - Τρι 29 Νοέ 2011, 21:49:26
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
το οτι αλλαξε λαστιχα τι σχεση εχει με το "4 χρονια στους δρομους"?
οκ μπορει να συμβδιζουν "χρονικα" αλλα... -> ευθυγραμμιση να κάνει λογω χρησης του αυτοκινητου, και οχι λογω αλλαγης ελαστικών.


Τα λάστιχα αλλάξανε, οκ ως εκεί. Εγώ πιστεύω ότι λόγω χρήσης του αμαξιού "4 χρόνων στους δρόμους" όπως είπα χαρακτηριστικά και με τις συνθήκες που ανέφερα, χρειάζεται ευθυγράμμιση και ειδικότερα όπως μου έχουν πει πώς συνηθίζεται μετά από μια αλλαγή ελαστικών (και σαφώς εάν δεν έχει προηγηθεί ευθυγράμμιση στο πρόσφατο παρελθόν).

Αυτοί λέγανε ότι δεν είναι απαραίτητη, επειδή μπήκαν οι ίδιες διαστάσεις, οπότε δεν επηρεάστηκε η ισορροπία του αυτοκινήτου και γενικά δε φάνηκε να έλαβαν υπόψιν όσα λέω εγώ. Εκτός αν θεώρησαν ότι δεν είναι απαραίτητη για το συγκεκριμένο λόγο, οπότε πάσο.

Και γενικά, είναι σωστή η άποψη να γίνεται ευθυγράμμιση όταν αλλάζουν τα ελαστικά ή όχι; Είναι καλή στιγμή τότε;
alexandros 207 Rallye - Τρι 29 Νοέ 2011, 22:06:27
Θέμα δημοσίευσης:
TopGear μηπως εννοεις ζυγοστάθμιση?
η ζυγοσταθμιση χρειαζεται μετα απο αλλαγη ελαστικων
η ευθυγραμμιση ειναι άλλο πραγμα και δεν εχει αμεση σχεση με την αλλαγη ελαστικων και ουτε ειναι απαραιτητη μετα απο αυτη
TopGear - Τρι 29 Νοέ 2011, 22:46:10
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
TopGear μηπως εννοεις ζυγοστάθμιση?
η ζυγοσταθμιση χρειαζεται μετα απο αλλαγη ελαστικων
η ευθυγραμμιση ειναι άλλο πραγμα και δεν εχει αμεση σχεση με την αλλαγη ελαστικων και ουτε ειναι απαραιτητη μετα απο αυτη


Όχι, δεν εννοώ ζυγοστάθμιση. Το γνωρίζω ότι χρειάζεται στην αλλαγή.

Ευθυγράμμιση εννοούσα εξ'αρχής, που απ'ότι καταλαβαίνω μετά από τις απαντήσεις σας, δεν είναι απαραίτητη μετά από αλλαγή ελαστικών, όπως με είχαν κάνει να νομίζω, αλλά κυρίως λόγω χρήσης του αυτοκινήτου με τα χρόνια.

Δεν εξυπηρετεί όμως, ώστε να φθαρούν σωστά τα φρέσκα ελαστικά από κει κι έπειτα; Και γενικά κάθε πότε ενδείκνυται να γίνεται ευθυγράμμιση; Με φυσιολογική φθορά, όχι να καβαλάμε ό,τι βρούμε.
android - Τρι 29 Νοέ 2011, 23:58:05
Θέμα δημοσίευσης:
4 χρονια τσουλαει χωρις να χει κανει ποτε ευθυγραμμιση? αν ναι!μια που εβαλε καινουρια λαστιχα ειναι ευκαιρια να μαζεψει λιγο τις γωνιες για να μην φαει τα νεα λαστιχα σε περιπτωση που εχει χασει...τοσες λακουβες θα μετρησε 4 χρονια
μερικοι κανουν μετα απο τοποθετηση ελαστικων γιατι τοτε θυμουντε οτι εχουν να κανουν απο την εποχη που αγορασαν το αμαξι π.χ.
Samer - Τετ 30 Νοέ 2011, 10:28:27
Θέμα δημοσίευσης:
Αν του ελεγες οτι θες να το κανεις ευθυγραμμιση γιατι απλα δεν το εχεις κανει ποτε, τοτε θα στο ειχε κανει. Μετα απο 4 χρονια, το θελει σιγουρα. Εγω μεσα σε 4 χρονια το εχω κανει 4 φορες (την ευθυγραμμιση).
alexandros 207 Rallye - Τετ 30 Νοέ 2011, 10:41:16
Θέμα δημοσίευσης:
Samer έγραψε:
Αν του ελεγες οτι θες να το κανεις ευθυγραμμιση γιατι απλα δεν το εχεις κανει ποτε, τοτε θα στο ειχε κανει. Μετα απο 4 χρονια, το θελει σιγουρα. Εγω μεσα σε 4 χρονια το εχω κανει 4 φορες (την ευθυγραμμιση).

ηθελε διορθωση και στις 4 φορες?
Samer - Τετ 30 Νοέ 2011, 12:05:11
Θέμα δημοσίευσης:
alexandros 207 Rallye έγραψε:
Samer έγραψε:
Αν του ελεγες οτι θες να το κανεις ευθυγραμμιση γιατι απλα δεν το εχεις κανει ποτε, τοτε θα στο ειχε κανει. Μετα απο 4 χρονια, το θελει σιγουρα. Εγω μεσα σε 4 χρονια το εχω κανει 4 φορες (την ευθυγραμμιση).

ηθελε διορθωση και στις 4 φορες?


Βασικα, μια φορα εκανα γιατι απλα το ηθελε, μια φορα γιατι εβαλα καινουρια αμορτισερ, αλλη φορα για την κρεμαργιερα, και την πρωτη φορα γιατι μπηκα σε λακουβα ερχοντας απο Αραχωβα και μου τα εσπασε σχεδον ολα. Μου στραβωσε την ευθυγραμμιση σκεψου.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr