PSClub - Hellas

Ελαστικά και Τροχοί - Λάστιχα για 307cc 1.6

kavaliotis - Τετ 07 Σεπ 2011, 20:04:29
Θέμα δημοσίευσης: Λάστιχα για 307cc 1.6
Επειδη κοντευω να μεινω με τα λινα, εχετε να προτεινετε κατι σε ελαστικο? Το αμαξι το χρησιμοποιω πιο πολυ για την διαδρομη Καβαλα-Θεσσαλονικη και εννοειται και μεσα στις 2 πολεις. Με αυτα που εχω τωρα (Dunlop SP Sport 01) εμεινα αρκετα ικανοποιημενος αν και δεν το περιμενα. Βεβαια στις πολυ αποτομες αλλαγες κατευθυνσεις με ταχυτητα, μου σακουλιαζε, αλλα δεν ξερω αν εφταιγε κατι αλλο.

Η διασταση που εχουν τα μαμα ειναι 205/55/16 και θελω να κρατησω την ιδια.

Τεσπα μου προτειναν Bridgestone Potenza RE050A με τιμη 370€ απο φιλο προμηθευτη. Αξιζουν? Βλεπω τα φορανε κατι supercars και δεν ξερω τι παιζει!

Αλλιως μου δινουν τα Continental PremiumContact 2 για 340€.

Αυτα απο πλευρας προσφορων. Δεν ξερω αν αξιζουν ή οχι...

Περισσοτερο με ενδιαφερει να εχουν καλο κρατημα, ιδιως στην βροχη και στους γλιστερους λειους δρομους της Ελλαδας.... Να μπαινεις και στην στροφη και να μην αρχιζει τα χαζα οταν το ζοριζεις...
drdino - Τετ 07 Σεπ 2011, 20:16:39
Θέμα δημοσίευσης: Re: Λάστιχα για 307cc 1.6
kavaliotis έγραψε:
Επειδη κοντευω να μεινω με τα λινα, εχετε να προτεινετε κατι σε ελαστικο? Το αμαξι το χρησιμοποιω πιο πολυ για την διαδρομη Καβαλα-Θεσσαλονικη και εννοειται και μεσα στις 2 πολεις. Με αυτα που εχω τωρα (Dunlop SP Sport 01) εμεινα αρκετα ικανοποιημενος αν και δεν το περιμενα. Βεβαια στις πολυ αποτομες αλλαγες κατευθυνσεις με ταχυτητα, μου σακουλιαζε, αλλα δεν ξερω αν εφταιγε κατι αλλο.

Η διασταση που εχουν τα μαμα ειναι 205/55/16 και θελω να κρατησω την ιδια.

Τεσπα μου προτειναν Bridgestone Potenza RE050A με τιμη 370€ απο φιλο προμηθευτη. Αξιζουν? Βλεπω τα φορανε κατι supercars και δεν ξερω τι παιζει!

Αλλιως μου δινουν τα Continental PremiumContact 2 για 340€.

Αυτα απο πλευρας προσφορων. Δεν ξερω αν αξιζουν ή οχι...

Περισσοτερο με ενδιαφερει να εχουν καλο κρατημα, ιδιως στην βροχη και στους γλιστερους λειους δρομους της Ελλαδας.... Να μπαινεις και στην στροφη και να μην αρχιζει τα χαζα οταν το ζοριζεις...



Το πρώτο θα σου ξεσκίσει το αμάξι.
kavaliotis - Τετ 07 Σεπ 2011, 20:23:54
Θέμα δημοσίευσης: Re: Λάστιχα για 307cc 1.6
drdino έγραψε:
Το πρώτο θα σου ξεσκίσει το αμάξι.


Δηλαδή?
drdino - Τετ 07 Σεπ 2011, 20:26:14
Θέμα δημοσίευσης:
Πολύ σκληρό λάστιχο και το CC δεν είναι για τέτοια πράματα.
Sinanai - Τετ 07 Σεπ 2011, 20:28:44
Θέμα δημοσίευσης:
Κανένα "φυσιολογικό" αυτοκίνητο δεν είναι για τέτοια πράγματα (λάστιχα), τουλάχιστον στην Ελλάδα.
kavaliotis - Τετ 07 Σεπ 2011, 20:29:39
Θέμα δημοσίευσης:
Τί προτεινεις να παρω? Εχω σκασει, δεν ξερω απο μαρκες και ο καθενας μου λεει και κατι διαφορετικο. Αυριο θα παω σε ενα λαστιχα εδω Καβαλα που εχει μεγαλη γκαμα να δω τί θα μου προτεινει.

Το οτι ειναι σκληρο ενα λαστιχο σημαινει οτι αργει πολυ να ζεσταθει και αρα να εχει καλο κρατημα? Και ποσο πολυ μπορει να αργει δηλαδη, πχ σε ενα ταξιδι? Ή μεσα στην πολη?

Επισης, το οτι ειναι σκληρο σημαινει οτι αντεχει πιο πολυ στον χρονο? Πιο πολλα χιλιομετρα?
drdino - Τετ 07 Σεπ 2011, 20:36:11
Θέμα δημοσίευσης:
Το κυνηγάς το αμάξι;
kavaliotis - Τετ 07 Σεπ 2011, 21:04:03
Θέμα δημοσίευσης:
drdino έγραψε:
Το κυνηγάς το αμάξι;


Yeap, οταν με πιανουν τα ψυχολογικα μου, δηλαδη αρκετα συχνα! Το κρατημα με ενδιαφερει πιο πολυ, σπινιαρισματα δεν κανω (ασε που δεν σε αφηνει το ESP). Στο ταξιδι παω χαλαρα για οικονομια, μεσα στην πολη το δινω! Αλλα δεν θελω να τα αλλαξω σε κανα χρονο, θελω να κρατησουν...
drdino - Τετ 07 Σεπ 2011, 21:42:01
Θέμα δημοσίευσης:
Tα premiumcontact2 είναι φοβερά στην βροχή αλλά υπό πίεση σαπουνιάζουν εύκολα.

Κανένα primacy HP ή pilotsport3 πόσο το βρίσκεις;
kavaliotis - Τετ 07 Σεπ 2011, 21:52:26
Θέμα δημοσίευσης:
Αυριο θα παω να ρωτησω τιμες. Για να δουμε, θα ενημερωσω.
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr