PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - Ελεγχος για αγορα μεταχειρα αυτοκινητου

AlienHack - Τετ 07 Σεπ 2011, 14:41:16
Θέμα δημοσίευσης: Ελεγχος για αγορα μεταχειρα αυτοκινητου
Καλημερα,
θελω να ρωτησω εντελος θεωριτικα, αν αξιζει για ελεγχο οταν ειναι να αγορασεις μεταχειρισμενο αμαξι 9-10 ετων , να το πας εκτος απο μηχανικο σε δυναμομετρο..

γιατι οσο εχω προσεξει οι μηχανικοι κοιτανε (οσο μπορουν και ξερουν και αυτοι) για τρακαρισμα , αλλα απο την αλλη μονο φανοποιοι το καταλαβαινουν. μου εχει τυχει πολλοι μηχανικοι να μην βρουν τρακαρισμενο.. Confused
οι μηχανικοι κοιτανε και φθορες περιφερειακων, κανα ψαλιδι κανα καλωδιο καμια βαση μηχανης και τετοιες μαλ***ες που λιγη σημασια εχουν.

στην ουσια ο κινητηρας σε τι κατασταση ειναι δυσκολο να το τσεκαρεις...
μονο αν το πας σε δυναμομετρο πιστευω μπορεις να δεις.
Και ειδικα αν μιλαμε για αμαξι σπορ με πολλα αλογα..
ΕΝτελος τυχαια πχ ας παρουμε ενα s2000 του 2001... 10 χρονων αμαξι.
αν το πας και βγαλεις απο 242 που ειναι μαμα 210.... εεε καλυτερα να το προσπερασεις...

αν βγαλεις καμια 132-135 τοτε εισαι σε καλο δρομο (με ενα καλο σερβις και περιφερειακα καινουρια το πας παλι 142)

συμφωνειτε με αυτο? ή τζαμπα θα πανε τα λεφτα της δυναμομετρησης?
takis_206 - Τετ 07 Σεπ 2011, 14:51:18
Θέμα δημοσίευσης:
ρε σι λογικεψου λιγο
πιστευεις οτι αμα πουλισο το αυτοκινητο μου θα στο δοσω να το πας και καμια βολτα απο την πιστα?
και αν το κανει ο διαολος και σπασει στο δυναμομετρο?
αυτα δεν υπαρχουν..
AlienHack - Τετ 07 Σεπ 2011, 15:01:45
Θέμα δημοσίευσης:
takis_206 έγραψε:
ρε σι λογικεψου λιγο
πιστευεις οτι αμα πουλισο το αυτοκινητο μου θα στο δοσω να το πας και καμια βολτα απο την πιστα?
και αν το κανει ο διαολος και σπασει στο δυναμομετρο?
αυτα δεν υπαρχουν..


xaxaxa δεν μιλαμε γιατο δικο σου το χαρχαλο που φοβασαι να το πας κοφτες μην σου πεταξει το πιστονι και σφηνωθει στο ταβανι... Laughing

μιλαμε για σοβαρα αμαξια... Cool
ενα μαμα s2000 δεν θα ειχε προβλημα να το εχεις ολη μερα στο δυναμο , αν φοβαται ο πωλητης να το βαλει πανω σε δυναμομετρο μην του σπασει τοτε σορυ αδερφε δεν θα παρω.,.. κατι βρομαει... (και οχι δεν εκλασα.. )
plaketokofths - Τετ 07 Σεπ 2011, 15:02:48
Θέμα δημοσίευσης:
1. Τιθεται θέμα δυναμομετρου, μπορει το αμαξι να δηλώνει 240 και το dyno να μετρησει 235! Τοτε σημαινει οτι απαραιτητα ο κινητηρας δεν ειναι ΟΚ? Επίσης μπορει να βγαλει 245 να φαινονται ολα καλα και να καιει λαδι, πως το θα το καταλαβεις?

2. Σε τετοιες περιπτωσεις οσο κουλο κι αν ακουγεται, βρισκεις ενα πορωμένο ιδιοκτητη ιδιου αυτοκινητου που ομως να ειναι τσάκαλος και θα δεις οτι θα σε βοηθησει πολύ. να πχ. εδώ βλεπεις οτι κάποιοι το θεμα 206 το κατεχουν πληρως. Ξερουν τα ευαισθητα σημεία του και τι να προσεξουν.
Αυτά στην περιπτωση που δεν εμπιστευεσαι πληρως τον μηχανικό σου...μπορει ο ανθρωπος να κατεχει πληρως ολα τα γαλλικά αλλα πχ στα vag να μην ξερει τοσα.
plaketokofths - Τετ 07 Σεπ 2011, 15:04:07
Θέμα δημοσίευσης:
πάντως το κοπέλι εχει ενα δίκιο, εδώ δεν τα δινουν να τα οδηγησεις σε αλανα... σιγα μην παει και dyno.
nikos 206cc - Τετ 07 Σεπ 2011, 15:07:50
Θέμα δημοσίευσης:
plaketokofths έγραψε:
1. Τιθεται θέμα δυναμομετρου, μπορει το αμαξι να δηλώνει 240 και το dyno να μετρησει 235! Τοτε σημαινει οτι απαραιτητα ο κινητηρας δεν ειναι ΟΚ? Επίσης μπορει να βγαλει 245 να φαινονται ολα καλα και να καιει λαδι, πως το θα το καταλαβεις?


Πες του τα γιατι δεν νιωθει Mad
Giannis307 - Τετ 07 Σεπ 2011, 15:33:06
Θέμα δημοσίευσης:
Οντως.. Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
takis_206 - Τετ 07 Σεπ 2011, 15:56:49
Θέμα δημοσίευσης:
AlienHack έγραψε:
takis_206 έγραψε:
ρε σι λογικεψου λιγο
πιστευεις οτι αμα πουλισο το αυτοκινητο μου θα στο δοσω να το πας και καμια βολτα απο την πιστα?
και αν το κανει ο διαολος και σπασει στο δυναμομετρο?
αυτα δεν υπαρχουν..


xaxaxa δεν μιλαμε γιατο δικο σου το χαρχαλο που φοβασαι να το πας κοφτες μην σου πεταξει το πιστονι και σφηνωθει στο ταβανι... Laughing

μιλαμε για σοβαρα αμαξια... Cool
ενα μαμα s2000 δεν θα ειχε προβλημα να το εχεις ολη μερα στο δυναμο , αν φοβαται ο πωλητης να το βαλει πανω σε δυναμομετρο μην του σπασει τοτε σορυ αδερφε δεν θα παρω.,.. κατι βρομαει... (και οχι δεν εκλασα.. )


βγαλε μου μια καρτα καυσαεριων. Very happy
τωρα που ειναι τοσο πλουσιο μπορω να σου μαυρισο το καπο,προφυλακτιρα και μπαρμπριζ
ειλικρινα τωρα αν το σ2000 ειναι ΚΑΛΟ αμαξι τοτε Ε92 Μ3 κτλπ κτλπ τι ειναι???? σορρυ κιολας αλλα το σ2000 ειναι μπουρ.......ο.αυτα
nikos 206cc - Τετ 07 Σεπ 2011, 16:21:44
Θέμα δημοσίευσης:
Tακη αν δεν εχει καλο κινητηρα το S2K τοτε πιο εχει?
μην τρελαθουμε κιολας
δε σπαει δε χαλαει
και σε βγαζει 120 αλογα το λιτρο
πλακα κανεις?
Sinanai - Τετ 07 Σεπ 2011, 16:24:08
Θέμα δημοσίευσης:
Προβλέπεται να γραφτούν επικές παπ***ές...

Τι ακριβώς συγκρίνεις μεταξύ S2000 και E92 M3 Τάκη, μπορώ να ξέρω;
makis106 - Τετ 07 Σεπ 2011, 16:31:58
Θέμα δημοσίευσης:
Η γνώμη μου, επειδή τυχαίνει να έχω κάνει ελεγκτής ΚΤΕΟ, είναι οτι ο καλύτερος έλεγχος πριν την αγορά οποιουδήποτε μεταχειρισμένου, είναι καταρχην
1)σε έμπιστο φαναρατζή για να διαπιστώσει αν είναι ή οχι στουκαρισμένο και
2)ένας εκούσιος έλεγχος σε ιδωτικό ΚΤΕΟ, με την προυπόθεση ότι ο ελεγκτής θα κάνει όσο το δυνατόν πιο τυπικό και ολοκληρωμένο έλεγχο, -και όχι άρπα κόλα- ώστε να δεις:
-καυσαέρια-ποιότητα κάυσης (καιει λάδια ή όχι) Arrow κατάσταση κινητήρα
-ευθυγραμμιση
-κατάσταση αμορτισέρ
-κατάσταση φρένων (μονόπλευρα, δυνάμεις, κατάσταση δίσκων κλπ)
-τζογόμετρο(κατάσταση ψαλιδιών, σινεμπλόκ, ακρόμπαρα, διαρροές λαδιού, κατάσταση ελαστικών, κ.α. μεχρι και αν είναι τροπέτο μπορεί να δει κάποιος έμπειρος)
Δηλαδή 5 βασικά πραγματάκια που μπορούν να προσδιορίσουν τι ελλείψεις και τι προβλήματα έχει το αμάξι, κατα συνέπεια θα κληθείς αργότερα να πληρώσεις.
Τωρα η δυναμομέτρηση σίγουρα θα σου δώσει μια εικόνα, αλλα πιο δυναμόμετρο θα εμπιστευτείς???
takis_206 - Τετ 07 Σεπ 2011, 17:09:34
Θέμα δημοσίευσης:
Sinanai έγραψε:
Προβλέπεται να γραφτούν επικές παπ***ές...

Τι ακριβώς συγκρίνεις μεταξύ S2000 και E92 M3 Τάκη, μπορώ να ξέρω;


den συγκρινο απλα αν το s2000 ειναι καλο αμαξι τα αλλα τι ειναι?
Sinanai - Τετ 07 Σεπ 2011, 17:15:19
Θέμα δημοσίευσης:
Δε νομίζω ότι έχει νόημα αυτή η κουβέντα... Wink
takis_206 - Τετ 07 Σεπ 2011, 17:17:56
Θέμα δημοσίευσης:
ουτε η αρχη του τοπικ εχει καποιο θεμα.
εγω προτεινω ελενχο στα μεταλα στροφαλου και μπιελον πριν την αγορα αυτοκινητου Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy
AlienHack - Τετ 07 Σεπ 2011, 17:20:55
Θέμα δημοσίευσης:
τακη οσο σχεση εχουν τα 206 μας με το σ2000 αλλη τοση εχει αυτο με την ε92 μ3... τεσπα...


αυτο με το κτεο ειναι πολυ σωστο αλλα ολα αυτα γινονται ευκολα αν το αμαξι που σε ενδιαφερει ειναι στην πολη σου και εχεις τον χρονο... αν πχ πρεπει να κατεβεις απο θεσνικη αθηνα ανθημερον για να το παρεις δεν προλαβαινεις και πολλα.. εκτος αν υπολογησεις και κανα 500 στην τιμη για εξοδα ταξιδιου διανυκτερευση και κτεο ελεγχο...


πάντος ενα μαχα πχ στην αθηνα εκει που δοκιμαζει και το κλαμπ μας θα το εμπιστευομουν. και αν εβγαζε 235+ αλογα δεν θα ειχα κανενα παραπονο... αν εβγαζε κανα 220 θα τρεχα μακρυα ομως...
AlienHack - Τετ 07 Σεπ 2011, 17:24:13
Θέμα δημοσίευσης:
takis_206 έγραψε:
Sinanai έγραψε:
Προβλέπεται να γραφτούν επικές παπ***ές...

Τι ακριβώς συγκρίνεις μεταξύ S2000 και E92 M3 Τάκη, μπορώ να ξέρω;


den συγκρινο απλα αν το s2000 ειναι καλο αμαξι τα αλλα τι ειναι?


... τα αλλα ειναι σουπερκαρς αγορι μου!! Wink

τα 206 μας ειναι απλα αμαξια...
το s2000 ειναι πολυ καλο αμαξι και τα αλλα που ανεφερες σουπερκαρ... ο ορισμος ετσι κ αλλιος για το σουπερκαρ ειναι να κανει 0-60 κατω απο 5 δευτερα... και 400 μετρα κατω απο 10 νομιζω...
volvos - Τετ 07 Σεπ 2011, 17:41:06
Θέμα δημοσίευσης:
αυτο τον ορισμο για το σουπερκαρ που τον διαβασες στο max girl???????? Evil Evil Evil Evil

το ξεφτυλισατε το τοπικ ελπιζω να βρεθει καποιος σοβαρος ανθρωπος να το κλειδωσει.

οταν καποιος θελει να αγορασει αμαξι αναλογα τη πολη θα τον στειλουμε και στους καταλληλους ανθρωπους να το ψαξει. τωρα θεωρητικα λεω και εγω να ανοιξω τοπικ

"αγορα apollo 15 τα συν και τα κατα, ποσο καλη εγγυηση δινει η νασα, τι να προσεξετε, οδηγος για σκουριες στους πυραυλους"

αει σιχτιρ
android - Τετ 07 Σεπ 2011, 18:10:28
Θέμα δημοσίευσης:
Super car ειναι αυτο που δεν μπορει να το φτασει ο βολβος στα Μεγαρα
Αλλιως ειναι παπατζα οτι και να ναι
SERSEGI - Τετ 07 Σεπ 2011, 19:44:34
Θέμα δημοσίευσης:
δυναμομετρο και καλο-κακο μοτερ δεν συνδεονται μεταξυ τους.
και ο σωστος μαστορας δεν βλεπει μονο παπαριες αλλα πολυ πιο
μπροστα απο τον καθενα για τη χρηση και το μελλον του
αυτοκινητου,που ο καθενας που δεν ειναι μηχανικος δεν καταλαβαινει.
επισης ομηχανικος δεν ειναι φανοποιος και ο φανοποιος δεν ειναι
μηχανικος,γι'αυτο χρειαζονται και οι δυο.
φιλικα παντα,πιστευω πως το topic ειναι λιγο καμμενο και ανουσιο.
Ghost Dog - Τετ 07 Σεπ 2011, 21:44:25
Θέμα δημοσίευσης:
Rolling eyes Confused Crying or Very sad
Locked
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr