PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - 106 - Ενισχυσεις θολων

Pughell - Σαβ 12 Φεβ 2011, 15:17:29
Θέμα δημοσίευσης: 106 - Ενισχυσεις θολων
Επειδη γενικοτερα οι καροτσες των 106/Saxo "κουραστηκαν" και επειδη οι περισσοτεροι απο εμας φορανε ηδη σκληρες αναρτησεις,για να αποφυγετε το σκισιμο των θολων μπορειτε να καταφυγετε στην παρακατω λυση η οποια ουσιαστικα ειναι αντιγραφη ενος τμηματος ενισχυσεων που δινει στα χρωμομολυβδενια cage της η Sparco αλλα και η OMP.

Το κοστολογιο των υλικων ειναι αστειο(πανω-κατω 50-60Ε) και μαζι με την τοποθετηση μια λογικη τιμη ειναι περιπου στα 100Ε(εν ετη 2011).

Οι παρακατω φωτο δειχνουν συγκεκριμενα τι κολλαει που και πως.





volvos - Σαβ 12 Φεβ 2011, 17:51:50
Θέμα δημοσίευσης:
well done mate...
στελιο μια παρατηρηση μονο
μπορεις να βγαλεις καποιες πιο κοντινες φωτο στο σημειο εδρασης στο κατω μερος εκει που ειναι ψαλδι...\κατι δε μου κολλαει ετσι οπως το βλεπω.
το σωστο θα ηταν να μπορει να φτιαχτει ενα πλακακι και με 2 πλευρικα νευρα να πατησει πανω εκει η μπαρα ωστε σε ενα πολυ γερο μπαμ ειδικα χωμα να κατανεμηθει πιο ομοιομορφα η δυναμη της κρουσης
Pughell - Σαβ 12 Φεβ 2011, 18:47:35
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν χρειαζεται ρε μιας και ηδη γινεται αρκετα ακαμπτο.
Μην κοιτας που στο ΑΧ δεν εχει τις εσωτερικες ενισχυσεις απο τα 16v ΜΚ2.
Ακομα και εκεινες ειναι περιττες,ασχετα αν ειναι καλο να υπαρχουν.
Και εγω παντως θα ηθελα να τις βαλω μιας και αυτο που σκεφτεσαι να κανεις απο την επανω πλευρα εσυ,το κανουν απο την κατω αυτες χωρις ομως να χρειαζεται να κολληθουν.

Κοντινες φωτο μπορω να βγαλω την Δευτερα που θα παω για να συνεχισω τα υπολοιπα,απλα δεν νομιζω οτι θα φανει κατι παραπανω εκτος και αν θες φωτογραφιες απο το πλαι του Π ή απο την κατω πλευρα.
Γενικα το γαζι ειναι δυσκολο να γινει γυρω-γυρω μιας και η λαμαρινα "αγκαλλιαζει" τον σωληνα μην αφηνωντας περιθωρια για την τσιμπιδα να περασει για να κολλησεις και εκει... Sad
volvos - Κυρ 13 Φεβ 2011, 01:39:45
Θέμα δημοσίευσης:
θελω φωτο το σημειο που παταει η μπαρα κατω καθαρο .
απο οσο καταλαβα πας και τη πατας απλα πανω κολλωντας τη γυρω γυρω.
Pughell - Κυρ 13 Φεβ 2011, 09:25:29
Θέμα δημοσίευσης:
volvos έγραψε:

απο οσο καταλαβα πας και τη πατας απλα πανω κολλωντας τη γυρω γυρω.

Ναι,αυτο ακριβως γινεται... Neutral
chiefjian - Κυρ 13 Φεβ 2011, 13:41:52
Θέμα δημοσίευσης:
Αν ο κινητηρας ειναι πανω στο αυτοκινητο εννοειται οτι δεν γινεται να φτιαχθει κατι τετοιο ετσι??
RoadRunner122 - Κυρ 13 Φεβ 2011, 14:20:35
Θέμα δημοσίευσης:
Στέλιο, αυτό είναι το βαμμένο λευκό με τη μεγάλη σκούπα που είχα δει τότε?
volvos - Κυρ 13 Φεβ 2011, 14:37:36
Θέμα δημοσίευσης:
δε θα μπορουσαμε να βαλουμε δυο νευρα πλαι να πατανε σε μια πλακα με τη ραβδο μαζι οποτε να ειναι πιο κατανεμημενες οι δυναμεις?\κατι σα και αυτο?
http://i348.photobucket.com/albums/q336/pskarm2/206/Untitled.jpg
nfx1587 - Κυρ 13 Φεβ 2011, 14:46:28
Θέμα δημοσίευσης:
Pughell έγραψε:
Δεν χρειαζεται ρε μιας και ηδη γινεται αρκετα ακαμπτο.
Μην κοιτας που στο ΑΧ δεν εχει τις εσωτερικες ενισχυσεις απο τα 16v ΜΚ2.
Ακομα και εκεινες ειναι περιττες,ασχετα αν ειναι καλο να υπαρχουν.


Δηλαδή Στέλιο αυτό θα ωφελούσε να γίνει και σε ΜΚ2; Ρωτάω λαμβάνοντας υπόψη μέτριας σκληρότητας ανάρτηση, στην οποία σκέφτομαι να βάλω στο μέλλον. Π.χ. κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230566439392

με http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260711534389

ή με κάτι 'ήπιο' από Bilstein (για αμορτισέρ λέω, ελατήρια σίγουρα τα Eibach) - δεν έχω αποφασίσει ακόμα Confused
Pughell - Κυρ 13 Φεβ 2011, 19:54:42
Θέμα δημοσίευσης:
chiefjian έγραψε:
Αν ο κινητηρας ειναι πανω στο αυτοκινητο εννοειται οτι δεν γινεται να φτιαχθει κατι τετοιο ετσι??

Το ειπα στην αρχη ρε,δεν εχει καμια σχεση καθως στα σημεια που κολλας και περναει η σωληνα,δεν επηρρεαζει καθολου το αν ειναι πανω το μοτερ ή οχι,οποτε μην σας πει κανενας καμια μλκια οτι αν δεν κατεβει το μοτερ,δεν γινεται. Wink

RoadRunner122 έγραψε:
Στέλιο, αυτό είναι το βαμμένο λευκό με τη μεγάλη σκούπα που είχα δει τότε?

Οχι.
Ειναι το ΑΧ μου με τις μπουκαλες του ασπρου. Laughing

nfx1587 έγραψε:

Δηλαδή Στέλιο αυτό θα ωφελούσε να γίνει και σε ΜΚ2; Ρωτάω λαμβάνοντας υπόψη μέτριας σκληρότητας ανάρτηση, στην οποία σκέφτομαι να βάλω στο μέλλον. Π.χ. κάτι τέτοιο:

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230566439392

με http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=260711534389

ή με κάτι 'ήπιο' από Bilstein (για αμορτισέρ λέω, ελατήρια σίγουρα τα Eibach) - δεν έχω αποφασίσει ακόμα Confused

Γενικα ωφελει σε ολα τα 106/Saxo/AX που φορανε αναρτηση μιας και ακομα και σε περιπτωσεις με μαμα αναρτηση,οι ραφες σταδιακα χαλαρωνουν και ανοιγουν.
Δεν ειναι μονον θεμα aftermarket αναρτησης και σκληροτητας αυτης,ειναι θεμα δομης του σασι απο το εργοστασιο.

volvos έγραψε:
δε θα μπορουσαμε να βαλουμε δυο νευρα πλαι να πατανε σε μια πλακα με τη ραβδο μαζι οποτε να ειναι πιο κατανεμημενες οι δυναμεις?\κατι σα και αυτο?
http://i348.photobucket.com/albums/q336/pskarm2/206/Untitled.jpg

Οχι γιατι ο χωρος που μενει ειναι πολυ περιορισμενος.
Η σωληνα "χωνευεται" μεσα στο καθετο Π που ενωνει την βαση του ψαλιδιου με το ραμφος οποτε το πλακακι δεν γινεται να χωρεσει,οχι τουλαχιστον με τις διαστασεις που εχεις σχεδιασει.
Μπορει να γινει πλακακι μονον προς την πλευρα του μοτερ και να κολλησει η σωληνα στην ακρη του αλλα δεν εχει νοημα μιας και οπως σου ειπα βαζεις τις ενισχυσεις των ψαλιδιων απο την κατω πλευρα που ειναι βιδωτες και σε ακαμψια ειναι ιδιο. Wink
Jean - Κυρ 13 Φεβ 2011, 20:51:16
Θέμα δημοσίευσης:
Με έβαλες σε ιδέες τώρα!!!
Το αμάξι δεν έχει που δεν έχει μοτέρ και θα πάει που θα πάει για να ράψιμο για το Π που δεν έχει αύριο.
Ερώτηση δεν θα ήταν καλύτερο να ραφτεί κάθετα σε όλο το θόλο θέλω να πω με πλάγιες λάμες πάνω στη σωλήνα και στο θόλο?
Pughell - Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:09:16
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν υπαρχει λογος ρε να ραφτει...
Με τον σωληνα και την χλαπα αποδεδειγμενα αντεχει οποτε γιατι να ταλαιπωρησεις την καροτσα με επιπλεον θερμοκρασιες,καψιμο και γενικοτερα να αυξησεις τις πιθανοτητες να σπασει σε καποια σημεια χωρις να υπαρχει λογος; Sad
Jean - Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:23:01
Θέμα δημοσίευσης:
χμμμ....
Έχεις δίκιο με τις θερμοκρασίες και το σπάσιμο δεν το είχα σκεφτεί.Το Π (την βάση της κουκουνάρας) είδα το έχετε κολλήσει μόνο στις παλιές πόντες έτσι?
Pughell - Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:32:06
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι μιας και τι να το κανεις το παραπανω κολλημα; Sad
glf - Κυρ 13 Φεβ 2011, 21:43:05
Θέμα δημοσίευσης:
έτσι, για την κουβέντα, να πω ότι και γω έχω αυτή την ενίσχυση
teo106 16v 2001 - Δευ 14 Φεβ 2011, 19:21:20
Θέμα δημοσίευσης:
καλησπερα παιδια....μια ερωτηση θελω να κανω...αυτο το λεγομενο Π ( βάση της κουκουνάρας),υπαρχει σαν ανταλλακτικο στην αντιπροσωπια (κωδικος ? )? πού αλλου θα μπορουσα να το βρω?ή αναγκαστικα θα πρεπει να το ξηλωσω απο καποιο τρακαρισμενο?......φιλε pughell ωραια δουλεια,μαλλον στο μελλον με βλεπω να το κανω και στο δικο μου Smile
geo106xs - Δευ 27 Ιούν 2011, 15:30:22
Θέμα δημοσίευσης:
Στελιο,που ειναι οι φωτο; Sad

edit
Ακυρο,ξαφνικα τις εμφανισε Shocked
France_8v - Δευ 27 Ιούν 2011, 16:19:54
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ πάντως δε μπορώ να τις δω.Και με επείγει το θέμα, ευτυχώς και το ανέφερες Στέλιο!Ο geo106xs που το έχει δει με καταλαβαίνει πιστεύω Rolling eyes
geo106xs - Δευ 27 Ιούν 2011, 16:46:19
Θέμα δημοσίευσης:
France_8v έγραψε:
Εγώ πάντως δε μπορώ να τις δω.Και με επείγει το θέμα, ευτυχώς και το ανέφερες Στέλιο!Ο geo106xs που το έχει δει με καταλαβαίνει πιστεύω Rolling eyes

Το σκεφτεσαι να το κανεις; Εγω ειμαι ηδη ψημενος! Razz
France_8v - Δευ 27 Ιούν 2011, 17:09:25
Θέμα δημοσίευσης:
Δε θυμάσαι ρε πως είναι οι θόλοι μου με τα 5,5άρια?Εσύ μου το είχες δείξει αν θυμάμαι καλά Rolling eyes
geo106xs - Δευ 27 Ιούν 2011, 23:21:56
Θέμα δημοσίευσης:
France_8v έγραψε:
Δε θυμάσαι ρε πως είναι οι θόλοι μου με τα 5,5άρια?Εσύ μου το είχες δείξει αν θυμάμαι καλά Rolling eyes

Αν το κανεις ισως χρειαστει να τους κατεβασεις πρωτα... Confused ο Στελιος θα ξερει καλυτερα...

Στελιο,μπορεις να μας πεις τη διαμετρο του σωληνα που θα χρησιμοποιησουμε οπως και το παχος της λαμαρινας που θα μπει πανω στο θολο;
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr