PSClub - Hellas

Ανάρτηση και Σύστημα Διεύθυνσης - αμορτισερ 207cc

kostas207cc - Τρι 14 Σεπ 2010, 19:03:36
Θέμα δημοσίευσης: αμορτισερ 207cc
παιδια γεια σας.εχω ενα 207cc.το αυτοκινητο εχει 63000 σε εθνικη ολα.τωρα τελευταια το βλεπω ασταθες και να παιρνει κλισεις επισης τρεμει ανω των 140(αυτο μπορει να οφειλεται στα λαστιχα που αν και κανουργια τα δυο στραβογυριζουν).ειδικα στα φρενα αν εχει ανωμαλιες ο δρομος νιωθω το πισω μερος να χορευει.ευθυγραμιση εκανα σημειωτεον δεν τραβαει δεξια η αριστερα.μετρησα τα αμορτισερ 75% μου τα εβγαλαν,και μου ειπαν εινα οκ.ομως εγω νιωθω οτι δεν ειναι.εψαξα να βρω σε πρωτης τοποθετησης δηλαδη απλα σε monroe kyb κτλ ομως δεν εχουν.αν καπποιος εχει καμμια γνωμη θα το εκτιμουσα.ευχαριστω
mathanas - Τρι 14 Σεπ 2010, 19:56:14
Θέμα δημοσίευσης:
Αν δεν γυριζουν σωστα οι ροδες (στραβο λαστιχο, ζαντα ή δεν εχει κατσει καλα το λαστιχο πανω στη ζαντα και δεν ειναι σψστα ζυγοσταθισμενο) φτιαξε αυτα πρωτα. Προφανως θα δημιουργουν προβλημα στη συμπεριφορα....

Τωρα οσο για το αμορτισερομετρο προσωπικα δε τα πιστευω εχω δει τελειωμενα αμορτσερ να τα βγαζει ok και ολοκαινουργια να τα δειχνει Off....
kostas207cc - Τρι 14 Σεπ 2010, 20:00:15
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="mathanas"]Αν δεν γυριζουν σωστα οι ροδες (στραβο λαστιχο, ζαντα ή δεν εχει κατσει καλα το λαστιχο πανω στη ζαντα και δεν ειναι σψστα ζυγοσταθισμενο) φτιαξε αυτα πρωτα. Προφανως θα δημιουργουν προβλημα στη συμπεριφορα....

Τωρα οσο για το αμορτισερομετρο προσωπικα δε τα πιστευω εχω δει τελειωμενα αμορτσερ να τα βγαζει ok και ολοκαινουργια να τα δειχνει Off....[/quote

η μονη λυση για τα λαστιχα ειναι 500ευρω σε λαστιχα.εχω κανει οτι ειναι δυνατον και ακομα παραπερα.τωρα αν γνωριζει καπποιος για αμορτισερ πρωτης τοποθετησης για 207cc εκτος των γνησιων.γιατι οσο εψαξα ολοι μου λενε μονο αντιπροσωπεια.πραγμα που μου φαινεται κουφο.
king207cc - Τρι 14 Σεπ 2010, 20:04:10
Θέμα δημοσίευσης:
τι ποσό διαθέτεις για αμορτισέρ?
kostas207cc - Τρι 14 Σεπ 2010, 21:40:14
Θέμα δημοσίευσης:
king207cc έγραψε:
τι ποσό διαθέτεις για αμορτισέρ?



δεν διαθετω παραπανω απο 260ε που εχουν τα γνησια με τιποτα.και δεν ενδιαφερομαι επ ουδενι για χαμηλωματα σκληροτερα και ιστοριες για αγριους το θελω το αμαξακι.το θεμα ειναι οτι μου ειπαν δεν βγαινουν σε τιποτα αλλο περαν βελτιωτικον δηλαδη blistein κιτρινα sport κτλ.δεν το συζηταω για κατι τεττοιο
ironman02 - Τρι 14 Σεπ 2010, 23:05:56
Θέμα δημοσίευσης:
Πάντως αν έχεις 65000 χλμ όλα εθνική όπως λές, λογικά θα είναι καλά τα αμορτισέρ..Παίζει να φταίει κάτι άλλο..
Vini - Τετ 15 Σεπ 2010, 11:51:45
Θέμα δημοσίευσης:
kostas207cc έγραψε:
...και δεν ενδιαφερομαι επ ουδενι για χαμηλωματα σκληροτερα και ιστοριες για αγριους το θελω το αμαξακι.το θεμα ειναι οτι μου ειπαν δεν βγαινουν σε τιποτα αλλο περαν βελτιωτικον δηλαδη blistein κιτρινα sport κτλ.δεν το συζηταω για κατι τεττοιο


Σωστή άποψη και σκέψη...
mrkaza - Τετ 15 Σεπ 2010, 13:39:37
Θέμα δημοσίευσης:
Αφου ειναι καινουργια και στραβογυριζουν εγυηση δε εχουν ?

το να εχεις ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ - ΣΟΒΑΡΟ προβλημα στα ελαστηκα σου και να ψαχνεις αου το τι φτεει πριν διορθοσης αυτο τι να πω .

Οσο για το θέμα αμορντισερ τα βελτιωσεως (ελαχιστα ποιο σκληρα) οχι χαμηλωματα κτλ κτλ δε θα σου κανουν προβλημα ουτε στο αμαξι .

ιδικα αν εισαι μονο εθνικη οπως λες θα εισαι ευτηχισμενος αν τωρα εισαι και σε κατσικοδρομους οπως εγω τοτε θα το σκευτεις αν θα ειναι σωστο να τα αλαξεις με αλλα .

ΠΡΟΣΟΧΗ δε συζηταμε για τιποτα χαμηλωματος - καρασκληρα κτλ κτλ ενα τικ ακομα και ο πατερας μου που εχει Nissan primera και δε φρεναρει ουτε στης ραγες του τρένου αρα το πολυ σκληρο τον ενοχλη τα αλαξε με λιγο σκληροτερα και βρηκε την υγια του .

Στα αμορντισες σοβαα μη θεωρεις τα μαμα καλη επιλογη καθως ειναι σαν τα ηχεια ειναι πολυ προσοπικη υποθεση και τα εργοστασιακα ειναι καπου στην μεση για να καληπτουν ολα τα γουστα .
kostas207cc - Τετ 15 Σεπ 2010, 14:48:14
Θέμα δημοσίευσης:
mrkaza έγραψε:
Αφου ειναι καινουργια και στραβογυριζουν εγυηση δε εχουν ?

το να εχεις ενα ΤΕΡΑΣΤΙΟ - ΣΟΒΑΡΟ προβλημα στα ελαστηκα σου και να ψαχνεις αου το τι φτεει πριν διορθοσης αυτο τι να πω .

Οσο για το θέμα αμορντισερ τα βελτιωσεως (ελαχιστα ποιο σκληρα) οχι χαμηλωματα κτλ κτλ δε θα σου κανουν προβλημα ουτε στο αμαξι .

ιδικα αν εισαι μονο εθνικη οπως λες θα εισαι ευτηχισμενος αν τωρα εισαι και σε κατσικοδρομους οπως εγω τοτε θα το σκευτεις αν θα ειναι σωστο να τα αλαξεις με αλλα .

ΠΡΟΣΟΧΗ δε συζηταμε για τιποτα χαμηλωματος - καρασκληρα κτλ κτλ ενα τικ ακομα και ο πατερας μου που εχει Nissan primera και δε φρεναρει ουτε στης ραγες του τρένου αρα το πολυ σκληρο τον ενοχλη τα αλαξε με λιγο σκληροτερα και βρηκε την υγια του .

Στα αμορντισες σοβαα μη θεωρεις τα μαμα καλη επιλογη καθως ειναι σαν τα ηχεια ειναι πολυ προσοπικη υποθεση και τα εργοστασιακα ειναι καπου στην μεση για να καληπτουν ολα τα γουστα .


σωστη η αποψη για τα ελαστικα.για τη εγγυηση απλα λεω μαλ.......κας λαστιχας.και ο τεχνικος της εταιριας των ελαστικων ακομα πιο πολυ!!ομως θελω να αλλαξω πρωτα αμορτισερ να βεββαιωθω οτι δεν τρεμει απο εκει.γιατι ο ενας λαστιχασ λεει τα λαστιχα ειναι ενταξει ο αλλος οχι.τα αμορτισερ εχουν πεσει παντως το βλεπω απο τις κλισεις στις στροφες.επισης το χαμηλωμα ακομα και 3 ποντων προκαλει φθορα σε ψαλιδια κρεμαγιερα ακρομπαρα κτλ.διοτι απο κατω πρεπει ολα να ειναι σε μια ευθεια αλλιως ειναι ολα πιεσμενα οπως πχ λαστιχα ψαλιδιου.ακριβως την ιδια αποψη εχουμε για τα αμορτισερ ελα ντε που ολοι μου λενε δεν βγαινουν σε τιποτα αλλο εκτος απο βελτιωτικα(ρυθμιζομενα και ετσι).τα οποια δεν θελω πρωτον γιατι θελω ανεση δευτερον υψηλο πολυ κοστος!και επειδη εινα καμπριο δεν θελω σκληρα.ρωταω λοιπον ξανα εχεις κανεις ιδεα για αμορτισερ εκτος εργοστασιακων σε πρωτης τοποθετησης?????????????(υγ το αμαξι εχει περασει πολλες ευχαριστες ωρες στην παλαια εθνικη αθηνα-θηβα οσοι γνωριζουν και εκει φαινεται οτι εχουν πεσει τα αμορτισερ)
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr