PSClub - Hellas

Εισαγωγή - Εξαγωγή - Χειροποίητες Εξατμίσεις

Mimis - Τρι 01 Ιούλ 2003, 11:23:16
Θέμα δημοσίευσης: Χειροποίητες Εξατμίσεις
Ρώτησα σήμερα στο συνεργείο που το πηγαίνω για εξάτμιση και μου πρότινε Χειροποίητη Παπαδόπουλος... Μου είπε ότι έρχονται απο Αθήνα. Τον ξέρετε; Έχει κανεις προσωπική εμπειρία; Question
Ghost Dog - Τρι 01 Ιούλ 2003, 11:40:49
Θέμα δημοσίευσης:
εγώ μένω Καλλιθέα κοντά στον Παπαδόπουλο.
από άποψη τιμής είναι σίγουρα καλή φάση από ποιότητα έχω δει αρκετά καλές δουλειές αλλά και άλλες που δεν μου άρεσαν (με το πέρασμα του χρόνου έβγαλαν κάποια προβληματακια)
!προσωπικά! θα προτιμούσα κάποια επώνυμη…. (αν το οικονομικό είναι πρόβλημα, μπορείς να προσανατολιστείς σε μια Festus στην τελική….)
Wink Very happy
Kouzman - Τρι 01 Ιούλ 2003, 12:04:26
Θέμα δημοσίευσης:
αυτη τη στιγμη που μιλαμε το καρο παει παπαδοπουλο για Gr.N. Εχω συνεργαστει αρκετα μαζι του (και με το αλλο μου αυτοκινητο, αλλα και παλαιοτερα). Τα συστηματα του ειναι αρκετα καλα και εχουν καλη αποδοση, ωστοσο δεν εχει και το καλυτερο δυνατο φινιρισμα... Σε αυτον τον τομεα μακραν καλυτερος ο στελιος παναγιωταρας ωστοσο το κοστος ειναι τρελο...
TONY PAP - Τρι 01 Ιούλ 2003, 14:08:19
Θέμα δημοσίευσης:
τα group N του Παπαδόπουλου κάνουν παρα πολυ θόρυβο...

στην βόλτα είναι οκ...στο ταξίδι όμως σου τη σπάει...


από απόδοση πρέπει να είναι καλά...

Φίλος με vts δεν έμεινε ευχαριστημένος απο απόδοση
τελικού του ποπαυ και ξανάβαλε το μαμά...

εγώ είχα βάλει τελικό στον Δανιηλάτο στη θηβων σε
ibiza 1,6 101 8v και δούλευε πολύ καλύτερα ψηλά
αλλά μετά από κανένα χρόνο ετριζε κλπ...
sps - Τρι 01 Ιούλ 2003, 14:10:15
Θέμα δημοσίευσης:
ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΕΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ = ΘΟΡΥΒΟΣ Ή ΒΑΒΟΥΡΑ Ή ΣΑΜΑΤΑΣ!
konstantinos - Τρι 01 Ιούλ 2003, 14:46:51
Θέμα δημοσίευσης:
Είμαι υπέρ των εργοστασιακών - επώνυμων... (βλέπε Supersprint, devil, κλπ). Είναι βέβαια πιο ακριβές λύσεις αλλά είπαμε ότι πληρώνει παίρνεις και περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
kaisaras96 - Τρι 01 Ιούλ 2003, 15:04:47
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω απο οτι καταλαβαινω δεν υπαρχει μεση λυση,βαζεις custom fit τελικο γνωστης εταιριας και δεν ακουγεται καθολου(παλι καλα που φαινεται να κερδισα λιγο)αν και τωρα το καλοκαιρι που ναι ζεστή συεχεια και με ανοιχτα παραθυρα εχει καποα διαφορα στον θορυβο.Απο την αλλη τα ελευθερα χειροποιητα κανουν απο υπερβολικο ως ανεκτο θορυβο αναλογως του αυτοκινητου.
Σε ραλλυ που εχω ακουσει group N Festus και σε clio απλο τελικο της ιδιας μαρκας,μου φανηκαν υπερβολικα θορυβωδη οποτε μην την μπερδευεται με sebring remus κτλ αλλα σαν μαζικη παραγωγη ελευθερων εξατμισεων παρομοιων με του παπαδοπουλου κτλ
Α και κατι αλλο τα τουρμπο αποτελουν αλλη φαση,εκει πιστευω αφου δεν υπαρχει προβλημα θορυβου,ελευθερη και ξερο ψωμι.
Mimis - Τρι 01 Ιούλ 2003, 15:28:00
Θέμα δημοσίευσης:
Παίδες την παράγγειλα, δεν άντεξα άλλο, χειροποίητη Παπαδόπουλος, την άλλη εβδομάδα θα την φοράω, θα σας πώ εντυπώσεις...!!!
Σχετικά με την μπούκα τώρα παράγγειλα 90χιλιοστά στρογκυλή, γιατι μου φάνηκε πολύ μεγάλη των 100mm. Καλά έκανα η μ@λ@κι@ Question Εσείς τι φοράτε απο μπουράκια Question Πάντως πιστεύω ότι η στρογκυλή είναι η μόνη που ταιριάζει στο 206..
konstantinos - Τρι 01 Ιούλ 2003, 15:37:36
Θέμα δημοσίευσης:
Mimis έγραψε:
Παίδες την παράγγειλα, δεν άντεξα άλλο, χειροποίητη Παπαδόπουλος, την άλλη εβδομάδα θα την φοράω, θα σας πώ εντυπώσεις...!!!
Σχετικά με την μπούκα τώρα παράγγειλα 90χιλιοστά στρογκυλή, γιατι μου φάνηκε πολύ μεγάλη των 100mm. Καλά έκανα η μ@λ@κι@ Question


Πολύ καλά έκανες.

Mimis έγραψε:
Πάντως πιστεύω ότι η στρογκυλή είναι η μόνη που ταιριάζει στο 206..


Εδώ ταιριάζει γάντι το "Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"... Laughing
teoman - Τρι 01 Ιούλ 2003, 15:47:07
Θέμα δημοσίευσης:
konstantinos έγραψε:

Mimis έγραψε:
Πάντως πιστεύω ότι η στρογκυλή είναι η μόνη που ταιριάζει στο 206..


Εδώ ταιριάζει γάντι το "Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα"... Laughing


Χε χε,και αυτή την ώρα η κολοκυθόπιτα είναι ότι πρέπει... Wink
Γνώμη μου,μία οβάλ που καλύπτει το κόψιμο του προφυλακτήρα είναι ότι καλύτερο...
Η 90άρα είναι επίσης εμφανίσημη,η 102 και άνω δείχνει κάπως "ξένη" γιατί περισσεύει αρκετά...
Όλα αυτά βέβαια,είναι υποκειμενικά...
Kouzman - Τρι 01 Ιούλ 2003, 16:17:42
Θέμα δημοσίευσης:
επιτρεψτε μου να πω πως το μπουρακι δεν εχει και πολυ μεγάλη σημασία όσο η αποδοση. Τα ατμοσφαιρικά θέλουν backpressure για να εχουν σωστη απόδοση και κερδη και αυτο θελει πολυ μεγαλη προσοχη.

Ενα πολυ ελευθερο τελικο δεν θα δουλευει σωστα καθως δεν θα εχει backpressure. Γι αυτο σημερα στον παπαδοπουλο φτιαχνεται Gr.N συστημα με μπουκα τυπου πιστολερο...

οσο για τον θορυβο... Twisted evil Twisted evil Twisted evil
sps - Τρι 01 Ιούλ 2003, 21:14:17
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Μιμη,δε μας ειπες ο σημαντικοτερο,τι εσωτερικη διαμετρο θα βαλεις.
Αλλα αν κρινω απο το μοτερ σου που ειναι 1.1,ενδεχεται και να χασεις.
Σορυ που σε απογοητευω,αλλα σε αυτα τα μοτερ δε βλεπεις βελτιωση Crying or Very sad
S16 - Τετ 02 Ιούλ 2003, 00:24:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια εχω ριξει τοσο ψαξιμο στο θεμα των εξατμισεων και παρολα αυτα καταφερατε να με μπερδεψετε. Rolling eyes Rolling eyes
Η αποψη μου ειναι custom fit απο επωνυμη εταιρια. Cool Cool
Οι χειροποιητες πιστευω πως μπορουν να ειναι το ιδιο καλες σε αποδοση, αλλα θα υστερουν συμαντικα στο φινιρισμα.
Το θεμα ειναι να βρεις εξατμισα που θα ασχοληθει και δε θα σου κανει προχειροδουλεια. Evil

Εγω εχω παραγγειλει μεσω club το custom fit τελικο της Devil για το rallye μου.
Και ερχεσαι φιλε Καισαρα και μου λες πως δε θα κανει θορυβο και πως με ανοιχτο το παραθυρο 'κατι' θα ακουω. Twisted evil Twisted evil
Αν ειναι δυνατον.
Για το καλο της ας κανει λιγο θορυβο... Wink Wink
Ghost Dog - Τετ 02 Ιούλ 2003, 00:46:49
Θέμα δημοσίευσης:
Roadrunner έγραψε:
Ρε παιδια εχω ριξει τοσο ψαξιμο στο θεμα των εξατμισεων και παρολα αυτα καταφερατε να με μπερδεψετε. Rolling eyes Rolling eyes
Η αποψη μου ειναι custom fit απο επωνυμη εταιρια. Cool Cool
Οι χειροποιητες πιστευω πως μπορουν να ειναι το ιδιο καλες σε αποδοση, αλλα θα υστερουν συμαντικα στο φινιρισμα.
Το θεμα ειναι να βρεις εξατμισα που θα ασχοληθει και δε θα σου κανει προχειροδουλεια. Evil

Εγω εχω παραγγειλει μεσω club το custom fit τελικο της Devil για το rallye μου.
Και ερχεσαι φιλε Καισαρα και μου λες πως δε θα κανει θορυβο και πως με ανοιχτο το παραθυρο 'κατι' θα ακουω. Twisted evil Twisted evil
Αν ειναι δυνατον.
Για το καλο της ας κανει λιγο θορυβο... Wink Wink

Πολύ σωστά είναι αυτά που έχεις στο μυαλό σου (περί επώνυμης custom fit κτλ,κτλ…)
Devil,ε???
Μην ανησυχείς καθόλου για τον ήχο…..δεν θα σε απογοητεύσει καθόλου!!!!!!! Very happy Wink Cool
(άντε να βάλω και εγώ τη δικιααααα μου……………….) Sad
Kouzman - Τετ 02 Ιούλ 2003, 08:37:34
Θέμα δημοσίευσης:
εντυπωσεις απο το χειροποιητο συστημα του παπαδοπουλου...

καταρχιν για να το φτιαξει και να επιλεξει σωληνες, κλπ συζητησαμε ολες τις μετατροπες του μοτερ (εκκεντροφοροι, μοιρες, βυθισμα, προγραμμα, την δουλεια που θα γινει στο παπακι (θα "κατέβει" 0.3mm), ροϊκη κλπ). Μετα απο αυτά έβαλε:

φ54 διάμετρο σωληνας, με τελικο 52mm, καθώς επισής και ένα μεσαιο τμημα το οποιο βοηθά στο backpressure...

Ο θορυβος ειναι παλι αρκετος οπως στην Remus, ωστοσο ειναι πιο "σωστος" καθώς στις 3000-3500 που η Remus συντονιζε και βουηζε στην καμπινα, τωρα δεν το κανει.

Ακομα ο θορυβος παιζεται να αυξηθει με την αυξηση της συμπιεσης (τωρα ειναι 10.8:1 και θα παει περίπου στο 11.5:1), καθώς επίσης και με το χταποδι και τον αγωνιστικο καταλυτη...

Το αυτοκινητο τραβαει πολυ καλυτερα, ξαναβρηκε το νευρο του χαμηλα και φορτωνει πολυ πιο γρηγορα. Ακομα η εξατμιση στρωνει (πρεπει να καπνισουν οι σωληνες λιγο) οποτε σε περιπου 1000 χλμ θα έχουμε ολοκληρωμενη γνωμη...

P.S. (Το χταποδι του λουκου στο AX του το ειδατε στα dragster??? Laughing Laughing Laughing ... μιλαμε για κοσμημα...)
zzzleepy - Τετ 02 Ιούλ 2003, 08:54:36
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδιά, όταν λέτε ότι μια χειροποίητη είναι πιο οικονομική από μια επώνυμη, για τι ποσά μιλάμε; Επίσης, απ'όσο βλέπω από τον Kouzman, το χειροποίητο καζανάκι μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες του εκάστοτε αυτοκινήτου και τις απαιτήσεις του εκάστοτε οδηγού. Βέβαια, θα μου πείτε μπορείς να κάνεις μια τέτοια προσαρμογή και επιλέγοντας το κατάλληλο επώνυμο για το σκοπό σου.

Στη Θεσσαλονίκη γνωρίζουμε κανένα που να ασχολείται με χειροποίητα καζανάκια ή δεν αξίζει τον κόπο; Πέραν του φινιρίσματος έχουν άλλα προβλήματα;
seridim - Τετ 02 Ιούλ 2003, 09:30:06
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Παιδιά, όταν λέτε ότι μια χειροποίητη είναι πιο οικονομική από μια επώνυμη, για τι ποσά μιλάμε; Επίσης, απ'όσο βλέπω από τον Kouzman, το χειροποίητο καζανάκι μπορεί να προσαρμοστεί στις ανάγκες του εκάστοτε αυτοκινήτου και τις απαιτήσεις του εκάστοτε οδηγού. Βέβαια, θα μου πείτε μπορείς να κάνεις μια τέτοια προσαρμογή και επιλέγοντας το κατάλληλο επώνυμο για το σκοπό σου.

Στη Θεσσαλονίκη γνωρίζουμε κανένα που να ασχολείται με χειροποίητα καζανάκια ή δεν αξίζει τον κόπο; Πέραν του φινιρίσματος έχουν άλλα προβλήματα;

Αντώνη καλημέρα. Νομίζω ότι ο Καϊτατζής φτιάχνει χειροποίητα καζανάκια. Βρίσκεται στην Μενεμένη Αγ. Παρασκευής 41. Δεν έχω πάει ακόμα αλλά σκοπεύω να πάω Παρασκευή ή Σάββατο . Αν πας πιο νωρίς πες μας εντυπώσεις
zzzleepy - Τετ 02 Ιούλ 2003, 09:41:36
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν το βλέπω να πηγαίνω σύντομα γιατί τα οικονομικά μας είναι λίγο (έως πολύ) χάλια. Ίσως να περάσω μόνο και μόνο να ρωτήσω... Αν είναι θα σας πω νεότερα... Πάντως έχω δει αυτοκολλητάκια Καϊτατζής σε πολλά αυτοκίνητα. Τόσο καλός είναι; Ή απλώς έχει όνομα;
NICK THE GREEK - Τετ 02 Ιούλ 2003, 09:54:33
Θέμα δημοσίευσης:
Evil ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ? ΜΙΑ SUPERSPRINT KAI ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ. ΕΜΦΑΝΙΣΗ,ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΘΟΡΗΒΗ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ(ΑΛΛΟ ΑΝ ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ!).ΔΕΝ ΕΧΙΣ ΛΕΦΤΑ? ΠΑΡΤΗ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!
konstantinos - Τετ 02 Ιούλ 2003, 10:00:35
Θέμα δημοσίευσης:
NICK THE GREEK έγραψε:
Evil ΕΧΕΙΣ ΛΕΦΤΑ? ΜΙΑ SUPERSPRINT KAI ΚΑΘΑΡΙΣΕΣ. ΕΜΦΑΝΙΣΗ,ΑΠΟΔΟΣΗ ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΣΧΕΔΟΝ ΑΘΟΡΗΒΗ ΣΤΟ ΤΑΞΙΔΑΚΙ(ΑΛΛΟ ΑΝ ΜΟΥΓΚΡΙΖΕΙ ΤΟ ΜΟΤΕΡ!).ΔΕΝ ΕΧΙΣ ΛΕΦΤΑ? ΠΑΡΤΗ ΜΕ ΔΟΣΕΙΣ!!!!!!


έκανε 110.000 δρχ πριν 3 χρόνια. ΔΕΝ είναι αθόρυβη, τουλάχιστον η δικιά μου.
zzzleepy - Τετ 02 Ιούλ 2003, 11:24:16
Θέμα δημοσίευσης:
Λέτε ε; Θα πάω να ρωτήσω... Βασικά μ'αρέσει να βγάζει και λίγο θόρυβο, αρκεί να μην κουράζει... Βγαίνει με οβάλ μπούκα;
konstantinos - Τετ 02 Ιούλ 2003, 11:29:33
Θέμα δημοσίευσης:
zzzleepy έγραψε:
Λέτε ε; Θα πάω να ρωτήσω... Βασικά μ'αρέσει να βγάζει και λίγο θόρυβο, αρκεί να μην κουράζει... Βγαίνει με οβάλ μπούκα;


Η Supersprint βγαίνει και σε οβάλ. Αυτήν έχω.
kaisaras96 - Τετ 02 Ιούλ 2003, 13:14:53
Θέμα δημοσίευσης:
Roadrunner έγραψε:

Εγω εχω παραγγειλει μεσω club το custom fit τελικο της Devil για το rallye μου.
Και ερχεσαι φιλε Καισαρα και μου λες πως δε θα κανει θορυβο και πως με ανοιχτο το παραθυρο 'κατι' θα ακουω. Twisted evil Twisted evil
Αν ειναι δυνατον.
Για το καλο της ας κανει λιγο θορυβο... Wink Wink


Απο αυτα που ακουω στο club η devil σου θα κανει θορυβο,
αυτα που λεω ισχυουν για την sebring που εβαλα με 90αρα μπουκα και δυσκολα την καταλαβαινουν οι επιβατες!(μου το λεγε ο εξατμισας και δεν τον πιστευα)
Κοιτα κι εγω περιμενα κατι παραπανω σε θορυβο αλλα αυτο θα ερθει με βγαλσιμο του μεσαιου τωρα και χταποδι καταλυτη αργοτερα.
Αυτο που λετε οτι η χειροποιητη προσαρμοζεται στις αναγκες καθε αυτοκινητου θεωρητικα ισχυει,αλλωστε και η μεγαλες εταιριες φαινεται να φτιαχνουν και κιτ κατα παραγγελια,αλλα ποιος μου λεει οτι ο καθε παπαδοπουλας ξερει τι ειναι καλο εμπειρικα χωρις να κανει μια δυναμομετρηση η καποια αλλη μετρηση.
Α και κατι αλλο το ξερεται οτι το προγραμμα πρεπει να διαφερει απο ελευθερη σε κλειστη εξατμιση!
Kouzman - Τετ 02 Ιούλ 2003, 13:29:53
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε καισαρα...

καταρχιν ναι και οι επωνυμες εταιριες φτιαχνουν custom εξατμισεις... Εχεις ροτησει ομως τιμη?? Wink Wink

χωρις να θέλω να υποστηριξω τον παπαδοπουλο ή τον κάθε έναν εξατμισα, ειναι ορισμενοι που έχουν πανω απο 20 χρόνια εμπειρία στο αντικείμενο και για μένα είναι εξίσσου καλοι με τα επώνυμα εργοστασια...

πολλοι φυσικά ειναι και αυτοι του στυλ , αγοραζω ένα χταποδι π.χ. supersprint και το αντιγράφω πουλώντας "τεχνογνωσία" και καλή τιμή...

Εγω θα επιμείνω στις custom με οτι αυτοκινητο και να αποκτήσω. Νομιζετε πως οι βελτιωτές πολύ δυνατών αυτοκινήτων βάζουν επωνυμα συστήματα στις μετατροπές τους? ...απο που να αρχισω και που να τελειώσω... koeing special (ferrari, lamborghini), Top Secret (nissan, toyota, honda, mazda), Graham Goode Racing (Ford, Subaru), Severn Valley, Collins κλπ κλπ κλπ...

Παντως ΑΝ και ΕΦΟΣΟΝ υπάρχουν λεφτά δεν το συζητω καν για τα peugeot... η λυση ειναι μία... Peugeot Sport

(Παντα ό,τι γραφω εδω ειναι προσωπική άποψη...) Laughing Laughing Laughing
Mimis - Τετ 02 Ιούλ 2003, 13:34:34
Θέμα δημοσίευσης:
sps έγραψε:
Φιλε Μιμη,δε μας ειπες ο σημαντικοτερο,τι εσωτερικη διαμετρο θα βαλεις.
Αλλα αν κρινω απο το μοτερ σου που ειναι 1.1,ενδεχεται και να χασεις.
Σορυ που σε απογοητευω,αλλα σε αυτα τα μοτερ δε βλεπεις βελτιωση Crying or Very sad


Φίλε sps (Σπύρο) την όλη παραγγελεία την ανέλαβε ο μάστορας που κάνει service στο 206 μου (απο τους καλύτερους για φτιαξίματα μέσα στο Βόλο)... (δεν γράφω όνομα για να μην θεωρηθεί διαφίμηση)
και μου είπε οτι θα δω αισθητή διαφορά Very happy
Τώρα το πώς εσύ θεωρείς οτι θα βάλω
κάτι βελτιωτικο στο αυτοκίνητο μου και αυτο
θα χειροτερέψει απο θέμα απόδοσης Question Question Question
Εμένα μου ακούγεται Splat Splat η λογική σου....
Kouzman - Τετ 02 Ιούλ 2003, 14:35:47
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μιμη ο σπυρος σωστα το λεει. Το οτι βαζεις βελτιωτικό προϊόν στο καρο σου δεν ειναι απαραίτητο οτι θα δεις βελτιωση. Πολλες φορές έχεις και χασούρα...

Το θέμα της εξατμισης ειναι οτι ολοι παρασυρομαστε απο τις ωραιες μεγάλες ακόμα και διπλές μπουκες κλπ κλπ, χωρις όνως να εξετάζουμε το αν πραγματι ταιριαζει στο μοτερ μας και στις μετατροπες που του έχουμε κάνει...

Συνηθες λαθος που κανουν ολοι ειναι να βάζουν πιο ελεύερη σωληνα και μεγάλη μπουκα, θεωρώντας ορι το ελευθερο ειναι και καλο...

ΜΕΓΑ ΛΑΘΟΣ!!!!!

σκοπος ειναι να βάλουμε πιο ελεύθερη ροικά εξάτμιση και ταυτοχρονα να κρατα την σωστή συμπίεση του μοτερ για να έχει αποδοση. Εδω ειναι καθαρά θέμα μάστορα...

προσωπικα για το 1100 σου σε βλέπω διαμετρο σωλήνα απο 45-48mm (48mm αν εχεις και άλλα στο μοτερ οπως φιλτρο, πργραμμα κλπ) με ένα πολυ ωραίο τελικο το οποιο ουσιαστικα τι κανει...
Σχεδον σε όλε τις μαμα εξατμίσεις τα καυσαέρια κάνουν ενα Ζ δηλαδη πανε εμπρος-πισω-εμπρος για να φιλτραρεται ο ήχος, άρα έχουμε πιο αργή έξοδο τους... Στις ελεύθερες συνήθως τα καυσαέρια πάνε εμπρός δηλαδη εκτελούν μία κίνηση, μία πορεία, άρα έχουν και πιο ομαλή ροη αλλά και ταχύτερη...

Αυτο που είπα είναι ΠΟΛΥ χοντρικο αλλά η βασική αρχή αυτή είναι... Παντως εφοσον μιλάμε για ατμόσφαιρα προσεξέ τις επιλογές σου για να βγείς κερδισμένος. Χωρίς να θέλω να θίξω κανεναν μαστορα, τίποτα τετοιο, καλο ειναι να ξέρεις και εσυ ενα δυο πραγματα ώστε να μην σου ταζουν λαγους και πετραχείλια....

Φιλικα...
Mimis - Τετ 02 Ιούλ 2003, 15:45:08
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδια, μου φαίνεται ότι με παρεξηγήσατε, μόνο τελικό καζανάκι θα αλλάξω....... Exclamation Exclamation
Γι' αυτό μιλάτε Question Question Question
pezomania - Τετ 02 Ιούλ 2003, 16:16:14
Θέμα δημοσίευσης:
Mimis έγραψε:
Ρε παιδια, μου φαίνεται ότι με παρεξηγήσατε, μόνο τελικό καζανάκι θα αλλάξω....... Exclamation Exclamation
Γι' αυτό μιλάτε Question Question Question


Φίλε Δημήτρη, ακόμα και ένα τελικό, αν είναι τελείως ελευθέρας, μπορεί να σου γονατίσει τον κινητήρα σου.

Φίλος μου σε ibiza 16v 101, έβαλε την εξάτμιση που είχα βάλει και εγώ στο δικό μου & του έλεγα πόσο ευχαριστημένως είμαι. Το αμάξι του έχασε παντού(ρεπριζ-τελικές) Shocked Shocked Shocked Την άλλαξε μέσα σε μια εβδομάδα!!!

Γι' αυτό προσοχή!!
TONY PAP - Τετ 02 Ιούλ 2003, 16:27:30
Θέμα δημοσίευσης:
βρε pezomania δεν μας λες την μάρκα του τελικού ?

αν θες βέβαια....
Vini - Τετ 02 Ιούλ 2003, 18:23:13
Θέμα δημοσίευσης:
Σιγά μην έχασε από μία εξάτμιση (τελικό καζανάκι) ... που στην τελική είναι ένα σιλανσιε, κόβει δηλαδή το θόρυβο .... γιατί τα υπόλοιπα είναι κομμένα ήδη από σωλήνες και καταλύτη ... ακόμη και από κάποιο μεσαίο ...

Από την στιγμή που υπάρχει καταλύτης, όλα τα υπόλοιπα μετά είναι κουραφέξαλα ...

Μάλλον ο IBIZAs περίμενε να απογειωθεί το αυτοκίνητο από ένα τελικό ... αυτό δεν έγινε , τα πήρε στην κράνα , τα φόρτωσε στην εξάτμιση και την άλλαξε ...

Κανένα τελικό UNIVERSAL ή μη δεν είναι απόλυτα ελεύθερο εκτός από ειδικά κομμάτια (Tάσο θυμάσαι μήπως κάποιο DEVIL όνομα και πράγμα???) ...

Ολα τα καζάνια που αφορούν ROAD USE διαθέτουν κάποιο υλικό απομόνωσης θορύβου που μπορεί να είναι και ενίσχυσης χαμηλών συχνοτήτων ...

Οπότε τι συζητάμε εδώ τόση ώρα ... ? ? ?
sps - Τετ 02 Ιούλ 2003, 19:40:54
Θέμα δημοσίευσης:
Φιλε Μιμη,οπως ειδες δεν ειναι για τις ντοματες η λογικη μου!
Και αλλα παιδια συμφωνουν μαζι μου.
Ο BTS που εχει 1.1 106,εβαλε ενα τελικο grapnel και εχασε παντου(μπορει και σε αισθηση) και βαζοντας παλι το εργοστασιακο,απεδιδε καλυτερα.

Και εγω στο πολο μου που ειχα πριν το 206,ειχα βαλει μια χειροποιητη σε εναν ανελδιηγητο εξατμισα εδω στην Πατρα,(Τουλιατος λεγεται) και η χασουρα σε εμενα ηταν αισθητη.Ειδικα ψηλα δεν ανεβαζε με τιποτα,ενω στην αλλαγη στον κοφτη το αμαξι υπεφερε,δεν μπορουσα να κανω γρηγορη αλλαγη.

Οπως βλεπεις μιλω με γεγονοτα,και αυτο που ειπα για τη διαμετρο και δεν το καταλαβες ειναι το εξης.
Αν εχεις διαμετρο 40 mm και βαλεις 48 mm ειναι 100% σιγουρο οτι θα χασεις παντου.
Αλλαζουμε διαμετρο καζανιου και σωληνα,μεχρι 2-3 mm πανω απο το εργοστασιακο,αυτος ειναι ο κανονας...για νορμαλ κινητηρες,μεχρι προγραμμα.
S16 - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 04:34:22
Θέμα δημοσίευσης:
Kouzman αμα βαλεις σε 1100 μοτερ 48mm εξατμιση και το αμαξι δεν γονατησει ελα να μου το πεις. Laughing Laughing
Ουτε με προγραμμα σκουπες κ.τ.λ αλλαζει η κατασταση.
Εδω το 16v 1.6 του group PSA σε group N επιπεδο φοραει 48mm και μολις προσφατα η supersprint δινει 50mm σωληνες.
Και ξερεις που παιζουν τα group N μοτερ.
Σε 130++ αλογακια που κανενα 1100 με οποιαδηποτε ατμοσφαιρικη βελτιωση μπορει να ονειρευτει.

Αλλα τελικα ο φιλος μας θα βαλει μονο τελικο.
Που για μενα πρεπει να ειναι custom fit γιατι αλλιως ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΣΕΙ σε αποδοση.
Και μην ακουω χαζομαρες του στυλ ειναι μονο για να κοβει θορυβο γιατι τοτε οποιαδηποτε αλλαγη του τελικου δε θα επρεπε να επηρεαζει την αποδοση του μοτερ που κατι τετοιο δεν ισχυει.
ΕΙΝΑΙ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΕΞΑΓΩΓΗΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΑΡΥΤΗΤΑ ΜΕ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΤΜΗΜΑ ΑΥΤΗΣ.

Φιλικα Δημητρης.
pezomania - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 07:55:57
Θέμα δημοσίευσης:
Συμφωνώ απόλυτα με τον Δημήτρη!!

Η αλλαγή του τελικού, μπορεί να δώσει, να χάσει ή να μην κάνει απολύτος τίποτα, ανάλογα με την επιλογή!!!

Επειδή εγώ στην εξάτμισή, έκανα σταδιακά τις αλλαγές μου, σας λέω ότι μεγαλύτερη διαφορά είδα από την αλλαγή του τελικού, παρά από την αντικατάσταση του μεσαίου!!!

Όσο αφορά το ibiza, ο φίλος μου με το που πήγε και έκανε την αλλαγή (δεν έβαλε το μαμα, αλλά άλλο καζανάκι ελευθέρας), το αμάξι ξαναβρήκε τον εαυτό του. Τώρα αν έγεινε καλύτερο από μαμα, ή απλα κέρδισε αυτά που είχε χάσει απο το προϋγούμενο δεν ξέρω. Αλλά η ουσία είναι ότι έστω και με το τελικό κερδίζεις ή και χάνεις ανάλογα με τις επιλογές σου!!!

Υ.Σ.: Εγώ έχω την L&W πάνω, με Beda μεσαίο τύπου οβίδα.
Sidobre - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 08:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
Γιατί έχω την αίσθηση ότι οι Custom Fit διαφέρουν από τις Universal... ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ????

Μπορεί κάποιος να το τεκμηριώσει πραγματικά;
Δεν νομίζω ότι οι εταιρίες βρίσκουν ένα - ένα τα αυτοκίνητα και πραγματοποιούν τόσες δοκιμές ώστε να εξελίσσουν μια εξάτμιση αποκλειστικά για ένα μοντέλο αυτοκινήτου....
TONY PAP - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 08:41:42
Θέμα δημοσίευσης:
Ετσι εξηγείται οτι κολητός με vts έχασε ροπή
(μόνο 14kgr στον Αρβανιτάκη)
αλλά και τελική ταχύτητα με χειροποίητη popay
ενω ο θόρυβος στο ταξίδι σου παιρνε τα αυτιά.

ξανάβαλε την μαμά... σκούπισε κι ολας ...και όλα καλά !!!


Σημείωση
το τελικό grapnel στο ibiza 1,6 8v ήταν πολύ καλό για τα λεφτά του
τελικό grapnel στο τωρινό μου 206 1,6 16v τίποτα σπουδαίο...
Vini - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 09:23:07
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Γιατί έχω την αίσθηση ότι οι Custom Fit διαφέρουν από τις Universal... ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ????

Μπορεί κάποιος να το τεκμηριώσει πραγματικά;
Δεν νομίζω ότι οι εταιρίες βρίσκουν ένα - ένα τα αυτοκίνητα και πραγματοποιούν τόσες δοκιμές ώστε να εξελίσσουν μια εξάτμιση αποκλειστικά για ένα μοντέλο αυτοκινήτου....


δεν είναι αίσθηση ...
έτσι είναι ...
Μπορώ να στο εξηγήσω εγώ ... αλλά βαριέμαι να προσπαθώ να εξηγώ τα ίδια και τα ίδια συνέχεια ...

αλλά την απάντηση την δίνεις μόνος σου Τάσο ...

Αν κάποιος κάτσει και μεταφράσει τις λέξεις CUSTOM FIT ίσως καταλάβει και τι σημαίνει ...
Mimis - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 12:56:32
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Γιατί έχω την αίσθηση ότι οι Custom Fit διαφέρουν από τις Universal... ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ????

Μπορεί κάποιος να το τεκμηριώσει πραγματικά;
Δεν νομίζω ότι οι εταιρίες βρίσκουν ένα - ένα τα αυτοκίνητα και πραγματοποιούν τόσες δοκιμές ώστε να εξελίσσουν μια εξάτμιση αποκλειστικά για ένα μοντέλο αυτοκινήτου....

Τάσο έχεις απόλυτο δίκιο, το ίδιο μου είπανε και εμένα όλοι οι εξατμισάδες Wink Η διαφορά μεταξύ Universal και custom fit είναι στις ΒΑΣΕΙΣ
teoman - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 14:10:33
Θέμα δημοσίευσης:
Sidobre έγραψε:
Γιατί έχω την αίσθηση ότι οι Custom Fit διαφέρουν από τις Universal... ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ????

Μπορεί κάποιος να το τεκμηριώσει πραγματικά;
Δεν νομίζω ότι οι εταιρίες βρίσκουν ένα - ένα τα αυτοκίνητα και πραγματοποιούν τόσες δοκιμές ώστε να εξελίσσουν μια εξάτμιση αποκλειστικά για ένα μοντέλο αυτοκινήτου....


Ακόμα και η μπούκα μετά το καζανάκι,έχει κλίση ανάλογα με το αυτοκίνητο...
Η custom fit είναι μετρημένες για συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου.
Sidobre - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 14:47:54
Θέμα δημοσίευσης:
Αντε να είναι και η κλίση ή το μήκος της μπούκας.

Οχι όμως ρε παιδιά να λέμε ότι οι Costom Fit αποδίδουν καλύτερα από τις Universal! ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ!!!
Mimis - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 18:06:37
Θέμα δημοσίευσης:
Με αυτά που δαιβάζω εδω μέσα, εχω αρχίσει να πιστεύω οτι η μαμα εξάτμιση είναι ηιδανικότερη.. Crazy
zzzleepy - Πεμ 03 Ιούλ 2003, 21:41:16
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Δημήτρη, δε νομίζω ότι αυτό εννοούσαν τα παιδιά. Αυτό που κατάλαβα εγώ είναι πως η αλλαγή του τελικού μπορεί να φέρει και θετικά αλλά και αρνητικά αποτελέσματα, αν η επιλογή του γίνει με λανθασμένα κριτήρια.

Θα σου δώσω ακόμα ένα παράδειγμα, ενδοκλαμπικό (φοβερή λέξη ε; Wink ): Μέλος του club (με XS 16άρι) έβαλε μια ελεύθερη εξάτμιση με μπούκα 102mm από ένα άλλο μέλος του club (με ΧΤ 14άρι). Πέραν του ότι η εξάτμιση έκανε διαφορετικό θόρυβο απ'ότι στο 14άρι, όταν πλέον την έβγαλε για να την επιστρέψει, κατάλαβε ότι του έκοβε από επιδόσεις. Αντίθετα, το άλλο μέλος, με το 14άρι, ισχυριζόταν ότι στο δικό του έδινε κάποιον "αέρα" στις χαμηλές στροφές κυρίως. Συμπέρασμα: η εξάτμιση αυτή δεν έκανε στο 16άρι...

Το θέμα της εξάτμισης με απασχολεί και εμένα εδώ και καιρό, αλλά δε βιάζομαι γιατί θέλω η επιλογή μου να είναι σωστή και να μη χάσω τίποτα κάνοντάς την (αντίθετα να κερδίσω κιόλας αν γίνεται)...

Υπομονή χρειάζεται και καλό ψάξιμο... Wink Και φυσικά οι γνώσεις των εμπειρότερων... Smile
kaisaras96 - Παρ 04 Ιούλ 2003, 15:55:32
Θέμα δημοσίευσης:
Mimis έγραψε:
Sidobre έγραψε:
Γιατί έχω την αίσθηση ότι οι Custom Fit διαφέρουν από τις Universal... ΜΟΝΟ ΣΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ????

Μπορεί κάποιος να το τεκμηριώσει πραγματικά;
Δεν νομίζω ότι οι εταιρίες βρίσκουν ένα - ένα τα αυτοκίνητα και πραγματοποιούν τόσες δοκιμές ώστε να εξελίσσουν μια εξάτμιση αποκλειστικά για ένα μοντέλο αυτοκινήτου....

Τάσο έχεις απόλυτο δίκιο, το ίδιο μου είπανε και εμένα όλοι οι εξατμισάδες Wink Η διαφορά μεταξύ Universal και custom fit είναι στις ΒΑΣΕΙΣ


Εγω παντως που εχω custom fit sebring δεν εχει καμια σχεση με τις universal που ειναι τελιως ελευθερες.Αυτο γραφτηκε στο φορουμ για τις Devil σε προσφορα.
Το παιδι ο Μιμης πηγε να βαλει μια εξατμιση και.....ενταξει ρε παιδια αμα φοβαμαστε να βαλουμε ενα τελικο τι πρεπει να κανουμε για τα υπολοιπα.Αμα ειμασταν Honda vtec club θα ελεγα πως η καλυτερη εξατμιση ειναι η εργοστασιακη,αλλα η δικη μας που ειναι ιδια απο τα 1100 ως τα 1600.......... Evil Evil
Απλα το θεμα ειναι οτι με αυτα κερδιζεις ελαχιστα σε αποδοση και αυξανεται τραγικα ο θορυβος!
Εδω συμφωνω με το Vini αν δεν ελευθερωσεις ολο το συστημα εξαγωγης δεν κανεις τιποτα!
Pughell - Δευ 07 Ιούλ 2003, 15:50:38
Θέμα δημοσίευσης:
Καταρχην οι χειροποιητες σε σχεση με τις επωνυμες και οι custom fit σε σχεση με τις universal,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση!

Οι χειροποιητες δεν εχουν σε καμια περιπτωση το φινιρισμα που εχουν οι εργοστασιακες και εκτος αυτου μετα απο 1 χρονο ελατε να δουμε πια θα κανει περισσοτερο θορυβο μολις καουν λιγο οι υαλοβαμβακες που εχει μεσα...
Οσο για το θεμα της αποδοσης,η διαφορα στα αλογα δεν ειναι μεγαλη ετσι και αλλιως απλα εκει που υπαρχουν διαφορες ειναι η ροπη.

Στο θεμα της διαμετρου θα σας πω το κλασσικο παραδειγμα σε 16βαλβιδο μοτερ απο 106 οπου οταν μπαινει το Magnum της Supersprint σε συνδυασμο με τον 48αρι σωληνα που καταργει το μεσαιο καζανι τοτε το αμαξι δεν παει πανω απο 205-210.Οποτε αναθεωρηστε αποψεις για το ποσο κερδιζεις ή χανεις απο μια εξατμιση...

Τα universal συστηματα εκτος απο πολυ θορυβο σχεδον ποτε δεν εχουν την σωστη διατομη για αυτο και παρα πολυ συχνα δεν υπαρχει κανενα οφελος.

Επισης οσο για το τελικο καζανι που αναφερεται σαν ενα απλο τμημα που κοβει θορυβο,τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα καθως σχεδον σε ολα πια τα αυτοκινητα το μεσαιο καζανι ειναι ελευθερο και το τελικο με διαφραγματα οποτε εκει γινεται ολη η δουλεια.Επισης ο καταλυτης ειναι υπευθυνος για αρκετο "φρεναρισμα" αλλα μονο στις ψηλες καθως χαμηλα δινει πολυτιμο back-pressure.
Σχετικα με την σωστη διατομη εξατμισης ισχυει οτι οσο πιο μεγαλη διατομη εχουν οι σωληνες,τοσο μεγαλυτερη και η πιεση σε αυτους με αντιστοιχη αυξηση της ισχυος...
Οσο πιο μικροι ειναι αυτοι,τοσο πιο μικρη πιεση καυσαεριων με λιγοτερα αλογα αλλα και καλυτερο back-pressure που συνεπαγεται μεγαλυτερο ευρος ωφελιμης περιοχης.

Παντως μπορει οι επωνυμες custom fit να κοστιζουν πολυ περισσοτερα αλλα αναμφισβητητα ειναι η καλυτερη επιλογη και απο θεμα αποδοσης και θορυβου ιδιαιτερα οταν αυτες ειναι σε κιτακι μεσαιου-τελικου.
Vini - Δευ 07 Ιούλ 2003, 19:18:57
Θέμα δημοσίευσης:
pughell έγραψε:

.... οι custom fit σε σχεση με τις universal,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση!
.............
.............
.............

Στο θεμα της διαμετρου θα σας πω το κλασσικο παραδειγμα σε 16βαλβιδο μοτερ απο 106 οπου οταν μπαινει το Magnum της Supersprint σε συνδυασμο με τον 48αρι σωληνα που καταργει το μεσαιο καζανι τοτε το αμαξι δεν παει πανω απο 205-210.Οποτε αναθεωρηστε αποψεις για το ποσο κερδιζεις ή χανεις απο μια εξατμιση...
..............
..............
..............
Τα universal συστηματα εκτος απο πολυ θορυβο σχεδον ποτε δεν εχουν την σωστη διατομη για αυτο και παρα πολυ συχνα δεν υπαρχει κανενα οφελος.

Επισης οσο για το τελικο καζανι που αναφερεται σαν ενα απλο τμημα που κοβει θορυβο,τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα καθως σχεδον σε ολα πια τα αυτοκινητα το μεσαιο καζανι ειναι ελευθερο και το τελικο με διαφραγματα οποτε εκει γινεται ολη η δουλεια.Επισης ο καταλυτης ειναι υπευθυνος για αρκετο "φρεναρισμα" αλλα μονο στις ψηλες καθως χαμηλα δινει πολυτιμο back-pressure.
Σχετικα με την σωστη διατομη εξατμισης ισχυει οτι οσο πιο μεγαλη διατομη εχουν οι σωληνες,τοσο μεγαλυτερη και η πιεση σε αυτους με αντιστοιχη αυξηση της ισχυος...
..................
..................
..................
Παντως μπορει οι επωνυμες custom fit να κοστιζουν πολυ περισσοτερα αλλα αναμφισβητητα ειναι η καλυτερη επιλογη και απο θεμα αποδοσης και θορυβου ιδιαιτερα οταν αυτες ειναι σε κιτακι μεσαιου-τελικου.



Στέλιο επειδή είμαι γνωστός σαν δικηγόρος του διαβόλου ... Twisted evil διάβασα αυτά που γράφεις και έχω μερικές "περίεργες" ερωτήσεις ...

1. Γράφεις ... οι custom fit σε σχεση με τις universal,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση... ...
ΓΙΑΤΙ ?? Τι σε κάνει να το λες αυτό ??

2. Αναφέρεις συχνά το "θέμα διατομής UNIVERSAL" ...
Μπορείς να μας εξηγήσεις για ποια διατομή μιλάς ??

3. Γράφεις: ...σχεδον σε ολα πια τα αυτοκινητα το μεσαιο καζανι ειναι ελευθερο και το τελικο με διαφραγματα οποτε εκει γινεται ολη η δουλεια...
Ποια δουλειά γίνεται εκεί ?? Ξέρεις κανένα τελικό καζάνι που κόβει θόρυβο αλλά είναι ελεύθερο ... ??

4. Γράφεις: Σχετικα με την σωστη διατομη εξατμισης ισχυει οτι οσο πιο μεγαλη διατομη εχουν οι σωληνες...
Τι σχέση έχουν οι σωλήνες με την επιλογή ενός τελικού καζανιού από την στιγμή που το θέμα είναι μόνο το τελικό καζάνι ? ?
Οι σωλήνες παραμένουν εργοστασιακοί αν δεν κάνω λάθος ....

5. Για ανάλυσε γιατί οι "επωνυμες custom fit να κοστιζουν πολυ περισσοτερα αλλα αναμφισβητητα ειναι η καλυτερη επιλογη και απο θεμα αποδοσης " ? ? ?

6. Οι επώνυμες Universal ξέρεις πως κατασκευάζονται και τι μελέτη γίνεται σε αυτές και σε ποιους απευθήνονται ? ?


υ.γ. φίλε Στέλιο σόρυ αν οι ερωτήσεις μου είναι "κάπως" εριστικές ... αλλά θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε λιγάκι το θέμα ... Wink
S16 - Δευ 07 Ιούλ 2003, 22:01:11
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε Στελιο με εχεις μπερδεψει τελειως! Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
Αρχικα να πω και εγω οτι οι universal απο τις custom fit ειναι διαφορετικες.
Οι πρωτες κατασκευαζονται με καποιους γενικους κανονες που διεπουν τις εξατμισεις ενω οι δευτερες αφου κατασκευαστουν μπεινουν πανω στο εν λογω αμαξι και γινονται δυναμομετρησεις-δοκιμες μεχρι να βρεθει ο καταλληλος συνδιασμος.
Οι universal χωριζονται αναλογα με την ιποδυναμη του αμαξιου που θα τοποθετηθουν και σχεδον παντα ειναι αρκετα ελευθερες (εκει οφειλεται και ο παραπανω θορυβος που βγαζουν) ενω ακετα συχνα δεν πετυχαινουν καμια αξιολογη διαφορα στην αποδοση (ή και μειωση οταν ειναι πολυ ελευθερες).
Και αυτο γιατι το μυστικο για μια εξατμιση δεν ειναι η απελευθερωση της μεχρι εκει που δεν παει αλλο, αλλα το σωστο ταιριασμα απελευθερωσης-backpresure.
Αλλα ρε Στελιο γιατι το rallye με σωληνα 48 και τελικο magnum δεν παει πανω απο 210;
Θεωρητικα επειδη ειναι custom fit εξατμιση και μαλλιστα απο μια κορυφαια εταιρια επρεπε να εχουμε βελτιωση των επιδοσεων.
Αν εγω στο rallye μου τοποθετησω τα παραπανω που λες θα χασω!!!! Crying or Very sad Crying or Very sad
Γιατι τωρα παω 215 κοντερ στο ισωμα, ενω αμα βρω ευθεια μεγαλη ή με ελαχιστη κατηφορα βλεπω 225 με το στροφομετρο περιπου στις 7100.
Αλλα δε με νοιαζει τι γινετε τοσο με το συστημα που λες οσο με το τελικο της DEVIL που εχω παραγγειλει.
Στελιο θα χασω;Θελω τη γνωμη σου.
Το τελικο υποψιν ειναι custom fit.
sps - Τρι 08 Ιούλ 2003, 09:18:01
Θέμα δημοσίευσης:
Τα custom fit δεν ειναι τελειως ελευθερα,ημιελευθερα θα τα ελεγα,και γι αυτο ειναι πιο αθορυβα απο τα universal.
Να μια διαφορα λοιπον!

Επισης τα custom εχουν σχεδιαστει ειδικα για το καθε αμαξι,λαμβανοντας υποψη τις παραμετρους του εκαστοτε αυτοκινητο,οπως λεει ο pughell και o roadrunner.
Pughell - Τρι 08 Ιούλ 2003, 12:19:21
Θέμα δημοσίευσης:
Nikos(Vini) έγραψε:
pughell έγραψε:

.... οι custom fit σε σχεση με τις universal,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση!
.............
.............
.............

Στο θεμα της διαμετρου θα σας πω το κλασσικο παραδειγμα σε 16βαλβιδο μοτερ απο 106 οπου οταν μπαινει το Magnum της Supersprint σε συνδυασμο με τον 48αρι σωληνα που καταργει το μεσαιο καζανι τοτε το αμαξι δεν παει πανω απο 205-210.Οποτε αναθεωρηστε αποψεις για το ποσο κερδιζεις ή χανεις απο μια εξατμιση...
..............
..............
..............
Τα universal συστηματα εκτος απο πολυ θορυβο σχεδον ποτε δεν εχουν την σωστη διατομη για αυτο και παρα πολυ συχνα δεν υπαρχει κανενα οφελος.

Επισης οσο για το τελικο καζανι που αναφερεται σαν ενα απλο τμημα που κοβει θορυβο,τα πραγματα ειναι εντελως διαφορετικα καθως σχεδον σε ολα πια τα αυτοκινητα το μεσαιο καζανι ειναι ελευθερο και το τελικο με διαφραγματα οποτε εκει γινεται ολη η δουλεια.Επισης ο καταλυτης ειναι υπευθυνος για αρκετο "φρεναρισμα" αλλα μονο στις ψηλες καθως χαμηλα δινει πολυτιμο back-pressure.
Σχετικα με την σωστη διατομη εξατμισης ισχυει οτι οσο πιο μεγαλη διατομη εχουν οι σωληνες,τοσο μεγαλυτερη και η πιεση σε αυτους με αντιστοιχη αυξηση της ισχυος...
..................
..................
..................
Παντως μπορει οι επωνυμες custom fit να κοστιζουν πολυ περισσοτερα αλλα αναμφισβητητα ειναι η καλυτερη επιλογη και απο θεμα αποδοσης και θορυβου ιδιαιτερα οταν αυτες ειναι σε κιτακι μεσαιου-τελικου.



Στέλιο επειδή είμαι γνωστός σαν δικηγόρος του διαβόλου ... Twisted evil διάβασα αυτά που γράφεις και έχω μερικές "περίεργες" ερωτήσεις ...

1. Γράφεις ... οι custom fit σε σχεση με τις universal,δεν εχουν καμια απολυτως σχεση... ...
ΓΙΑΤΙ ?? Τι σε κάνει να το λες αυτό ??

2. Αναφέρεις συχνά το "θέμα διατομής UNIVERSAL" ...
Μπορείς να μας εξηγήσεις για ποια διατομή μιλάς ??

3. Γράφεις: ...σχεδον σε ολα πια τα αυτοκινητα το μεσαιο καζανι ειναι ελευθερο και το τελικο με διαφραγματα οποτε εκει γινεται ολη η δουλεια...
Ποια δουλειά γίνεται εκεί ?? Ξέρεις κανένα τελικό καζάνι που κόβει θόρυβο αλλά είναι ελεύθερο ... ??

4. Γράφεις: Σχετικα με την σωστη διατομη εξατμισης ισχυει οτι οσο πιο μεγαλη διατομη εχουν οι σωληνες...
Τι σχέση έχουν οι σωλήνες με την επιλογή ενός τελικού καζανιού από την στιγμή που το θέμα είναι μόνο το τελικό καζάνι ? ?
Οι σωλήνες παραμένουν εργοστασιακοί αν δεν κάνω λάθος ....

5. Για ανάλυσε γιατί οι "επωνυμες custom fit να κοστιζουν πολυ περισσοτερα αλλα αναμφισβητητα ειναι η καλυτερη επιλογη και απο θεμα αποδοσης " ? ? ?

6. Οι επώνυμες Universal ξέρεις πως κατασκευάζονται και τι μελέτη γίνεται σε αυτές και σε ποιους απευθήνονται ? ?


υ.γ. φίλε Στέλιο σόρυ αν οι ερωτήσεις μου είναι "κάπως" εριστικές ... αλλά θα ήθελα να το κουβεντιάσουμε λιγάκι το θέμα ... Wink



Καταρχην θεμα εριστικοτητας απλα δεν τιθεται καθως ολοι παραθετουμε αποψεις οποτε δεν νομιζω οτι κανεις μας εχει επιθετικες τασεις για αυτο don't worry! Wink Very happy

1.Οι custom fit μπαινουν ακριβως στις εργοστασιακες βασεις στηριξης και εφαρμοζουν ακριβως στους εργοστασιακους σωληνες.Επισης εχουν εγκριση τυπου για το καθε αμαξι που ειναι σχεδιασμενες.

2.Η εσωτερικη διατομη μιας universal εξατμισης δεν ειναι συγκεκριμενη για καθε μοντελο.Δηλαδη η Supersprint βγαζει ενα τελικο καζανι με 50αρα εσωτερικη διαμετρο.Αυτο το καζανι μπορει να δουλεψει αρκετα καλα σε ενα μοτερ πανω απο 1600 κυβικα αλλα σε ενα μικρο των 1100 κυβικων θα ειναι εντελως αχρηστο καθως το μοτερ δεν θα παραγει ποτε αναλογη ποσοτητα καυσαεριων για να χρειαστει τοσο μεγαλη διατομη.Εκτος αυτου θα βγαζει και θορυβο και θα χασει και το φασμα λειτουργιας που εχει καθως θα δουλευει αποκλειστικα ψηλα.

3.Οι εργοστασιακες εξατμισης δεν χρησιμοποιουν πια διαφραγματα παρα μονο στα τελικα καζανια για την μειωση του θορυβου.Το/τα μεσαια καζανια ειναι σχεδον παντα ελευθερα απο διαφραγματα και το μονο το οποιο περιοριζει την αποδοση ειναι η διατομη του σωληνα και του καζανιου.
Βελτιωτικο τελικο καζανι που να κοβει θορυβο απο οσο ξερω δεν υπαρχει απλα μπορει να ειναι σχετικα κοντα στα εργοστασιακα επιπεδα.

4.Οσοι εχετε βαλει ελευθερο καζανι με πολυ μεγαλη μπουκα θα παρατηρησατε οτι στο αφημα του γκαζιου το μοτερ κανει κατι μπερδεματακια και μικρα σκασιματα...Αυτα ειναι καυσαερια που ξαναεπιστρεφουν,κοινως επιστρεφομενα...
Αυτο γινεται γιατι οταν η διατομη του τελικου καζανιου μεγαλωσει αποτομα σε σχεση με τα προηγουμενα κομματια της εξατμισης τοτε η εξατμιση για να καλυψει τα κενα που δημιουργουνται ξαναρουφαει αερα και καυσαερια απο αυτα που εχει ηδη βγαλει εξου και τα ηχητικα εφε.

5.Απλουστατα γιατι σχεδον παντα ειναι σχεδιασμενες πανω σε δυναμομετρο οποτε το κερδος ειναι σιγουρο με αντιστοιχη αυξηση ροπης χωρις να χαλαει το ευρος λειτουργιας του μοτερ και εκτος αυτου δεν βγαζουν πολυ βαβουρα σε αντιθεση με οτιδηποτε universal ή χειροποιητο.

6.Ειναι κομματια μαζικης παραγωγης οπως οτιδηποτε αλλο του ιδιου κατασκευαστη απλα συνηθως δεν εχει ουτε καν βασεις ετοιμες για την στηριξη και εκτος αυτου δεν ειναι σχεδιασμενη πανω σε δυναμομετρο για καποιο συγκεκριμενο μοντελο για σιγουρη αποδοση οπως επισης δεν εχει εγκριση τυπου.
Pughell - Τρι 08 Ιούλ 2003, 12:32:08
Θέμα δημοσίευσης:
Σχετικα με την περιπτωση του 106 και του Magnum...
Η ιδια η Supersprint δινει τον 48αρι σωληνα μονο για χρηση σε συνδυασμο με το 48αρι τελικο group N που εχει μικρη διατομη.Το Magnum εχει 52αρα ή 54αρα διαμετρο(δεν θυμαμαι ακριβως) για αυτο και το αμαξι "κωλονει" και δεν ανεβαζει αλλο λογο ελειψης back pressure.
Με την Devil που θα βαλεις δεν θα εχεις προβλημα αρκει να κρατησεις το μαμα μεσαιο αλλιως θα πρεπει να βαλεις το και το μεσαιο της Devil για το 106.

Γενικα και απο οτι εχετε δει,ακομα και σε αγωνιστικες περιπτωσεις οπως του 106 mini group A αλλα και του Kit Car οι διατομη της εξατμισης δεν φευγει παραπανω απο 60 mm ακομα και για τα 200 αλογα.Επισης διατηρουν σταθερη την διατομη απο το διχαλο και μετα για ομαλη ροη.Ακομα και το μεσαιο καζανι της PS για το 106 ειναι στενο αλλα με την ιδια εσωτερικη διατομη με την υπολοιπη εξατμιση για να μην δημιουργει στροβιλισμους.Την ιδια λογικη ακολουθει και η OMP για το αγωνιστικο της πακετο.Η Supersprint απο την αλλη καταργει εντελως το μεσαιο και βαζει ενα τελικο καζανι με μεγαλυτερη εσωτερικη διατομη αλλα με 48αρι σωληνα και αποληξη.
Vini - Τρι 08 Ιούλ 2003, 19:25:05
Θέμα δημοσίευσης:
pughell έγραψε:

Καταρχην θεμα εριστικοτητας απλα δεν τιθεται καθως ολοι παραθετουμε αποψεις οποτε δεν νομιζω οτι κανεις μας εχει επιθετικες τασεις για αυτο don't worry! Wink Very happy

ok ... Οπότε μπορώ να πω και εγώ ορισμένα πραγματάκια ... Wink
pughell έγραψε:
1.Οι custom fit μπαινουν ακριβως στις εργοστασιακες βασεις στηριξης και εφαρμοζουν ακριβως στους εργοστασιακους σωληνες.Επισης εχουν εγκριση τυπου για το καθε αμαξι που ειναι σχεδιασμενες.


Σωστό ... οι Custom fit απλά φτιάχνονται για να τοποθετούνται άμεσα σε ένα τύπο αυτοκινήτου ... Εγκριση τύπου όμως αυτή την στιγμή στην Ελλάδα (Eυρώπη) έχουν μόνο οι REMUS και η Brospeed από USA ... Η έγκριση τύπου ΔΕΝ αφορά το TUV αλλά την μελέτη της εξάτμισης σε ποσότητα θορύβου και ποσότητα κοψίματος καυσαερίων ... Φυσικά αυτό τις κάνεις λιγότερες ελεύθερες ... Για αυτό το λόγο αν ακούσεις Custom Fit Remus μάλλον δεν θα ακούσεις και πολλά πράγματα ...
Υπάρχουν επίσης πολλές μάρκες π.χ. Peco που βγάζουν Custom Fit χωρίς καμιά έγκριση ή άλλες π.χ. Festus με την απλή έγκριση ISO 9001 ... Αυτές οι εγκρίσεις όμως:
α. Δεν πιστοποιούν βελτίωση απόδοσης
β. Δεν πιστοποιούν ποσότητα θορύβου
γ. Ισως και να μην πιστοποιούν ποσότητα εξόδου καυσερίων ...

pughell έγραψε:
2.Η εσωτερικη διατομη μιας universal εξατμισης δεν ειναι συγκεκριμενη για καθε μοντελο.Δηλαδη η Supersprint βγαζει ενα τελικο καζανι με 50αρα εσωτερικη διαμετρο.Αυτο το καζανι μπορει να δουλεψει αρκετα καλα σε ενα μοτερ πανω απο 1600 κυβικα αλλα σε ενα μικρο των 1100 κυβικων θα ειναι εντελως αχρηστο καθως το μοτερ δεν θα παραγει ποτε αναλογη ποσοτητα καυσαεριων για να χρειαστει τοσο μεγαλη διατομη.Εκτος αυτου θα βγαζει και θορυβο και θα χασει και το φασμα λειτουργιας που εχει καθως θα δουλευει αποκλειστικα ψηλα.


Αν πάρεις τους καταλόγους της SEBRING, REMUS, L&W, SUPERSPRINT, RAID, FESTUS, DEVIL ... θα δεις ότι οι UNIVERSAL αυτών των εταιριών είναι σε τέτοιες ποσότητες μοντέλων και σε πολλούς τύπους διατομής ...
Τι θέλω να πω? Απλό! Μπορείς να βρεις πανεύκολα universal καζανάκι με την διατομή που θέλεις από όποια εταιρία θέλεις ... Συνήθως τα καζανάκια Custom Fit κυκλοφορούν και σε universal ... στην μισή τιμή ...

Οι εταιρίες για να ξεχωρίσουν τα universal καζάνια σε ομάδες, έχουν βρει το κόλπο, των κυβικών ... δηλαδή π.χ. universal για κυβικά από 1000 μέχρι 1400, κυβικά από 1400 έως 1800 , κυβικά από 1800 και πάνω ... Οπότε ανάλογα ψάχνεις και σε αντίστοιχο universal ...

Προσωπικά είχα βάλει στο Coupe μία Sebring universal όχι όμως κάποια τυχαία, αλλά κάποια που να αρμόζει σε κινητήρα 1600 κυβικών ... Πώς τη βρήκα? Αν κάποιος στείλει email στην Sebring ... αυτή του στέλνει όλοκληρο το κατάλογο με αναλύσεις και κωδικούς προιόντος ...
Το ίδιο έκανα και τώρα με το 206 αλλά και με το ASTRA ... και τελικά έβαλα universal, με τις κλασσικές ποιοτικές εγκρίσεις (TUV, ISO κλπ...), οι οποίες ήταν ίδιες ακριβώς με τις custom fit ...

pughell έγραψε:
3.Οι εργοστασιακες εξατμισης δεν χρησιμοποιουν πια διαφραγματα παρα μονο στα τελικα καζανια για την μειωση του θορυβου.Το/τα μεσαια καζανια ειναι σχεδον παντα ελευθερα απο διαφραγματα και το μονο το οποιο περιοριζει την αποδοση ειναι η διατομη του σωληνα και του καζανιου.
Βελτιωτικο τελικο καζανι που να κοβει θορυβο απο οσο ξερω δεν υπαρχει απλα μπορει να ειναι σχετικα κοντα στα εργοστασιακα επιπεδα.


ΣΥΜΦΩΝΩ 100% με τις εργοστασιακές ...
Αθόρυβα "Βελτιωτικά καζάνια" αυτή την στιγμή που έχουν πάρει έγκριση κυκλοφορίας της Remus και της Brospeed ... Βγάζουν θόρυβο αλλά είναι μέσα στα όρια που έχει θέσει η Ευρωπαϊκή Ενωση ...
Αυτές όμως δεν είναι βελτιωτικές ? ΧΑΛΑΡΑ και είναι ... απλά οι κατασκευαστές δεν έχουν κάνει "ειδική" μελέτη ενίσχυσης θορύβου ... όπως κάνει για παράδειγμα η Sebring ή η Supersprint ... Ο θόρυβος τους είναι ο κλασσικός μπάσος χωρίς όμως ενίσχυση ...

pughell έγραψε:
4.Οσοι εχετε βαλει ελευθερο καζανι με πολυ μεγαλη μπουκα θα παρατηρησατε οτι στο αφημα του γκαζιου το μοτερ κανει κατι μπερδεματακια και μικρα σκασιματα...Αυτα ειναι καυσαερια που ξαναεπιστρεφουν,κοινως επιστρεφομενα...
Αυτο γινεται γιατι οταν η διατομη του τελικου καζανιου μεγαλωσει αποτομα σε σχεση με τα προηγουμενα κομματια της εξατμισης τοτε η εξατμιση για να καλυψει τα κενα που δημιουργουνται ξαναρουφαει αερα και καυσαερια απο αυτα που εχει ηδη βγαλει εξου και τα ηχητικα εφε.


Η μπούκα δεν παίζει ρόλο ... αλλά η διάμετρος σωλήνα εξόδου ... Wink


pughell έγραψε:
5.Απλουστατα γιατι σχεδον παντα ειναι σχεδιασμενες πανω σε δυναμομετρο οποτε το κερδος ειναι σιγουρο με αντιστοιχη αυξηση ροπης χωρις να χαλαει το ευρος λειτουργιας του μοτερ και εκτος αυτου δεν βγαζουν πολυ βαβουρα σε αντιθεση με οτιδηποτε universal ή χειροποιητο.

Καμιά εταιρία δεν παίρνει όλα τα μοντέλα της αγοράς για να τα δυναμομετρήσει ...
Όλες παίζουν με τα κυβικά και με εύρος κυβικών ... και από εκεί και πέρα οι μελέτες αφορούν: Θόρυβο, ποιότητα και βελτίωση ιπποδύναμης σε γενικά πλαίσια ... Wink

pughell έγραψε:
6.Ειναι κομματια μαζικης παραγωγης οπως οτιδηποτε αλλο του ιδιου κατασκευαστη απλα συνηθως δεν εχει ουτε καν βασεις ετοιμες για την στηριξη και εκτος αυτου δεν ειναι σχεδιασμενη πανω σε δυναμομετρο για καποιο συγκεκριμενο μοντελο για σιγουρη αποδοση οπως επισης δεν εχει εγκριση τυπου.


Οπως είπα και παραπάνω ΟΛΕΣ οι Universal είναι μελετημένες σε εύρος κυβικών ... το ίδιο και οι Custom Fit ... Απλό παράδειγμα η SEBRING ... βγάζει Custom Fit για το 206 και το έχει για όλα τα κυβικά ... πρωτότυπο ε? Αν σου πω τώρα ότι το ίδιο τελικό υπάρχει και σε universal χωρίς τις βάσεις στήριξης τι θα πεις ? Το ίδιο και η Remus και η L&W και όλες ...


Τελικά όμως γιατί γίνεται αυτό το μπέρδεμα ?

Αν κάναμε όλοι έρευνα αγοράς πριν την τοποθέτηση ενός τελικού, θα πηγαίναμε στον εξατμισά και θα του λέγαμε:
ΦΙΛΑΡΑΚΟ θέλω ΑΥΤΟ το τύπο Universal και όχι αυτό που μου δίνεις εσύ με το ζόρι επειδή μπαίνει εύκολα ...

Αν ο εξατμισάς είναι γνώστης τότε με την μία θα μας πει:
ΦΙΛΕ στο δικό σου μπαίνουν, ένα, δύο, τρία τελικά καζάνια ... αυτά και κανένα άλλο ...

τότε δεν θα είχε κανείς πρόβλημα με την εξάτμισή του ... και δεν θα έβαζε ότι του έλεγε ο ένας και ο άλλος επειδή το έχει σε στοκ εκείνη την στιγμή στο μαγαζί ... Wink


Σ.Σ. ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΥΠΕΡ-ΜΕΓΑΛΟ POST ... Sad
Pughell - Τρι 08 Ιούλ 2003, 20:30:55
Θέμα δημοσίευσης:
Παμε ξανα... Very happy

1.Εδω δεν μπορω να σου πω κατι σιγουρα καθως δεν το εχω ψαξει τοοοσο πολυ παντως ξερω οτι αν πας να περασεις ΚΤΕΟ με ενα επωνυμο συστημα custom fit(εντος λογικης παντα) τοτε δεν εχεις προβλημα με θορυβο...
Βεβαια το ιδιο μπορει να γινει και με ενα χειροποιητο αλλα θα πρεπει να ειναι πολυ αθορυβο. Confused

2.Σε αυτο συμφωνω αν και οταν πας σε universal επωνυμο τοτε δινεις κατι παραπανω και πας στο custom fit.

3.Συμφωνω ξανα σε αυτο που λες αλλα σχετικα με την ενισχυση του θορυβου δεν μπορω να το καταλαβω...Οσο πιο στενα τα καζανια με λιγοτερη μονωση τοσο πιο πολυς θορυβος...Απο οσο ξερω αυτοι οι 2 κατασκευαστες δεν βγαζουν βεβαια και τιποτα ιδιαιτερο απο θεμα αποδοσης... Sad

4.Αυτο εννοω και εγω.Sorry λαθος εκφραση! Very happy

5.Αυτο που λες δεν ισχυει καθως η Supersprint,Devil,OMP και Magnex(για αυτες ξερω σιγουρα!) χρησιμοποιουν αποκλειστικα δυναμομετρο για την εξελιξη ενος custom fit συστηματος.Αυτο το ξερω απο διαφορα e-mail που εχω στειλει σε καθε κατασκευαστη.


Οσο αφορα αυτο που λες για το τι ζητα ο καθε αγοραστης και τι προτεινει ο καθε εξατμισας,εχεις απολυτο δικιο...Δυστυχως με την αγνοια μας συνηθως βοηθαμε τους επιτηδειους να μας εκμεταλλευονται στο επακρο... Sad Sad Sad


Α!!!Και κατι ακομα...Πειτε το προκαταληψη,κομπλεξ ή οπως αλλιως θελετε,απλα την Sebring και την Remus δεν τις θεωρω σοβαρες μαρκες στον χωρο του αυτοκινητου παρολο που στον χωρο των παπακιων ( Question Shocked ) διεκδικουν δαφνες! Very happy
Vini - Τετ 09 Ιούλ 2003, 08:00:50
Θέμα δημοσίευσης:
pughell έγραψε:
Παμε ξανα... Very happy

1.Εδω δεν μπορω να σου πω κατι σιγουρα καθως δεν το εχω ψαξει τοοοσο πολυ παντως ξερω οτι αν πας να περασεις ΚΤΕΟ με ενα επωνυμο συστημα custom fit(εντος λογικης παντα) τοτε δεν εχεις προβλημα με θορυβο...
Βεβαια το ιδιο μπορει να γινει και με ενα χειροποιητο αλλα θα πρεπει να ειναι πολυ αθορυβο. Confused

2.Σε αυτο συμφωνω αν και οταν πας σε universal επωνυμο τοτε δινεις κατι παραπανω και πας στο custom fit.

3.Συμφωνω ξανα σε αυτο που λες αλλα σχετικα με την ενισχυση του θορυβου δεν μπορω να το καταλαβω...Οσο πιο στενα τα καζανια με λιγοτερη μονωση τοσο πιο πολυς θορυβος...Απο οσο ξερω αυτοι οι 2 κατασκευαστες δεν βγαζουν βεβαια και τιποτα ιδιαιτερο απο θεμα αποδοσης... Sad

4.Αυτο εννοω και εγω.Sorry λαθος εκφραση! Very happy

5.Αυτο που λες δεν ισχυει καθως η Supersprint,Devil,OMP και Magnex(για αυτες ξερω σιγουρα!) χρησιμοποιουν αποκλειστικα δυναμομετρο για την εξελιξη ενος custom fit συστηματος.Αυτο το ξερω απο διαφορα e-mail που εχω στειλει σε καθε κατασκευαστη.


Οσο αφορα αυτο που λες για το τι ζητα ο καθε αγοραστης και τι προτεινει ο καθε εξατμισας,εχεις απολυτο δικιο...Δυστυχως με την αγνοια μας συνηθως βοηθαμε τους επιτηδειους να μας εκμεταλλευονται στο επακρο... Sad Sad Sad


Α!!!Και κατι ακομα...Πειτε το προκαταληψη,κομπλεξ ή οπως αλλιως θελετε,απλα την Sebring και την Remus δεν τις θεωρω σοβαρες μαρκες στον χωρο του αυτοκινητου παρολο που στον χωρο των παπακιων ( Question Shocked ) διεκδικουν δαφνες! Very happy


Kαλημέρα ... Wink

1. Με Supersprint τελικό και μεσαίο ... το KTEO μπορεί να σε κόψει (αν θέλει) ... αυτό όμως δεν γίνεται ποτέ ...

2. Τα universal έχουν την μισή τιμή και ορισμένα παραπάνω από την μισή τιμή ποιο φτηνά ... Αρα δεν δίνεις κάτι παραπάνω ... αλλά πολύ παραπάνω ... Για παράδειγμα: Το universal Sebring 90άρη για το 206 έχει 55.000δρχ ενώ το ίδιο σε Custom Fit έχει το λιγότερο 110.000δρχ ... Shocked

3. Οσο αφορά την ενίσχυση ... Για να πουλούν περισσότερο ΟΛΕΣ οι μάρκες κάνουν μελέτη του καζανιού ώστε να παίρνουν το θόρυβο από το σωλήνα και να τον τροποποιούν για να γίνεται "λιγάκι" ποιο ψαρωτικός ... Συνήθως αυτή η τροποποίηση κόβει τις υψηλές και ενισχύει τις χαμηλές συχνότητες ...
Για παράδειγμα η sebring το προωθεί σαν "sound of sebring" ενώ η LW σαν "Τurbo Rotation System Sound" κλπ...κλπ...

5. Αν έκαναν δυναμομέτρησεις θα είχαν για κάθε μοντέλο αυτοκίνητου (μιλώ για κυβικά) διαφορετικό σύστημα Custom Fit ... όμως αυτό δεν ισχύει ... άρα "αν κάνουν" δυναμομετρήσεις αφορούν ένα μοντέλο που πολυκυκλοφορεί ... και για παράδειγμα για το 206 είναι το 1400 ... Wink
Vini - Τετ 09 Ιούλ 2003, 08:10:23
Θέμα δημοσίευσης: Η Ελληνική Αγορά Ξένων Εξατμίσεων ...
Οι ξένες μάρκες ... στην Ελλάδα:

Η Sebring έχει φοβερή αντιπροσωπεία στην Ελλάδα και προσφέρει πολύ "πράγμα" σε πολύ καλές τιμές ...

Η Remus από την άλλη αλλάζει αντιπροσωπεία κάθε εξάμηνο και οι τιμές της είναι απαγορευτικές ... το τελικό Custom για το ASTRA το δίνει προσφορά 130.000δρχ!!!! Shocked

H L&W (θυγατρική της Remus) είναι ευχάριστη έκπληξη σε τρελές τιμές ... και με ίδια αντιπροσωπεία με την Sebring (Τροχός ΑΕ)

H Supersprint... έχει κάκιστη αντιπροσωπεία, χωρίς στοκ, πάντα παίζει με παραγγελία, και οι τιμές της (για Ιταλικά προιόντα) τα θεωρώ πανάκριβα ...

H Devil ... γνωστή σε όλους ... δεν τα πάει καλά με την Ελληνική αντιπροσώπευση ... Από ότι έχω καταλάβει μάλλον σταμάτησε την παραγωγή εξατμίσεων αυτοκινήτου ...

Η Αγγλική Laser υπάρχει σε αφθονία και σε τιμές φυσιολογικές ...

Στο αντίποδα οι Powerful... είναι μια καλή μέση Ιταλική λύση χωρίς πάλι καλή αντιπροσώπευση (Autotuning) ... Aκόμα περιμένω το custom fit για το 206/1600/16v ... και έχει περάσει πάνω από χρόνος ...

Η Μagnex ... θεωρώ ότι είναι μία από τις καλύτρες λύσεις αλλά η αντιπροσωπεία στην Μεσσηνία ... προσωπικά μου χαλάει την όρεξη για ψάξιμο...

Οι Αγγλικές Peco πλέον δεν έρχονται Ελλάδα ...

Οι Γερμανικές FOX είναι πανάκριβες λόγω μάλλον της 5ετής εγγύησης ... και ίσως επειδή τις φέρνει μόνο ένας (Θεόφιλος)

Οι Αμερικάνικες Βrospeed Grapnel είναι πρόκληση με καλή αντιπροσωπεία ... σε φτηνές τιμές ...

Άλλες μάρκες π.χ. Jetex , Janspeed & Fortex, Apexi , Arospeed , Scorpion , έχουν αντιπροσωπείες αλλά δεν πολυκυκλοφορούν ... και ορισμένες είναι και οικονομικά απλησίαστες π.χ. Janspeed & Fortex ...
kaisaras96 - Τετ 09 Ιούλ 2003, 12:10:27
Θέμα δημοσίευσης:
Eγω παντως την sebring μου την πηρα 90.000 και ειναι custom fit.Απο οτι ειδα απο τα φυλλαδια ειναι μελετημενη για το 1,6 8ν,ενω δινει αλλο τελικο για το διλιτρο το οποιο ειναι λιγο ακριβοτερο και τελικα αυτο φοβαμαι πως επρεπε να βαλω αν συνεχισω με εκκεντροφορους προγραμμα.
Η powerful τιματε στα ιδια λεφτα και εμενα μου υποσχεθηκαν σε μια ημερα παραδοση απο το ιδιο καταστημα,αλλα ουτε το ονομα μου γεμιζε το ματι και ενα custom φιτ που ειδα για vts ηταν τελιως ελευθερο,δηλαδη σαν universal με βασεις και ετσι πηρα το sebring
Εμενα παντως εχει καποιο διαφραγμα και δεν μοιαζει με το κλασικο ελευθερο που οταν κοιτας μεσα απο τον σωληνα του βλεπεις απο την αλλη μερια.
Τωρα οσο για τα universal το μονο τους προνομιο που μπορεινα εχουν σε σχεση με ενα ολοιδιο χειροποιητο ειναι τα καλυτερα υλικα,δηλαδη τα μονωτικα τους ισως δεν καταστρεφονται με την χρηση.
Eγω σκεφτομενος απλα πραγματα για ρευστα και με βαση αυτα που διαβαζω πιστευω στα ελευθερα καζανακια παιζει τεραστιο ρολο η διαμετρος γιατι απλα οταν ειναι πολυ φαρδια ισως τα καυσαερια να μην μπορουν να αναπτυξουν μεγαλη ταχυτητα γιατι δεν μπορει να γεμισει ο σωληνας.Παντως η ταχυτητα ειναι πολυ σημαντικο μεγεθος και ειναι αλληλοεξαρτομενη με την πιεση.Για αυτο μετα τον καταλυτη η διαμετρος στενευει ετσι ωστε οι απωλιες που προκαλει να εξισοροπουνται.Τα ελευθερα καζανακια πρακτικα πρεπει να προκαλουν ελαχιστη πτωση της πιεσης.Με βαση τη θεωρια 1μετρο απλου σωληνα ισοδυναμει με μια γωνια 90μοιρων σε απωλειες.
Το θεμα περιπλεκεται πολυ οταν σκεφτομαι την επιδραση του προγραμματος των εκκεντροφορων,του φορτιου και γενικα της ολης φιλοσοφιας του κινητηρα
S16 - Παρ 18 Ιούλ 2003, 16:23:38
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν ήρθε επιτέλους η στιγμή να τοποθετήσω εξάτμιση στο rallaki μου.
Δηλαδή τι εξάτμιση;
Μόνο τελικό, αλλά κάτι είναι και αυτό!
DEVIL custom fit.
Οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές, αλλά αρκετά συγκρατημένες.

Έκανα 30 km με το καινούργιο τελικό και παρατήρησα τα εξής:

-Ο θόρυβος είναι πάρα πολύ χαμηλός. Συγκεκριμένα μόνο στο ρελαντί και σε μικρά πατήματα του γκαζιού μέχρι τις 3000-3500 στροφές ακούγεται μπάσος ήχος. Όχι βαρύς μπάσος κάτι που μοιάζει αρκετά με φύσημα.
Από εκεί και πέρα ακούγεται περισσότερο το μοτέρ και ο θόρυβος της εξάτμισης καλυπτεται. Στα αφηματα του γκαζιού δεν γίνεται τίποτα (σκασίματα κ.τ.λ)
-Στο θέμα απόδοση δεν είδα καμία διάφορα (αυτό μου έλειπε να δω κιόλας)
-Η γραμμικοτητα του μοτέρ όχι μόνο δεν χάλασε αλλά έγινε και καλύτερη!
Πιο συγκεκριμένα παλιά το μοτέρ μέχρι τις 3500 δούλευε πολύ σφιχτά, ανέβαζε δύσκολα και από εκεί και πέρα στροφαριζε άνετα.
Τώρα από το ρελαντί ανεβάζει γραμμικά και δεν έχει πουθενά σκαλοπάτια στην απόδοση.
Το ότι το εργοστασιακό τελικό έπνιγε το μοτέρ φαινόταν και από το γεγονός ότι στο ρελαντί ακουγόταν έντονο φροισμα από την εξάτμιση, λες και υπήρχαν πολύ καυσαέρια στην έξοδο και ζορίζονταν για να βγουν.
-Η τοποθέτηση έγινε σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο Peugeot με κόστος 15ε .
-Το γεγονός ότι το τελικό ήταν custom fit βοήθησε τα πράγματα αλλά λίγο περισοοτερη προσοχή στην λεπτομέρεια από τη μεριά της DEVIL δε θα πήγαινε χαμένη. Πιο συγκεκριμένα η εξάτμιση πέφτει αρκετά χαμηλά σε σχέση με τον προφυλακτηρα. Για να κάτσει σωστά θέλει ζέσταμα ο σωλήνας πριν την ένωση με το τελικό έτσι ώστε να ανέβει Κανά 2 εκατοστά η μπούκα.
Αυτό δεν έγινε στη Peugeot γιατί δεν είχαν τα μέσα να ζεστάνουν τον σωλήνα και πρέπει να επισκεφτώ κάποιον εξάτμισα γι’ αυτή την δουλεία.

Συμπερασματικά πρόκειται για ένα καλό επώνυμο τελικό το οποίο όμως δεν αξίζει τόσο την θεοποίηση που του έχει γίνει και την πραγματική τιμή στην οποία πωλείται.

Τελειώνοντας θέλω για άλλη μια φορά να ευχαριστήσω τον Παναγιώτη (pduke) και το 206 club που μου έδωσαν τη δυνατότητα να δοκιμάσω ένα τελικό που από θέμα κόστους ξέφευγε από τον προϋπολογισμό μου.
pduke - Παρ 18 Ιούλ 2003, 16:44:21
Θέμα δημοσίευσης:
Με γεια σου αγόρι μου αν και σταπα...

Χαίρομαι που οι κόποι μου σε άφησαν ικανοποιημένο, έχω όμως μια ένσταση (στην ένστασή σου):

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο επώνυμο ή μη καζανάκι που να έχει καλύτερη απόδοση.Δεν θεοποιείται η Devil απλά πιστεύω ότί είναι η καλύτερη για τα γαλλικά και η απόδοσή της φαίνεται μετά την τοποθέτηση ολόκληρου του συστήματος.Εως τότε (που σου εύχομαι να το κάνεις σύντομα, όπως και εγώ...,και γιατί όχι σε τιμές κλαμπ όπως τώρα) ας περιμένουμε και θα δούμε.

Ενα χταποδάκι για τα παιδιά στο 4 παρακαλώ..... Wink
S16 - Παρ 18 Ιούλ 2003, 18:11:22
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
Χαίρομαι που οι κόποι μου σε άφησαν ικανοποιημένο, έχω όμως μια ένσταση (στην ένστασή σου):

Δεν νομίζω να υπάρχει άλλο επώνυμο ή μη καζανάκι που να έχει καλύτερη απόδοση.


Πάνο σε ευχαριστω. Wink
Αυτη η διευκρινηση που εκανες ειναι πολυ σωστη.
Ετσι το εννοουσα και εγω γι΄αυτο στην τελικη ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο την επιλογη μου. Very happy Very happy Very happy
Γι΄αυτο που ειπαμε πηρα τηλ τωρα και δεν απανταγε.Θα ξαναπαρω αυριο και θα σε ενημερωσω.
Mimis - Σαβ 19 Ιούλ 2003, 18:32:31
Θέμα δημοσίευσης:
Ύστερα απο 300km με την νέα μου χειροποίητη εξάτμιση έχω να πω τα εξής.... Το αυτοκίνητο έχει τον βαρύ μπάσο θόρυβο που ήθελα μεχρι τις 3.500 στροφές περίπου και επειτά αποκτά ενα απαλό γλυκό βουητό... με λίγα λόγια μου δίνει τον θόρυβο που ήθελα μέσα στην πόλη και ηρεμια στο ταξίδι... όσο για βελτίωση στις αποδόσεις δεν μπορώ ακόμα να σας πώ με σιγουριά τί παιζει, γιατι απο τη στιγμή που την έβαλα έκανα 2 γεμίσματα με v-power racing 99+ και πιστεύω ότι ίσως επηρέασε κι αυτό.
Σε σίγκριση με custom fit τελικό διαπίστωσα ότι η δικιά μου κάνει παραπάνω θόρυβο....
Με λίγα λόγια αισθάνομαι ικανοποιημένος απο την επιλογή μου Laughing
ΝΙΚΟΣ - Σαβ 19 Ιούλ 2003, 20:25:57
Θέμα δημοσίευσης:
pduke έγραψε:
Ενα χταποδάκι για τα παιδιά στο 4 παρακαλώ..... Wink


Καμια κουτσουμουρα για μας παιζει θειο Question Question Embarassed
Miltellas - Κυρ 20 Ιούλ 2003, 00:58:33
Θέμα δημοσίευσης:
ΝΙΚΟΣ έγραψε:
pduke έγραψε:
Ενα χταποδάκι για τα παιδιά στο 4 παρακαλώ..... Wink


Καμια κουτσουμουρα για μας παιζει θειο Question Question Embarassed


Για σένα Νικολή παίζει επτάκιλη συναγρίδα... Rolling eyes
TONY PAP - Παρ 12 Σεπ 2003, 12:02:23
Θέμα δημοσίευσης:
Με αφορμή την νέα χειροποίητη που έβαλε κολητός με
saxo vts (''1ο στάδιο'') ο οποίος είχε δοκιμάσει τα παρακάτω :

1. Μαμίσιο τελικό
2. Τελικό ποπάυ (πολύ θόρυβος - μέτρια απόδοση)
3. Μαμίσιο πάλι
4. Supersprint Σωλήνας αντί μεσαίου και τελικό
Καλύτερο από ποπαυ σε θόρυβο και απόδοση αλλά...
5. Οβιδα(μεσαίο) 52μμ σωλήνα και group Ν τελικό
από Παπαδόπουλο βρήκε το Idea του
και είναι Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy

έχει κανείς βάλει σε 206 τελικό group Ν από Παπαδόπουλο
να μας πεί αν είναι ευχαριστημένος ή έστω κανένας 106αρης ?
mick206 - Παρ 12 Σεπ 2003, 13:11:41
Θέμα δημοσίευσης:
Mimis έγραψε:
Ύστερα απο 300km με την νέα μου χειροποίητη εξάτμιση έχω να πω τα εξής....

Δημήτρη πώς λέγεται η χειροποίητη εξάτμιση που έβαλες; Πόσο σου κόστισε; Παρατήρησες καμιά αλλαγή στις επιδόσεις; Και αν ναι,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;
Σόρυ που κάνω τόσες ερωτήσεις(δεν είμαι ΓΚΕΣΤΑΠΙΤΗΣ Rolling eyesConfused Laughing) αλλα κάποια στιγμή θα προχωρήσω και εγώ στην τοποθέτηση τελικού(μάλλον προς τα Χριστούγεννα Rolling eyes ) και ενδιαφέρομαι,πόσο μάλλον που είσαι και εσύ 1.1lt Very happy Wink
sps - Παρ 12 Σεπ 2003, 13:36:09
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
Με αφορμή την νέα χειροποίητη που έβαλε κολητός με
saxo vts (''1ο στάδιο'') ο οποίος είχε δοκιμάσει τα παρακάτω :

1. Μαμίσιο τελικό
2. Τελικό ποπάυ (πολύ θόρυβος - μέτρια απόδοση)
3. Μαμίσιο πάλι
4. Supersprint Σωλήνας αντί μεσαίου και τελικό
Καλύτερο από ποπαυ σε θόρυβο και απόδοση αλλά...
5. Οβιδα(μεσαίο) 52μμ σωλήνα και group Ν τελικό
από Παπαδόπουλο βρήκε το Idea του
και είναι Very happy Very happy Very happy Very happy Very happy

έχει κανείς βάλει σε 206 τελικό group Ν από Παπαδόπουλο
να μας πεί αν είναι ευχαριστημένος ή έστω κανένας 106αρης ?


Τονυ, για πες μας με το σαξο τι γινεται?
Κανει θορυβο τελικα το τελικο του παπαδοπουλου?
Σε σχεση με του ποπαϋ τι διαφορες ειδε?

Στο ταξιδι κουραζει?Στις μεσαιες στροφες βγαζει θορυβο?
VVV - Παρ 12 Σεπ 2003, 13:42:21
Θέμα δημοσίευσης:
Εγώ έχω τελικό και μεσαίο Ποπάυ και δεν κάνει πολύ θόρυβο.
Αυτό το επιλέγεις εσύ.

Πάντος σε σύγκριση Παπαδόπουλος και Ποπάυ ο Παπ δεν έχει σταθερή καλή ποιότητα στις εξατμίσεις του και είναι λαχείο αν θα σου βγεί καλή ή θα σαπίσει σε κανα χρόνο. Ενώ ο Ποπάυ έχει στάνταρ καλή ποιότητα..

Για θέμα απόδοσης όμως έχω ακούσει καλύτερα για τον Παπαδόπουλο...

Διαλέγετε και παίρνετε..
TONY PAP - Παρ 12 Σεπ 2003, 14:11:48
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπόν το saxo μαμά με το τελικό του ποπαυ μετρήθηκε στον Αρβανιτάκη
112,8hp και 14kgr ροπή.

Περιμένω νεα στοιχεία οταν ξαναμετρηθεί...


Με του παπαδόπουλου έχει πάρει σε ροπή σε όλο το φασμα των στροφών
ενω ψηλά σκοτώνει!!! 2gunfire

Τους κόφτες σε 2α και 3η τους έχει για πλάκα Very happy

Εντύπωση μου έκανε η δύναμη που βγαίνουν τα καυσαέρια (1,5 μέτρο) Exclamation

Ο θόρυβος είναι ωραίος αλλά αρκετός στο ρελαντί .
Σε πολύωρο ταξιδι δεν ξέρουμε ακόμα

είδομεν ....
pezomania - Παρ 12 Σεπ 2003, 15:49:45
Θέμα δημοσίευσης:
TONY PAP έγραψε:
Λοιπόν το saxo μαμά με το τελικό του ποπαυ μετρήθηκε στον Αρβανιτάκη
112,8hp και 14kgr ροπή.

Περιμένω νεα στοιχεία οταν ξαναμετρηθεί...


Με του παπαδόπουλου έχει πάρει σε ροπή σε όλο το φασμα των στροφών
ενω ψηλά σκοτώνει!!! 2gunfire

Τους κόφτες σε 2α και 3η τους έχει για πλάκα Very happy

Εντύπωση μου έκανε η δύναμη που βγαίνουν τα καυσαέρια (1,5 μέτρο) Exclamation

Ο θόρυβος είναι ωραίος αλλά αρκετός στο ρελαντί .
Σε πολύωρο ταξιδι δεν ξέρουμε ακόμα

είδομεν ....


Ρε Αντώνη, το saxo πόσα κυβικά είναι;;;; Γιατί αν είναι 1.6, τα 112,8hp είναι πολυύυ λίγα και αν είναι 1.4, τα αντίστοιχα άλογα με εξάτμιση, είναι πααααααααααααρα πολλά!!!! Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes Rolling eyes
mick206 - Παρ 12 Σεπ 2003, 15:54:11
Θέμα δημοσίευσης:
pezomania έγραψε:
Ρε Αντώνη, το saxo πόσα κυβικά είναι;;;; Γιατί αν είναι 1.6, τα 112,8hp είναι πολυύυ λίγα και αν είναι 1.4, τα αντίστοιχα άλογα με εξάτμιση, είναι πααααααααααααρα πολλά!!!!

1500cc Κάτι ενδιάμεσο... LaughingLaughingLaughingLaughing
TONY PAP - Παρ 12 Σεπ 2003, 16:22:39
Θέμα δημοσίευσης:
sorry ρε παιδιά ,

πάτησα λάθος νούμερο Confused

είναι 122,8 στις 6942 στροφές

και 14 kgr στις 5139 στροφές


(προσοχή με 40000 περιπου χλμ )
bebis206vts - Παρ 12 Σεπ 2003, 23:26:33
Θέμα δημοσίευσης:
Εγω φοραω τελικο Ποπαυ.. Απο θορυβο καλα παει, νομιζεις οτι περναει κανενα τερας,, απο επιδοσεις ομως ειναι μουφα!! Τα καζανακια του Ποπαυ ειναι πολυ ελευθερα για να πετυχουν καλο θορυβο που θελουν ορισμενοι... Ενας φιλος που τρεχει σε αγωνες (Ν2) με saxo μου προτεινει ανεπυφυλακτα Παπαδοπουλο. Εφοσον τρεχει σε αγωνες το παιδι κατι θα ξερει απο εξατμησεις..
sps - Σαβ 13 Σεπ 2003, 11:26:02
Θέμα δημοσίευσης:
bebis206vts έγραψε:
Εγω φοραω τελικο Ποπαυ.. Απο θορυβο καλα παει, νομιζεις οτι περναει κανενα τερας,, απο επιδοσεις ομως ειναι μουφα!! Τα καζανακια του Ποπαυ ειναι πολυ ελευθερα για να πετυχουν καλο θορυβο που θελουν ορισμενοι... Ενας φιλος που τρεχει σε αγωνες (Ν2) με saxo μου προτεινει ανεπυφυλακτα Παπαδοπουλο. Εφοσον τρεχει σε αγωνες το παιδι κατι θα ξερει απο εξατμησεις..


Ο Παπαναστασιου, ή ο Σωτηρχος?
TONY PAP - Παρ 05 Δεκ 2003, 09:57:46
Θέμα δημοσίευσης:
Επειδή στην καινούργια μου γειτονιά περνάω καθημερινά μπροστά απο τον Ποπάυ και την FESTUS και (δυστυχώς για την τσέπη που) μπαίνω σε πειρασμό για νέο σύστημα εξάτμισης ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κανείς
ευχαριστημένος από Ποπάυ ή FESTUS Question Question


Εκτος αν πάρω τελικα σειρά αναμονής για τον Παπαδόπουλο Exclamation
Ivang - Παρ 05 Δεκ 2003, 12:16:36
Θέμα δημοσίευσης:
Η Festus για το 206 είναι η παρακάτω και όπως βλέπετε είναι άψογη σε φινίρισμα, μικρή σαν καζάνι γιατί αν θεωρήσουμε ότι το τελικό είναι Φ102 τότε το καζάνι δεν είναι πάνω από Φ120 που σημαίνει ότι είναι ελευθέρας άρα πρέπει να κάνει καλό ήχο!



Για τον Ποπάυ όταν είχα ρωτήσει το τελικό του είναι Φ90 με αρκετά μεγαλύτερο καζάνι από αυτό της Festus με καλό φινίρισμα!

Πιστεύω όμως ότι η επιλογή σου πρέπει να είναι στην εσωτερική διάμετρο του καθενός τείνοντας προς Φ48 διότι το 1.6 έχει Φ45 μαμά, αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις μόνο τελικό ...
shark_zak - Παρ 05 Δεκ 2003, 13:15:34
Θέμα δημοσίευσης:
Ivang έγραψε:
Η Festus για το 206 είναι η παρακάτω και όπως βλέπετε είναι άψογη σε φινίρισμα, μικρή σαν καζάνι γιατί αν θεωρήσουμε ότι το τελικό είναι Φ102 τότε το καζάνι δεν είναι πάνω από Φ120 που σημαίνει ότι είναι ελευθέρας άρα πρέπει να κάνει καλό ήχο!



Για τον Ποπάυ όταν είχα ρωτήσει το τελικό του είναι Φ90 με αρκετά μεγαλύτερο καζάνι από αυτό της Festus με καλό φινίρισμα!

Πιστεύω όμως ότι η επιλογή σου πρέπει να είναι στην εσωτερική διάμετρο του καθενός τείνοντας προς Φ48 διότι το 1.6 έχει Φ45 μαμά, αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις μόνο τελικό ...


και ποσο κανει αυτο.... Question
Kouzman - Παρ 05 Δεκ 2003, 16:26:24
Θέμα δημοσίευσης:
μαγκες γενικα η festus ειναι πολυ καλη. Φτιαξαμε ενα παραγγελια για το καρο, αψογο φινιρισμα, αλλα τελικα θα το αλλαξουμε γιατι δεν ειναι για να βγαινει δρομο. Εχει διαστασεις 20 εκ. μηκος και 10 εκ. διαμετρο... πολυ μικρο...

θα βαλουμε ενα λιγο μεγαλυτερο, ωστοσο σιγουρα θα ειναι Gr.N...
Ivang - Παρ 05 Δεκ 2003, 16:26:34
Θέμα δημοσίευσης:
shark_zak έγραψε:
και ποσο κανει αυτο.... Question


Confused Confused Confused Confused Confused
TONY PAP - Παρ 05 Δεκ 2003, 16:40:51
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
θα βαλουμε ενα λιγο μεγαλυτερο, ωστοσο σιγουρα θα ειναι Gr.N...


Λύστε μου την απορία. Τι εννοούμε εξάτμιση group N ?
Kouzman - Παρ 05 Δεκ 2003, 17:33:42
Θέμα δημοσίευσης:
Gr.N εχει γινει της μοδας να λεμε ολες τις εξατμισεις που ειναι το τελικο στρογγυλο, οχι οβαλ και η απολειξη του θυμιζει κανη οπλου...

Αυτη ξεκινησε απο τα ραλλακια, που βασικα περασαν εξαρτηματα απο τους αγωνες στον δρομο, και τελικα καθιερωθηκε. Αν εξαιρεσει το θορυβο, οπου ενα γνησιο Gr.N κανει καμποσο, πιστευω πως ειναι το καλυτερο ειδος εξατμισης για ατμοσφαιρες αφου δινει δυναμη και κανει το μοτερ να μην κρεμαει γενικως, λογω υψηλου back pressure...

εξου και τα τρελα σκασιματα τις αλλαγες ταχυτητας...


Gr.N RuLeZ........... Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Pughell - Παρ 05 Δεκ 2003, 21:59:52
Θέμα δημοσίευσης:
Παράθεση:
Gr.N εχει γινει της μοδας να λεμε ολες τις εξατμισεις που ειναι το τελικο στρογγυλο, οχι οβαλ και η απολειξη του θυμιζει κανη οπλου...


Πολυ κακως θα συμπληρωσω γιατι group N ειναι το καζανι το οποιο αναλογα με τα κυβικα της κατηγοριας,ποικιλει και η διατομη του.

Τα σκασιματα ειναι αλλη ιστορια,εντελως ασχετη με τις group N. Wink
Daloup-man - Παρ 05 Δεκ 2003, 22:56:36
Θέμα δημοσίευσης:
Καλησπέρα!
Παιδιά ξέρει κανείς αν υπάρχει εξάτμιση-κάποιου γνωστού πχ powerful,magnex κτλ-σε στύλ φλούδας,σαν τις group N δηλαδή,αλλά μεγαλύτερης διαμέτρου?
Επίσης αν κάποιος με 1,4 έχει φορέσει κάποια τέτοια έχει δει θετικά αποτελέσματα,τίποτα ή αρνιτικά!
Μόνο για καζανάκι και τελικό εννοώ!
netblaster - Παρ 05 Δεκ 2003, 23:27:14
Θέμα δημοσίευσης:
shark_zak έγραψε:
Ivang έγραψε:
Η Festus για το 206 είναι η παρακάτω και όπως βλέπετε είναι άψογη σε φινίρισμα, μικρή σαν καζάνι γιατί αν θεωρήσουμε ότι το τελικό είναι Φ102 τότε το καζάνι δεν είναι πάνω από Φ120 που σημαίνει ότι είναι ελευθέρας άρα πρέπει να κάνει καλό ήχο!



Για τον Ποπάυ όταν είχα ρωτήσει το τελικό του είναι Φ90 με αρκετά μεγαλύτερο καζάνι από αυτό της Festus με καλό φινίρισμα!

Πιστεύω όμως ότι η επιλογή σου πρέπει να είναι στην εσωτερική διάμετρο του καθενός τείνοντας προς Φ48 διότι το 1.6 έχει Φ45 μαμά, αν είσαι διατεθειμένος να αλλάξεις μόνο τελικό ...


και ποσο κανει αυτο.... Question



Παιδια εγω φοραω αυτο το τελικο μονο που η απολιξη δεν κανει αυτο το "σπασιμο"!!!Το πηρα 170e!!! Αυτο στην φωτο ειναι για ολα τα πεζο απλα οι βασεις ειναι για 206!!! Οταν πηγα στο μαγαζι ειχε διπλα διπλα το συγκεκριμενο και αυτο που εβαλα τελικα (με "ευθεια" απολιξη...) και ρωτησα αν διαφερουν!!! Ο τεχνικος μου ειπε αν εξαιρεσεις την απολιξη ειναι τα ιδια και ειχαν 20e διαφορα!!! Εκοψε τις βασεις για 206 και κολησε τις δικες μου... Κανει πολυ καλο ηχο!!! Ενα γεματο μπασακι μεχρι τις 3000-3500 και μετα αρχιζει να γινεται πιο μεταλλικος!!! Οσο για φινιρισμα ειναι απο τα καλυτερα...
kanelj - Σαβ 06 Δεκ 2003, 15:23:32
Θέμα δημοσίευσης:
[quote="Kouzman"]Αν εξαιρεσει το θορυβο, οπου ενα γνησιο Gr.N κανει καμποσο, πιστευω πως ειναι το καλυτερο ειδος εξατμισης για ατμοσφαιρες αφου δινει δυναμη και κανει το μοτερ να μην κρεμαει γενικως, λογω υψηλου back pressure...

εξου και τα τρελα σκασιματα τις αλλαγες ταχυτητας...
quote]

Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil Twisted evil
Cool Cool Cool Cool Cool
Ivang - Δευ 08 Δεκ 2003, 09:22:54
Θέμα δημοσίευσης:
netblaster έγραψε:

Παιδια εγω φοραω αυτο το τελικο μονο που η απολιξη δεν κανει αυτο το "σπασιμο"!!!Το πηρα 170e!!! Αυτο στην φωτο ειναι για ολα τα πεζο απλα οι βασεις ειναι για 206!!! Οταν πηγα στο μαγαζι ειχε διπλα διπλα το συγκεκριμενο και αυτο που εβαλα τελικα (με "ευθεια" απολιξη...) και ρωτησα αν διαφερουν!!! Ο τεχνικος μου ειπε αν εξαιρεσεις την απολιξη ειναι τα ιδια και ειχαν 20e διαφορα!!! Εκοψε τις βασεις για 206 και κολησε τις δικες μου... Κανει πολυ καλο ηχο!!! Ενα γεματο μπασακι μεχρι τις 3000-3500 και μετα αρχιζει να γινεται πιο μεταλλικος!!! Οσο για φινιρισμα ειναι απο τα καλυτερα...


Γιώργο τι εσωτερική διάμετρο έχει το καζανάκι της Festus ?
pduke - Δευ 08 Δεκ 2003, 13:04:24
Θέμα δημοσίευσης:
Ρε παιδιά εγώ λέω να μήν το παιδεύετε και πολύ.Αν μιλάμε για ένα τελικό μόνο τότε δεν πρόκειτε να δείτε και τίποτα ιδιαίτερο οπότε πάρτε ένα και τελειώνει το θέμα.Ο θόρυβος έχει να κάνει με το μέγεθος στο καζάνι και με το αν έχει ή όχι θαλάμους διαστολής.
Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι στο αν η εταιρεία που το παράγει δίνει ολόκληρο σετ για τον συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου(μιλάω για ολόκληρο με χταπόδι σύστημα), όπου μάλλον μιλάμε για κάτι πιο μελετημένο.Αλλά και πάλι αν από όλο το σύστημα βάλεις μόνο το καζάνι τότε και πάλι τζίφος.
έδωσα 130 χιλιάρικα!!! και έβαλα τελικό Devil.Καλό δε λέω, θόρυβο δεν κάνει, έδωσε λίγο χαμηλά, αλλά το καημένο περιμένει το μεσαίο του, το Decat, το Downpipe και το χταπόδι.Τότε φαντάζομαι ότι θα αξίζει τα λεφτά του.

Πάντως τη μεγαλύτερη διαφορά από τελικό μόνο την είδα σε 1.6 206 με το universal της devil(σαν αυτό του poiosoner,Που είναι αυτό το παιδί άραγε???), με τρομερή διαφορά χαμηλά αλλά και ένα σκαλοπάτι στα μεσαία
shark_zak - Δευ 08 Δεκ 2003, 14:43:37
Θέμα δημοσίευσης:
Ελατός έγραψε:
Ρε παιδιά εγώ λέω να μήν το παιδεύετε και πολύ.Αν μιλάμε για ένα τελικό μόνο τότε δεν πρόκειτε να δείτε και τίποτα ιδιαίτερο οπότε πάρτε ένα και τελειώνει το θέμα.Ο θόρυβος έχει να κάνει με το μέγεθος στο καζάνι και με το αν έχει ή όχι θαλάμους διαστολής.
Εκεί που υπάρχει διαφορά είναι στο αν η εταιρεία που το παράγει δίνει ολόκληρο σετ για τον συγκεκριμένο τύπο αυτοκινήτου(μιλάω για ολόκληρο με χταπόδι σύστημα), όπου μάλλον μιλάμε για κάτι πιο μελετημένο.Αλλά και πάλι αν από όλο το σύστημα βάλεις μόνο το καζάνι τότε και πάλι τζίφος.
έδωσα 130 χιλιάρικα!!! και έβαλα τελικό Devil.Καλό δε λέω, θόρυβο δεν κάνει, έδωσε λίγο χαμηλά, αλλά το καημένο περιμένει το μεσαίο του, το Decat, το Downpipe και το χταπόδι.Τότε φαντάζομαι ότι θα αξίζει τα λεφτά του.

Πάντως τη μεγαλύτερη διαφορά από τελικό μόνο την είδα σε 1.6 206 με το universal της devil(σαν αυτό του poiosoner,Που είναι αυτό το παιδί άραγε???), με τρομερή διαφορά χαμηλά αλλά και ένα σκαλοπάτι στα μεσαία


κανε μας παλι καμια καλη οπως την αλλη φορα ...φτιαξε μας λιγο... Arrow Silly
pduke - Δευ 08 Δεκ 2003, 18:51:02
Θέμα δημοσίευσης:
Δεν ξέρω αν το έγραψα, αλλά οι universal και οι για 206 τέλος (τις πήρε το κλαμπ....) όπως και οι αγωνιστικές(αυτές δεν τις προλάβαμε), υπάρχουν όμως άλλες από άλλα μοντέλα(saxo, R5, punto κλπ) οι οποίες κατά τον άνθρωπο μου μέσα, μπορούν καλιστα να τοποθετηθούν σε 206 με πατέντα στην εισαγωγή(αν χρειαστεί ) και με αλλαγή στα τσιγκέλια(όπως και στις Universal).

Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες είναι ιδανικές, αλλά δεδομένου ότι υπάρχουν πια πολλές Devil στο κλαπμ και διαφορετικών τύπων, φαντάζομαι ότι δεν θα πεσουμε έξω.

Εξηγούμαι και για κάτι άλλο που έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα:

Με τις εξατμίσεις έτρεξα παρα πολύ και πραγματικά το έκανα με χαρά, επιδεί όμως χρεώθηκε το τηλέφωνό μου αφάνταστα και εκτός των ευχαριστιών ΟΛΩΝ των παιδιών που τις παρέλαβαν και με γέμισαν χαμόγελο με τη χαρά τους, εισέπραξα και την εντύπωση ότι κάποιοι νόμίζουν ότι παίρνω μίζα!!! , γιαυτό αν προκύψει κάτι καινούργιο σε παραγγελία σας παρακαλώ πάρτε με εσείς τηλέφωνο και άς γίνει μόνο με πμ για να μην έχουν τροφή να τραφούν όσοι "πεινάνε"....

Ζαχαρία μου θυμαμαι ότι έμεινες σαν ο πρώτος επιλαχόντας οπότε αν θέλεις κάτι μου λές Wink
shark_zak - Τρι 09 Δεκ 2003, 08:42:38
Θέμα δημοσίευσης:
Ελατός έγραψε:
Δεν ξέρω αν το έγραψα, αλλά οι universal και οι για 206 τέλος (τις πήρε το κλαμπ....) όπως και οι αγωνιστικές(αυτές δεν τις προλάβαμε), υπάρχουν όμως άλλες από άλλα μοντέλα(saxo, R5, punto κλπ) οι οποίες κατά τον άνθρωπο μου μέσα, μπορούν καλιστα να τοποθετηθούν σε 206 με πατέντα στην εισαγωγή(αν χρειαστεί ) και με αλλαγή στα τσιγκέλια(όπως και στις Universal).

Αυτό δεν σημαίνει ότι όλες είναι ιδανικές, αλλά δεδομένου ότι υπάρχουν πια πολλές Devil στο κλαπμ και διαφορετικών τύπων, φαντάζομαι ότι δεν θα πεσουμε έξω.

Εξηγούμαι και για κάτι άλλο που έπρεπε να το είχα κάνει νωρίτερα:

Με τις εξατμίσεις έτρεξα παρα πολύ και πραγματικά το έκανα με χαρά, επιδεί όμως χρεώθηκε το τηλέφωνό μου αφάνταστα και εκτός των ευχαριστιών ΟΛΩΝ των παιδιών που τις παρέλαβαν και με γέμισαν χαμόγελο με τη χαρά τους, εισέπραξα και την εντύπωση ότι κάποιοι νόμίζουν ότι παίρνω μίζα!!! , γιαυτό αν προκύψει κάτι καινούργιο σε παραγγελία σας παρακαλώ πάρτε με εσείς τηλέφωνο και άς γίνει μόνο με πμ για να μην έχουν τροφή να τραφούν όσοι "πεινάνε"....

Ζαχαρία μου θυμαμαι ότι έμεινες σαν ο πρώτος επιλαχόντας οπότε αν θέλεις κάτι μου λές Wink


ok συντομα θα σου στειλω pm... Arrow
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr