PSClub - Hellas

Κινητήρας - Υγρό κυκλώματος ψύξης (παραφλού κλπ)

RoadRunner122 - Παρ 23 Οκτ 2009, 18:23:31
Θέμα δημοσίευσης: Υγρό κυκλώματος ψύξης (παραφλού κλπ)
Έψαξα κανά 5λεπτο αλλά δε βρήκα κάτι σχετικό στη συγκεκριμένη ενότητα...

Λοιπόν, άδειασα στο 106 το κύκλωμα ψύξης, ξέπλυνα με μάνικα, άλλαξα θερμοστάτη (μαμά 89*C) και είμαι έτοιμος να γεμίσω.

Στη διάθεσή μου έχω μπόλικο απεσταγμένο νερό, 2lit παραφλού Repsol Puro (γνωστό για τις "καλές" του ιδιότητες) καθώς και 1 μπουκαλάκι WaterWetter της Redline (βελτιωτικό ταχύτερης αποβολής θερμότητας).

Και ερωτώ: να βάλω το WaterWetter ή τελικά να το αφήσω στο ράφι? Το κόλημα που έχω είναι μήπως επιρρεάσει την απόδοση του παραφλού Rolling eyes

Για πείτε και γρήγορα γιατί βιάζομαι Laughing
teo106 16v 2001 - Παρ 23 Οκτ 2009, 18:58:49
Θέμα δημοσίευσης:
φιλε μου βαλε το αν και δεν νομιζω να προσφερει κατι παραπανω.εγω στο δικο μου χρησιμοποιω παραφλου βαλεο τοσα χρονια και το σκιζω και δεν εχει παραπονεθει ποτε
RoadRunner122 - Παρ 23 Οκτ 2009, 20:26:53
Θέμα δημοσίευσης:
Tελικά έβαλα μόνο 2λίτρα παραφλού και το ww το άφησα για το καλοκαίρι (αν δεν είμαι ικανοποιημένος). Αν και έχω ακούσει για το repsol πολύ καλά λόγια κ ότι ακόμα κι από μόνο του ρίχνει αρκετά γρηγορότερα τη θερμοκρασία (πέρα απ'τα χαρτιά που εκεί η διαφορά είναι ξεκάθαρη).

...γιά να δούμε...
iceage - Σαβ 09 Ιαν 2010, 20:32:05
Θέμα δημοσίευσης:
Ερώτηση. Τα μοτέρ των 207 ΤΗΡ τη παραφλού έχουν από το εργοστάσιο. Έχω θέμα σε ένα από αυτά και το χρώμα του παραφλού είναι κάπως κόκκινοπορτοκαλοκάτι (στο γοζ του σολωμού που λέει και γνωστή τηλεπωλήτρια). Σε 3 εξουσιοδοτημένα που ρώτησα δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτό. Τα μόνα που είχαν να μου δώσουν ήταν το πρασινοπό που δίνουν για όλα τα μοντέλα τους εκτός από το 107 για το οποίο έχουν οδηγία να δίνουν κάποιο της ΤΟΥΟΤΑ.
Για δώστε τα φώτα σας. Γιατί αλλιώς αν δεν βρούμε κάτι θα το συμπληρώση με απεσταγμένο (των 0,50€/4λτ made in LIDL) .
kpsig - Σαβ 09 Ιαν 2010, 21:28:19
Θέμα δημοσίευσης:
Μιας και τα λέμε εδώ, το Water Wetter ΕΜΦΑΝΩΣ βοηθά στην αποβολή θερμοκρασίας τόσο στην Άλφα μου (166 2.0 με Rotrex) όσο και στο ΠΕζώ μου!
akis23 - Κυρ 10 Ιαν 2010, 13:25:42
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Ερώτηση. Τα μοτέρ των 207 ΤΗΡ τη παραφλού έχουν από το εργοστάσιο. Έχω θέμα σε ένα από αυτά και το χρώμα του παραφλού είναι κάπως κόκκινοπορτοκαλοκάτι (στο γοζ του σολωμού που λέει και γνωστή τηλεπωλήτρια). Σε 3 εξουσιοδοτημένα που ρώτησα δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτό. Τα μόνα που είχαν να μου δώσουν ήταν το πρασινοπό που δίνουν για όλα τα μοντέλα τους εκτός από το 107 για το οποίο έχουν οδηγία να δίνουν κάποιο της ΤΟΥΟΤΑ.
Για δώστε τα φώτα σας. Γιατί αλλιώς αν δεν βρούμε κάτι θα το συμπληρώση με απεσταγμένο (των 0,50€/4λτ made in LIDL) .

Το πρασινο
RoadRunner122 - Κυρ 10 Ιαν 2010, 14:51:42
Θέμα δημοσίευσης:
τα δεύτερα! Razz
xrisa-xs - Δευ 11 Ιαν 2010, 15:35:07
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Ερώτηση. Τα μοτέρ των 207 ΤΗΡ τη παραφλού έχουν από το εργοστάσιο. Έχω θέμα σε ένα από αυτά και το χρώμα του παραφλού είναι κάπως κόκκινοπορτοκαλοκάτι (στο γοζ του σολωμού που λέει και γνωστή τηλεπωλήτρια). Σε 3 εξουσιοδοτημένα που ρώτησα δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτό. Τα μόνα που είχαν να μου δώσουν ήταν το πρασινοπό που δίνουν για όλα τα μοντέλα τους εκτός από το 107 για το οποίο έχουν οδηγία να δίνουν κάποιο της ΤΟΥΟΤΑ.
Για δώστε τα φώτα σας. Γιατί αλλιώς αν δεν βρούμε κάτι θα το συμπληρώση με απεσταγμένο (των 0,50€/4λτ made in LIDL) .


ο stevon κάτι μου ανέφερε για G12...13 δεν θυμάμαι καλά, μπερδεύω τον αριθμό Scratch αλλιώς νερό
dhmv2001 - Τρι 12 Ιαν 2010, 08:48:25
Θέμα δημοσίευσης:
Σε impreza πειραγμενο φιλου μου με ενδειξη βαθμων θερμοκρασιας το αυτοκινητο δουλευε πολυ καλυτερα και σε χαμηλοτερη θερμοκρασια απο οτι με σκετο παραφλου
iceage - Πεμ 14 Ιαν 2010, 10:58:19
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
Ερώτηση. Τα μοτέρ των 207 ΤΗΡ τη παραφλού έχουν από το εργοστάσιο. Έχω θέμα σε ένα από αυτά και το χρώμα του παραφλού είναι κάπως κόκκινοπορτοκαλοκάτι (στο γοζ του σολωμού που λέει και γνωστή τηλεπωλήτρια). Σε 3 εξουσιοδοτημένα που ρώτησα δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτό. Τα μόνα που είχαν να μου δώσουν ήταν το πρασινοπό που δίνουν για όλα τα μοντέλα τους εκτός από το 107 για το οποίο έχουν οδηγία να δίνουν κάποιο της ΤΟΥΟΤΑ.
Για δώστε τα φώτα σας. Γιατί αλλιώς αν δεν βρούμε κάτι θα το συμπληρώση με απεσταγμένο (των 0,50€/4λτ made in LIDL) .

Κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει? Cheers Cheers Cheers
z@ck! - Πεμ 14 Ιαν 2010, 11:26:09
Θέμα δημοσίευσης:
Γιωργο μηπως να πας μεχρι κανα Λαμπριανιδη μηπως ξερει εκεινος την διαφορα? Question
nikos 206cc - Πεμ 24 Ιούν 2010, 09:39:21
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδια δεν ξερω που αλλου να ποσταρω για την ερωτηση μου οποτε αν θελετε μπορειτε να το μεταφερετε Embarassed Πως μπορω να βγαλω το δοχειο που εχει νερο και παραφλου για να το καθαρισω απο τη μπιχλα και να το ξαναγεμισω?Εχει γεμισει πορτοκαλι μπιχλα ρε γμτ...Πρεπει να βγαλω και το καλωδιο που συνδεει δοχειο με ψυγειο?
nikos 206cc - Τρι 29 Ιούν 2010, 20:52:03
Θέμα δημοσίευσης:
Καποιος παιδες????Πρεπει να βγει η μπιχλα!!! Shocked
106 T16 - Τρι 29 Ιούν 2010, 21:34:51
Θέμα δημοσίευσης:
iceage έγραψε:
iceage έγραψε:
Ερώτηση. Τα μοτέρ των 207 ΤΗΡ τη παραφλού έχουν από το εργοστάσιο. Έχω θέμα σε ένα από αυτά και το χρώμα του παραφλού είναι κάπως κόκκινοπορτοκαλοκάτι (στο γοζ του σολωμού που λέει και γνωστή τηλεπωλήτρια). Σε 3 εξουσιοδοτημένα που ρώτησα δεν έχουν ιδέα τι είναι αυτό. Τα μόνα που είχαν να μου δώσουν ήταν το πρασινοπό που δίνουν για όλα τα μοντέλα τους εκτός από το 107 για το οποίο έχουν οδηγία να δίνουν κάποιο της ΤΟΥΟΤΑ.
Για δώστε τα φώτα σας. Γιατί αλλιώς αν δεν βρούμε κάτι θα το συμπληρώση με απεσταγμένο (των 0,50€/4λτ made in LIDL) .

Κανείς δεν μπορεί να μου απαντήσει? Cheers Cheers Cheers

Εχει η Valeo σε πορτοκαλοκόκκκινο συμπικνωμένο υγρό.Εαν δεν μπορείς να το βρείς πές μου να στο στείλω.
106 T16 - Τρι 29 Ιούν 2010, 21:37:01
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Καποιος παιδες????Πρεπει να βγει η μπιχλα!!! Shocked

Δοκίμασε με Σουαζ και Tide.Βάλε μέσα στην μπουκάλα βίδες-παξιμάδια νερό,βιδωσέ την και κούνααααααααααααα.Θα καθαρίσει Wink Wink Idea
RoadRunner122 - Τετ 30 Ιούν 2010, 01:38:52
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
Καποιος παιδες????Πρεπει να βγει η μπιχλα!!! Shocked


Αν αυτή η μπίχλα είναι από σκουριά, θα πας σε μαγαζί με χημικά και θα πάρεις διάλειμα φωσφορικού οξέως! Το αφήνεις ένα βράδυ με ανοιχτό καπάκι και θα εξαφανιστεί ότι ίχνος κιτρινίλας υπάρχει.

ΠΡΟΣΟΧΗ: μην έρθει σε επαφή με μεταλλικά parts, θα στα λυωσει σε χρόνο Δt! Το ίδιο ισχύει και για τα χέρια σου!
Ilias207Rallye - Τετ 30 Ιούν 2010, 11:53:22
Θέμα δημοσίευσης:
RoadRunner122 έγραψε:

Αν αυτή η μπίχλα είναι από σκουριά, θα πας σε μαγαζί με χημικά και θα πάρεις διάλειμα φωσφορικού οξέως! Το αφήνεις ένα βράδυ με ανοιχτό καπάκι και θα εξαφανιστεί ότι ίχνος κιτρινίλας υπάρχει.

ΠΡΟΣΟΧΗ: μην έρθει σε επαφή με μεταλλικά parts, θα στα λυωσει σε χρόνο Δt! Το ίδιο ισχύει και για τα χέρια σου!


Επειδη δε γνωριζω απο χημικα, ειναι δυνατον να λιωσει μεταλλο και να μην καταστρεψει το πλαστικο? Εαν ειναι τοσο ισχυρο χημικο τοτε το παγουρι θα αφανιστει!
Εκτος αν με τα μεταλλα δημιουργειται καποια αντιδραση..

Υ.Γ.: Δε το παιζω εξυπνος απλα δεν γνωριζω γιαυτο ρωταω..
nikos 206cc - Τετ 30 Ιούν 2010, 12:14:38
Θέμα δημοσίευσης:
O.k το θεμα πλυσιμο το μαθαμε Smile Πως το βγαζω ομως το παγουρι????Πρεπει να βγαλω και το σωληνακι που το συνδεει με το ψυγειο?? Confused
RoadRunner122 - Τετ 30 Ιούν 2010, 13:43:13
Θέμα δημοσίευσης:
Ilias207Rallye έγραψε:
RoadRunner122 έγραψε:

Αν αυτή η μπίχλα είναι από σκουριά, θα πας σε μαγαζί με χημικά και θα πάρεις διάλειμα φωσφορικού οξέως! Το αφήνεις ένα βράδυ με ανοιχτό καπάκι και θα εξαφανιστεί ότι ίχνος κιτρινίλας υπάρχει.

ΠΡΟΣΟΧΗ: μην έρθει σε επαφή με μεταλλικά parts, θα στα λυωσει σε χρόνο Δt! Το ίδιο ισχύει και για τα χέρια σου!


Επειδη δε γνωριζω απο χημικα, ειναι δυνατον να λιωσει μεταλλο και να μην καταστρεψει το πλαστικο? Εαν ειναι τοσο ισχυρο χημικο τοτε το παγουρι θα αφανιστει!
Εκτος αν με τα μεταλλα δημιουργειται καποια αντιδραση..

Υ.Γ.: Δε το παιζω εξυπνος απλα δεν γνωριζω γιαυτο ρωταω..


Όχι, τα κολάρα και το παγούρι και γενικά τα πλαστικά δεν τα επιρεάζει. Με κάποια μέταλα έχει θέμα.

Στο Clio που κάνω rebuilt, έβαλα όλα τα κολάρα και το παγούρι μέσα σε μιά λεκάνη με 70% νερό και όταν τα έβγαλα πεντακάθαρα παρατήρησα ότι δεν υπήρχαν σφιγκτήρες! Στον πάτο της λεκάνης βρήκα μόνο ένα κομματάκι σφιγκτήρα Shocked
nikos 206cc - Δευ 12 Ιούλ 2010, 17:13:22
Θέμα δημοσίευσης:
nikos 206cc έγραψε:
O.k το θεμα πλυσιμο το μαθαμε Smile Πως το βγαζω ομως το παγουρι????Πρεπει να βγαλω και το σωληνακι που το συνδεει με το ψυγειο?? Confused


Σημερα λεω να κανω το καθαρισμα που λεγαμε...Λοιπον πως το βγαζω το δοχειο και τι αλλο πρεπει να βγαλω να το καθαρισω και αυτο???(Σωληνωσεις και οπου περναει νερο-παραφλου) Laughing
nikos 206cc - Τετ 28 Ιούλ 2010, 11:40:52
Θέμα δημοσίευσης:
UP να ξεμπιχλιασω Laughing
plaketokofths - Δευ 25 Οκτ 2010, 01:58:00
Θέμα δημοσίευσης:
γνωριζει κάποιος αναλυτικά τα στάδια της εξαέρωσης σε 106 rallye?
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr