PSClub - Hellas

Γενικές Συζητήσεις περί αυτοκινήτων - Απεκτηθη Γαλλος!

reselie - Τετ 16 Σεπ 2009, 16:25:42
Θέμα δημοσίευσης: Απεκτηθη Γαλλος!
Καλησπερα παιδες απεκτησα ενα peugeot 206 1.4 8v 2001 με 79.000 χμ και book service lion hellas σημερα απο εναν γιατρο που φευγει για αμερικα...! το πηρα σε καλη τιμη 3.400 ατρακαριστο και σε καλη κατασταση(εκτος της λιγης σκονης) .ηταν καποιους μηνες στο γκαραζ αλλα πληρως λειτουργικο και πηρε και αμεσως εμπρος(πιθανοτατα το εβαζε μπρος να δουλευει)
τωρα σιγουρα λαδακι καινουργιο θα θελει,τι αλλο μπορει να χρειαζεται?

αντε καλοριζικο και καλοταξιδο να ειναι και πρεπει να ερθω να εγγραφω και στη λεσχη καποια μερα χεχε!
kane - Τετ 16 Σεπ 2009, 16:34:33
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοριζικο λοιπον!

Εαν ειχε μεινει καιρο ακινητο, καλο ειναι να αλλαξεις λαδια,φιλτρα,μπουζια,να κανεις εναν ελεγχο στο κυκλωμα ψυξης.

Γενικοτερα,πηγαινε το σε ενα συνεργειο γαλλικων να του κανουν ενα ελεγχο απο κατω,σινεμπλοκ,αμορτισερ κτλ κτλ κτλ.

Δες επισης το μπουκ σερβις για αλλαγη ιμαντων.Εαν καθοταν καιρο το αυτ/το ισως οι ιμαντες να "σαπισαν" νωριτερα...
reselie - Τετ 16 Σεπ 2009, 16:41:25
Θέμα δημοσίευσης:
Θα το παω αυριο το πρωι!
ελπιζω να μην παει πολλα το μαλλι...μακαρι να μπορουσα να παρω την λευκη νυφη αλλα δυστηχως και για αυτο δανειστηκα απο το αφεντικο μου καποιο ποσο γιατι δεν εβρισκα εγγυητη και η μανα μου δεν μπορει να μπει:S
xrisa-xs - Τετ 16 Σεπ 2009, 16:57:24
Θέμα δημοσίευσης:
καλοτάξιδο!
κάντου καλού κακού τον έλεγχο που λέει ο kane και δεν έχει ανάγκη τίποτα άλλο.
Τα μοτέρ αυτά είναι πολύ οικονομικά και σκυλιά, δεν καταλαβαίνουν τίποτα!
geo106xs - Τετ 16 Σεπ 2009, 17:14:12
Θέμα δημοσίευσης:
Καλοριζικο μεγαλε! Καλοταξιδο,και παντα γεματο γυναικες!!! Αντε ανεβασε και καμια φωτο να το δουμε! Οσο για την τιμη...μη το πεις ουτε του παπα!
MEMsound - Τετ 16 Σεπ 2009, 18:45:58
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Θα το παω αυριο το πρωι!
ελπιζω να μην παει πολλα το μαλλι...μακαρι να μπορουσα να παρω την λευκη νυφη αλλα δυστηχως και για αυτο δανειστηκα απο το αφεντικο μου καποιο ποσο γιατι δεν εβρισκα εγγυητη και η μανα μου δεν μπορει να μπει:S


κριμα αλλα κι αυτο που πηρες καλο ακουγεται
μεγειες και καλές βόλτες Cool Cool
drdino - Τετ 16 Σεπ 2009, 19:08:13
Θέμα δημοσίευσης:
Καλό σέρβις με τα αναλώσιμα, αλλαγή ψυκτικού (για να προλάβεις φλατζα) και υγρού φρένων. Καλό θα ήταν να αλλάξεις και ιμάντες για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Lef205 - Τετ 16 Σεπ 2009, 20:06:17
Θέμα δημοσίευσης:
Πολυ καλη περιπτωση ακουγεται το αυτοκινητο!
Καλοριζικο και καλοταξιδο να σου ειναι!
Μπουζολαδοφιλτρα, ενα τσεκαρισμα και καλες βολτες!
reselie - Τετ 16 Σεπ 2009, 23:41:49
Θέμα δημοσίευσης:
Ευχαρισω παιδες! οφειλω να πω πως ενθουσιαστηκα με τα φρενα του...ειναι αρκετα πιο εντονα απο αυτα που ειχε αυτο που οδηγουσα εδω και 1.5 μηνα...
τωρα οσο αναφορα μπουζι,φιλτρο,λαδια,ψυκτικα ποσο λετε να παει? οχι τιποτα αλλο αλλα ψιλοστερεψαμε και εχουμε και μια ασφαλεια μπροστα που παει για bonus malus 10 λογο ηλικιας και νεου οδηγου!!!

παντως ρελαντι κραταει σταθερο ακομα και κρυο και , δεν παρεκλινει απο την πορεια του,σταθερη θερμοκρασια σε ολη την διαδρομη αλιμος-Αμπελοκηποι ~92-95 βαθμους..

βασικα το μονο που παρατηρησα ειναι ελαχιστα βαρυ τιμονι αν και δεν ξερω εαν οφειλεται στο παχος ελαστικων/βαρος αυτοκινητου ή εαν με συμπληρωση υγρου θα φτιαξει..(σε σχεση παντα με ενα saxo 1.1 2001 στο οποιο το τιμονι το γυρνας με το μικρο δαχτυλο..)
garrett156 - Πεμ 17 Σεπ 2009, 01:43:30
Θέμα δημοσίευσης:
να ξερεις οτι αμα πας και για ιμαντες μια 500αρα κομπλε service την θελεις.καλοριζικο κ καλα χιλιομετρα.
reselie - Πεμ 17 Σεπ 2009, 09:22:35
Θέμα δημοσίευσης:
να ρωτησω εαν ειναι ευκολο και τι περιλαμβανει αυτη η 500αρα για να εχω το νου μου να δω τι θα πει και ο μηχανικος?απλα για να ξερω...

γενικα ρωτησα ενα συνεργειο διπλα ποσο θα παει μου ειπε για το σερβις των 80,000

Λαδια
Μπουζι
φιλτρα
βαλβολινες
τακακια
ιμαντες
(δεν ξερω εαν ξεχναω κατι)

300ε ολα μαζι με εργατικα
Sinanai - Πεμ 17 Σεπ 2009, 09:34:12
Θέμα δημοσίευσης:
reselie έγραψε:
Λαδια


35 με 40 ευρώ

reselie έγραψε:
Μπουζι


15 ευρώ

reselie έγραψε:
φιλτρα


αέρος 15 ευρώ, λαδιού άλλα τόσα, όπως και καμπίνας, πες κανα 35 με 40 ευρώ

reselie έγραψε:
βαλβολινες


25 ευρώ

reselie έγραψε:
τακακια


30 ευρώ

reselie έγραψε:
ιμαντες


20 ευρώ

Σούμα: 170 ευρώ max!

(Οι τιμές είναι Γκαγκαστάθη, και φυσικά στο περίπου. Περισσότερες info εδώ.)
MEMsound - Πεμ 17 Σεπ 2009, 09:50:39
Θέμα δημοσίευσης:
+εργασία για τον ιμάντα τουλάχιστον (που θελει αρκετο λυσιμο) + εργασια για τα υπολοιπα... κανα 150αρι τουλάχιστον εως 200 ανάλογα το μαστορα / το συνεργειο κλπ κλπ
Sinanai - Πεμ 17 Σεπ 2009, 10:12:44
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι, εννοείται: Ανάρτησα μόνο τις τιμές ανταλλακτικών/αναλώσιμων.

Αν και στο μάστορά μου, εδώ, θα υπολόγιζα πολύ λιγότερα από 150... Wink
MEMsound - Πεμ 17 Σεπ 2009, 10:31:22
Θέμα δημοσίευσης:
καλητερα οταν υπολογιζεις τιμές για τους αλλους να βάζεις τις μέγιστες και οτι τις ελάχιστες (και να τους το λες) Laughing Laughing
Sinanai - Πεμ 17 Σεπ 2009, 10:36:31
Θέμα δημοσίευσης:
Μα τη max τιμή ανέφερα στη σούμα, κάτω-κάτω... Confused
MEMsound - Πεμ 17 Σεπ 2009, 10:49:04
Θέμα δημοσίευσης:
giα την εργασια λεω βρε κουκουρουκου
ααα παρε με και τηλ Laughing Laughing Laughing
reselie - Πεμ 17 Σεπ 2009, 19:16:32
Θέμα δημοσίευσης:
Παιδες το πηγα σημερα σε ενα συνεργειο γνωστου και το κοιταξε ,το εκανε και ενα τεστ ντραιβ μου ειπε οτι ειναι κομπλε ολα δεν εχει προβλημα κανενα ..θα το φερω σε 500 χλμ να του κανουμε ενα μεγαλο σερβισ των 80 και αυτο ειναι...(+ ιμαντα)
επισης ο ηχος που σας ελεγα πως κανει και νομιζα για σασμαν ειναι απλα το πρωτευον το οποιο κανει ετσι σε αρκετα αμαξια εμπροσθιας κινησης και ειναι λογικο...(δεν ειναι και δα δυνατο απλα στο αλλο που οδηγουσα δεν το εκανε)


αντε καλες βολτες χεχε
reselie - Πεμ 24 Σεπ 2009, 17:02:47
Θέμα δημοσίευσης:
Λοιπον σημερα πηγα για ιμαντα :

Ιμαντας , Τεντωτηρας ,2χ λαμπες, 1χ πλαφονιερα πισω + εργατικα = 127ευρα


εργατικα μου πηρε 57 γιουρια και οφειλω να πω οτι νιωθω λιγο καλυτερα τον συμπλεκτη οπως και το μοτερι ειναι λιγο πιο αθορυβο για καποιον λογο....στο ρελαντι ουτε που ακουγεται...!!

αυτο που να οφειλεται?
MEMsound - Πεμ 24 Σεπ 2009, 18:23:47
Θέμα δημοσίευσης:
στον φρεσκο ιμάντα και στο φρεσκοπ (με σωστη λιπανση) ρουλεμαν του τεντωτηρα
Wink

τον ιμάντα του δυναμό τον τσεκάρατε οτι ειναι οκ?
reselie - Πεμ 24 Σεπ 2009, 20:25:29
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι ειναι οκ του δυναμο Smile

Μα καλα...τοσο διαφορα απο το ρουλεμαν του τεντωτηρα και τον ιμαντα?!!!

δεν το περιμενα οφειλω να πω...επισης εξαληφθηκε ο ηχος "τσικ τσικ τσικ" που εκανε στο ρελαντι....!
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr