PSClub - Hellas

Τεχνικές - Μηχανολογικές Συζητήσεις - Trip computer

justdrive - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 18:08:57
Θέμα δημοσίευσης: Trip computer
Έχει κανένας κοιτάξει αν δουλεέι σωστά το trip computer? εγώ το τσέκαρα μια μέρα και είδα ότι με μέση κατανάλωση 6 litres/ 100 Km είχε μία δαιφορά γύρω στα 2 λίτρα. (πήγα και γέμισα το ντεπόζιτο με 6 λιτρα βενζίνη γιατί έκανα ακριβώς 100 χμ) Είδα ότι ο δείκτης της βενζίνης δεν πήγε ακριβώς εκεί που ήταν όταν ξεκίνησα το ταξίδι, αλλά λίγο πιο κάτω!!!! Δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό αυτό! Βέβαια η κατανάλωση είναι μία μέση ένδειξη οπότε μία μικρή αποκλιση είναι και επιστημονικά αποδεδειγμένη ότι θα την έχει! αυτό που δεν ξέρω είναι αν αυτά τα 2 λίτρα που αναφέρω ως διαφορά είναι μέσα στα πλαίσια του φυσιολογικού! αν ξέρει κανένας που το έχει ψάξει ας απαντήσει!
bakclima - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 19:13:58
Θέμα δημοσίευσης:
μπορει να σε εκλεψε και ο βενζινας Wink
Giannis307 - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 20:23:57
Θέμα δημοσίευσης:
bakclima έγραψε:
μπορει να σε εκλεψε και ο βενζινας Wink


+1000000000000001!
Road_Runner - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 20:52:20
Θέμα δημοσίευσης:
Tο γεγονος να ηταν το αμαξι σε ανηφορα η κατηφορα το ελαβες υποψη?
drdino - Κυρ 25 Μάϊ 2008, 21:27:18
Θέμα δημοσίευσης:
Διορθώστε και αυτό το tripe. Very happy
justdrive - Δευ 26 Μάϊ 2008, 00:10:52
Θέμα δημοσίευσης:
Ο βενζινάς δε με έκλεψε. υπολόγισα με βάση το trip computer πόσα λίτρα καταναλώθηκαν και του ζήτησα να μου βάλει τα αντίστοιχα λίτρα. Τώρα αν κλέβει η αντλία..... του άλλο καπέλο! Η ανηφόρα δεν παίζει κανένα ρόλο! απλά ανεβάζει την καταλάλωση! και αντίσοιχα στην κατηφόρα πέφτει! απλά δεν ξέρω αν αυτά τα δύο λίτρα είναι φυσιολογική απόκλιση? αυτό επίσης που δεν ξέρω είναι αν η μικρή κατανάλωση στην εθνική ( κάνοντας πολλά χιλιόμετρα) υπερκαλύπτει τα λίγα χιλιόμετρα με πολλή μεγάλη κατανάλωση μέσα στην πόλη!!!( και βγάζει μία μέση κατανάλωση γύρω στο 6 λιτρα/ 100 χιλιόμετρα!
android - Δευ 26 Μάϊ 2008, 00:19:48
Θέμα δημοσίευσης:
justdrive έγραψε:
Ο βενζινάς δε με έκλεψε. υπολόγισα με βάση το trip computer πόσα λίτρα καταναλώθηκαν και του ζήτησα να μου βάλει τα αντίστοιχα λίτρα. Τώρα αν κλέβει η αντλία..... του άλλο καπέλο! Η ανηφόρα δεν παίζει κανένα ρόλο! απλά ανεβάζει την καταλάλωση! και αντίσοιχα στην κατηφόρα πέφτει! απλά δεν ξέρω αν αυτά τα δύο λίτρα είναι φυσιολογική απόκλιση? αυτό επίσης που δεν ξέρω είναι αν η μικρή κατανάλωση στην εθνική ( κάνοντας πολλά χιλιόμετρα) υπερκαλύπτει τα λίγα χιλιόμετρα με πολλή μεγάλη κατανάλωση μέσα στην πόλη!!!( και βγάζει μία μέση κατανάλωση γύρω στο 6 λιτρα/ 100 χιλιόμετρα!


η ανηφορα κ η κατηφορα παιζει ρολο οταν βλεπεις το δεικτη...αλλα σου λεει σε ευθια αλλο σε ανηφορα αλλο σε κατηφορα...
βαζεις μεχρι να κανει κλαπ βενζινη οχι παραπανω...κανεις 100 χλμ κ ξαναγεμιζεις απο το ιδιο παλι μεχρι να κανει κλαπ κ οχι παραπανω..ετσι θα γλυτωσεις τα διαφορετικα πατα ασε του βενζινα...και θα χεις ιδιο κλεψιμο αντλιας ...παρε κ ψιλα...μαζι Laughing
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr