PSClub - Hellas

Ηλεκτρικά - Ηλεκτρονικά - Ηχοσυστήματα - FLI ενισχυτες.Τι γνωμη εχετε?

Giannis307 - Παρ 01 Ιούν 2007, 16:48:58
Θέμα δημοσίευσης: FLI ενισχυτες.Τι γνωμη εχετε?
Οτι γραφει και ο τιτλος.Σκεφτομαι να παρω 2 τετρακαναλους αλλα με προβληματιζει η χαμηλη τιμη τους...Τους φοραει κανεις η γενικα ξερει κατι?
Εχω και το site...:
http://www.fliaudio.co.uk/
MEMsound - Παρ 01 Ιούν 2007, 17:43:07
Θέμα δημοσίευσης:
1η φορά τους ακουω...
αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλοί.
πόσο κάνουν?

αν εχεις ετοιμη καλωδίωση/ηχεία πες να στους βάλουν πάνω δοκιμαστικά να τους ακούσεις και μετά επιλέγεις. Wink

εγώ στην Ηχοκίνηση πάντα αυτό έκανα.
Giannis307 - Παρ 01 Ιούν 2007, 18:11:18
Θέμα δημοσίευσης:
Exω ετοιμα καλωδια αλλα δεν εχω παρει ηχεια οποτε...
MEMsound - Παρ 01 Ιούν 2007, 19:41:33
Θέμα δημοσίευσης:
..οπότε κατέληξε πρώτα στο τι ηχεία θες (=τι μουσική ακούς, πόσο δυνατά θες κλπ κλπ)

βάλτα πάνω στο αμάξι και μετά δοκίμασε διάφορους ενισχυτές και επέλεξε αυτόν που σου ταιριάζει.

από την άλλη έτσι δεν θα μπορείς να δοκιμάσεις διαφορετικά ηχεία...
όμως από κάπου πρέπει να ξεκινήσεις... και βλέπεις στην πορεία.

anyway αυτό είναι άλλο θέμα και ας μην ξεφύγουμε.
Giannis307 - Παρ 01 Ιούν 2007, 20:38:53
Θέμα δημοσίευσης:
Yeap....Παντως το παλληκαρι που τους εχει ειχε φτιαξει και ενα smartακι τιγκα στα beyma αλλα δεν ξερω αμα το επαιζε με τετοιους...
Για ηχεια παντως λεω 4 8ρακια και 2 κορνες εταζερα και 6,5ιντσα στις πορτες....και 1 12 αρι αναποδο...Κατι θα κανω...
MEMsound - Παρ 01 Ιούν 2007, 21:05:40
Θέμα δημοσίευσης:
...υπερβολές...
αλλά αν σου αρέσει όλο αυτό πάω πάσο...
plaketokofths - Παρ 01 Ιούν 2007, 21:20:05
Θέμα δημοσίευσης:
πες μας αν θες στο περίπου τι θες και ίσως καποιοι επο εδώ μπορούμε να σε βοηθήσουμε ή μάλλον να σου δώσουμε ιδέες... Wink

Το βασικό σε αυτά ειναι το πόσα λευτά διαθέτεις...
plaketokofths - Παρ 01 Ιούν 2007, 21:22:18
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:

αν εχεις ετοιμη καλωδίωση/ηχεία πες να στους βάλουν πάνω δοκιμαστικά να τους ακούσεις και μετά επιλέγεις. Wink

εγώ στην Ηχοκίνηση πάντα αυτό έκανα.


Αυτό είναι το καλύτερο αλλά πρώτη φορά το ακούω να γίνεται, εκτός αν μιλάμε για μεταχειρισμένο καμμάτι? Μπορώ Μάνθο δλδ να παω εκεί κι εγώ και να ζητήσω να ακούσω τον χ ενισχυτή με τα ηχεία μου?
MEMsound - Παρ 01 Ιούν 2007, 21:28:30
Θέμα δημοσίευσης:
μόνος σου στο ξεκάρφωτο χλωμό
το σκέφτεσαι να περνάει ο καθένα και να δοκιμάζει ότι του 'ρθει...
με εμένα μαζί αν του το ζητήσω θα γίνει... Wink
Giannis307 - Παρ 01 Ιούν 2007, 22:00:51
Θέμα δημοσίευσης:
Γιετι ρε συ ειναι υπερβολικο?Ισα ισα που ειναι κατι χαλαρο σχετικα...Και χωρις να μπω στην διδηκασια να τρυπησω πορτες(βασικο)..Περαν αυτο καστος υπολογιζω γυρω στο χιλιαρικο
Ενισχυτες 400ευρω
6,5ιντσα 150 ευρω
4*8ιντσα Focal 300 ευρω
2 κορνες beyma 50 ευρω
sub εχω kicker 12ari
Λοιπα υλικα (ξυλα πολυεστερα βιδες δερματινες) με πολλη σπαταλη 100 ευρω...Λογικο το βρησκω...Με πρωσοπικη εργασια παντα.
plaketokofths - Σαβ 02 Ιούν 2007, 02:58:38
Θέμα δημοσίευσης:
MEMsound έγραψε:
μόνος σου στο ξεκάρφωτο χλωμό
το σκέφτεσαι να περνάει ο καθένα και να δοκιμάζει ότι του 'ρθει...
με εμένα μαζί αν του το ζητήσω θα γίνει... Wink


χμ... κατάλαβα γενικά οτι το κανει αυτο η ηχοκίνηση.
Εσύ μάλλον εννοείς όμως το κανει η ηχόκινηση εν μεσω MEMsound - psclub Exclamation

Πραγματικά αυτό είναι οτι καλύτερο, υπάρχει ενα σοβαρό αλλά σε ολη την υπόθεση βέβαια αλλά είναι Off Topic
plaketokofths - Σαβ 02 Ιούν 2007, 03:03:06
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:

6,5ιντσα 150 ευρω
4*8ιντσα Focal 300 ευρω


Shocked Shocked 4 focal 300e Shocked Shocked Question Question Question Question Question

Κι εγώ που νόμιζα πως η φοκαλ ειχε μονο ως 6,5 για mid bass...
μηπως είναι καποια σειρά "σπιτιου"?

Μπορείς να μου πεις το μοντέλο γιατι με ενδιαφέρει πολύ το θεμα
htanso21 - Σαβ 02 Ιούν 2007, 04:22:54
Θέμα δημοσίευσης:
Η Focal έχει όλων των ειδών τα ηχεία.

Φυσικά δεν είναι μια εταιριούλα αλλά μια από τις καλύτερες.

Τώρα που θα βρεις Focal 4 8ιντσα με 300 ευρώ… δεν ξέρω. Όταν ένα καλό σετ έχει μόνο του 500+ ευρώ.

Ακόμα, τις κόρνες τι τις θες; Τα τουίτερς που είναι στο σετ είναι αρκετά καλά (θα μπορούσαν αν είναι καλύτερα, αλλά αυτό δεν τα μειώνει σαν σύνολο).

Επίσης από ότι κατάλαβα σε ενδιαφέρει η ποσότητα και όχι η ποιότητα.
Γιατί με αυτά που διαβάζω, δεν μπορώ να πω το αντίθετο, φυσικά γούστα είναι αυτά.

Πάντα φιλικά.
Giannis307 - Σαβ 02 Ιούν 2007, 07:01:26
Θέμα δημοσίευσης:
Λιγο απολα θελω....Να παιζω χαμηλα τελεια αλλα αμα μου την δωσει να μακουσουν και λιγακι.... Embarassed
Παντως τα Focal ειναι σπιτισια και τα βρηκα μεταχειρησμενα αλλα αδουλευτα απλα δεν εχουνε κουτια και ηταν να μπουνε σε Smart αλλα τελικα το γεμισe beyma....
plaketokofths - Σαβ 02 Ιούν 2007, 18:07:39
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Λιγο απολα θελω....Να παιζω χαμηλα τελεια αλλα αμα μου την δωσει να μακουσουν και λιγακι.... Embarassed
Παντως τα Focal ειναι σπιτισια και τα βρηκα μεταχειρησμενα αλλα αδουλευτα απλα δεν εχουνε κουτια και ηταν να μπουνε σε Smart αλλα τελικα το γεμισe beyma....


το target group της focal με της beyma δεν έχει ουδεμία επαφή, είναι κάτι διαφορετικό ως αντίθετο.

Πέρα απο αυτό επειδή βλέπω γενικά θες να φορτώσεις αρκετά το αυτοκινητο σου, εχω 3 παρατηρησεις.

1. δεν γίνεται να εχεις σωστή αναπαραγωγή ήχου απο τη μία και απο την άλλη να σε ακούν έξω, λόγω της ποσότητας λοιπόν μάλλον επικρατεί το "θυσιάζω κάπως την άρτια αναπαραγωγή ήχου με κάτι πιο μέτριο αλλά εμφανώς δυνατότερο σε ένταση" σωστα? Δεν λέμε οτι θα παίζει χάλια, απλά αν μπεις σε ενα φωνακλάδικο αυτοκινητο και σε ενα "ποιοτικό" και ακούσεις ενα κομμάτι jazz θα ανακαλύψεις αμέσως πως θα ακούς 5 μουσικά όργανα παραπάνω στο ποιοτικό.

2.Είναι μεγάλο λάθος να βάλεις πολλά ηχεία στην εταζέρα (για μένα ειναι βλακεία να βάλεις και οβαλ...αλλο θεμα αυτό ομως) και να εχεις ενα mid range στην πόρτα. Θα χαλάσεις ετσι την όλη μουσική εικόνα που θα φτάνει στ αυτιά σου, προσπάθησε να εχει ομοιογένεια ο ήχος.

3. Τα beyma και τα αντίστοιχα φωνακλάδικα εχουν ευμεγεθη μαγνήτη και εχω αμφιβολίες στο αν χωρούν στις εργοστασικές θέσεις σε θέμα βάθους.

Κάτι ακόμα, αν ψαχτείς λίγο ακόμα θα δεις πως υπάρχουν αρκετά καλύτερα ηχεία σε αυτή την κατηγορία αντι για τα beyma.

Επίσης προτείνω να μην βάλεις mid range αλλά mid bass μπροστά.
Giannis307 - Σαβ 02 Ιούν 2007, 18:41:28
Θέμα δημοσίευσης:
Οχι καλε beyma δεν βαζω τα σιχαινομαι...Μπροστα macrom η mb quart και χωρανε μια χαρα....
plaketokofths - Σαβ 02 Ιούν 2007, 19:02:00
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Οχι καλε beyma δεν βαζω τα σιχαινομαι...Μπροστα macrom η mb quart και χωρανε μια χαρα....


Συγγνωμη εχεις δίκιο, εκανα λαθος για ta beyma, ελεγες για το smart.

Οι παραπάνω μάρκες που λες είναι αξιόλογες αρκετά.

Εγώ που ειχα βαλεί σε μένα τα mb quart qm 160tx2... δεν εμεινα ευχαριστημένος καθόλου αλλά ηταν βασανισμένα πολύ, γενικά είναι καλή μάρκα παντως. Wink

ΥΓ. Για ηχεία στις εμπρός πόρτες ευτυχώς που δεν εχεις 206... τυχερέ Exclamation
Giannis307 - Κυρ 03 Ιούν 2007, 00:45:59
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι εχω ακουσει οτι εχι λαμαρινα απο πισω...Εμενα ειναι κενο μονο μονωση εχει η οποια στην χειροτερη σκιζεται.Μετα εχει το τζαμι...
htanso21 - Κυρ 03 Ιούν 2007, 01:17:20
Θέμα δημοσίευσης:
Φίλε Γιάννη, αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να πω την ταπεινή μου γνώμη.

Πρώτα από όλα, δεν είμαι και ούτε το παίζω ειδικός. Να το ξεκαθαρίσω αυτό.
Απλά είναι ένα από τα χόμπι (φυσικά τηρουμένων των αναλογιών) αλλά και μια αγάπη.
Ασχολούμαι με το θέμα ήχο στο αυτοκίνητο κάποια χρόνια, όχι πολλά, κάπου στα 6.

Η γνώμη μου, το να βάλεις ηχεία πίσω στην εταζέρα είναι ότι πιο καταστρεπτικό μπορείς να κάνεις αν θες ποιότητα.
ΠΟΤΕ δεν βάζουμε ηχεία εκεί πίσω. Το subwoofer απλά το βάζουμε αναγκαστικά λόγο όγκου και μόνο. Αν μπορούσαμε θα το είχαμε και αυτό εμπρός.

Το θεμιτό αποτέλεσμα που θέλουμε να έχουμε για να λέμε ότι το ηχοσυστημά μας είναι αρκούντως καλό είναι με το που κλείνουμε τα μάτια μας, να μπορούμε να ¨δούμε¨ την σκηνή.
Δηλαδή, με κλειστά τα μάτια, να λέμε… αριστερά μου ακούω τον μπασίστα, δεξιά μου ακούω το σαξόφωνο, πίσω από το σαξόφωνο είναι τα κρουστά και πάει λέγοντας.
Λες και είμαστε σε μία συναυλία. Τώρα που είπα συναυλία, για πες μου, στις συναυλίες που έχουν τα ηχεία; Εμπρός; Πίσω; Εμπρός και πίσω; Ή μόνο εμπρός;
Φαντάζομαι το τελευταίο, δηλαδή μόνο εμπρός.
Έτσι πρέπει να είναι και στο αυτοκίνητο μας.

Είναι πολύ δύσκολό να πετύχουμε τον τέλειο ήχο σε ένα περιβάλλων όπως αυτό ενός αυτοκινήτου, αλλά τουλάχιστον προσπαθούμε για το καλύτερο, βάζοντας λοιπόν ηχεία και πίσω μπορεί να σου δίνει την αίσθηση ότι γεμίζει ο ήχος ή ότι είσαι μέσα στον ήχο, αλλά αυτό δεν το κάνει και συνάμα σωστό ήχο.

Αν σου αρέσει, μαζί σου δεν μπορώ να πω τίποτα. Αλλά αν μου λες για focal, εκεί πάμε αλλού.

Τα focal είναι από μόνα τους στην κατηγορία των ποιοτικών ηχείων άκα και ποιοτικός ήχος.
Ποιοτικός ήχος και ηχεία πίσω, δεν ταιριάζει.

Μην βάλεις πίσω ηχεία και με αυτά τα χρήματα, βάλε έναν καλύτερο ενισχυτή ή μια καλή μόνωση στις εμπρός πόρτες.

Αυτά από εμένα και να τονίσω και πάλι ότι είναι προσωπική μου γνώμη και ΔΕΝ θέλω να το παίξω έξυπνος. Απλά λέω όσα με τον καιρό έχω διαπιστώσει.
Giannis307 - Κυρ 03 Ιούν 2007, 08:29:21
Θέμα δημοσίευσης:
Δεκτο και σεβαστο...Αλλα και απο θεμα χωρου τι αλλο μου μενει?Χωρις να πετσοκοψω τις πορτες...Δεν μπορω να βαλω τον ογκο ηχειων που θελω...
MEMsound - Κυρ 03 Ιούν 2007, 10:43:28
Θέμα δημοσίευσης:
συμφωνω 1000% με τον Θάνο

βέβαια πάντα υπάρχει το fader...
κλειστά τα πίσω ηχεία για να ακούνε σωστά οι μέσα....
ανοιχτα τα πίσω ηχεία για να ακουγεσαι κι εξω... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing

αλλά πρώτα θα εφτιαχνα το "σωστα μέσα" και μετά θα ασχολιόμουν "με τους εξω"..........
Giannis307 - Κυρ 03 Ιούν 2007, 12:02:35
Θέμα δημοσίευσης:
Ναι...Αλλα τρωω πακετο στο fader...To r/cd μου εχει 4 εξοδους 2 ηχου 2 sub οποτε μον balance εχω.... Sad Sad Sad Sad
Κατι θα κανω Wink Wink Wink Wink
Το πολυ πολυ αμα δεν μαρεσει ο ηχος τα ξηλωνω ολα και βαζω αλλα δυο διαιρουμενα στις πισο πορτες και ληγει το θεμα.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing
plaketokofths - Κυρ 03 Ιούν 2007, 14:38:30
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Ναι...Αλλα τρωω πακετο στο fader...To r/cd μου εχει 4 εξοδους 2 ηχου 2 sub οποτε μον balance εχω.... Sad Sad Sad Sad
Κατι θα κανω Wink Wink Wink Wink
Το πολυ πολυ αμα δεν μαρεσει ο ηχος τα ξηλωνω ολα και βαζω αλλα δυο διαιρουμενα στις πισο πορτες και ληγει το θεμα.... Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing Laughing


λίγο δύσκολο να εχεις 2 εξόδους για sub, μάλλον εχεις ενα ζεύγος (left right).

fader: ισορροπία εμπρός - πίσω
balance: ισορροπία αριστερά - δεξιά

μάλλον εχεις και ενα ζεύγος προενίσχυσης, αν λοιπον εχεις μια έξοδο και θα οδηγήσεις τα ηχεία με εναν ενισχυτή ξέχνα το fader,
αν εχεις 2 ζευγη προενίσχυσης με 2 ενισχυτές εναν πίσω κι εναν μπρος εισαι ΟΚ Wink

Να ξέρεις οτι και να εχεις ολα γίνονται το θεμα ειναι πως γίνονται. Exclamation
Giannis307 - Κυρ 03 Ιούν 2007, 21:38:30
Θέμα δημοσίευσης:
Απλα μπορω να σνδεσω το δεξια αριστερα σαν μπρος πισω και να χω fader
αλλα πραγματικα δεν με απασχολει....
htanso21 - Δευ 04 Ιούν 2007, 06:20:37
Θέμα δημοσίευσης:
Καλημέρα και πάλι!


Το θέμα του χώρου απλά δεν υφίσταται, μιας και η λύση που αναφέρω αφαιρεί ηχεία από το να προσθέτει.


Ένα σετ διαιρούμενα στις εμπρός εργοστασιακές θέσεις στις πόρτες…
Το σαμπ στο πορτ-παγκάζ…
Και ο ενισχυτής μαζί με το σαμπ…

Απλά και τακτοποιημένα πραγματάκια.

Όσο για το να ακούγεσαι πολύ έξω…

Έχεις σκεφτεί ότι με αυτό το ενδεχόμενο έχεις και περισσότερες πιθανότητες να σου κλέψουν το αμάξι;

Γιατί θελημένα ή άθελα, τα τραβάς βλέμματα των γύρων.
Εγώ δεν θα το διακινδύνευα.

Στις μέρες μας, όσο πιο διακριτικός είσαι, τόσο το καλύτερο… να χάνεσαι μέσα στο πλήθος για να έχεις το ¨αμάξι¨ σου ήσυχο.


Wink
Giannis307 - Δευ 04 Ιούν 2007, 07:12:05
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστος περι κλεψιας αλλα ειναι και το αλλο το ελατωμα που οταν κατι σου κολλησει θες να το κανεις οτι και να γινει.Αλλα εκτος αυτου ξεκινας να κανεις κατι με καλη ψυχολογια και οτι γινει εγινε...Το λεω γιατι περαν της κλεψιας ειναι και αλλα...δηλαδη μπορει να παρκαρεις καπου και να γυρησεις και να βρεις το αυθτοκινητο στα χαλια του....Τι μπορεις νηα κανεις τπτ απλα αμα ειναι να γινει θα γινει....Και εκτος αυτου απεναντι αππο το σπιτι μου εχει σχεδων παντα περιπολικο λογο τω φυλακων οποτε δυσκολο να το πειραξουν εκει....Τωρα αμα ειναι να γινει θα γινει....
MEMsound - Δευ 04 Ιούν 2007, 08:46:38
Θέμα δημοσίευσης:
Giannis307 έγραψε:
Απλα μπορω να σνδεσω το δεξια αριστερα σαν μπρος πισω και να χω fader
αλλα πραγματικα δεν με απασχολει....


Για αυτες τις περιπτώσεις που η πηγή δεν έχει 2 εξόδους για ηχεία (=εμπρός /πίσω) παρα μόνο μία (πχ για εμπρός μόνο) υπάρχουν κάτι ωραιότατοι διακλαδοτήρες/fader που σου κάνουν τα 2 rca -> 4.
Βέβαια μειώνεται με τον τρόπο αυτό το ρευμα στην μέση όμως από την στιγμή που μιλάμε για υπαρξη ενισχυτή απλά ανεβάζεις λίγο παραπάνω τα gain τους και είσαι κομπλέ.

ούτως ή άλλος μιλάμε για ερασιτεχνικό ηχοσύστημα και όχι για διαγωνισμούς.

πάντως αν έχεις βλέψεις για σοβαρό ηχοσύστημα χρειάζεσαι μια σωστή πηγή με 3 εξόδους (εμπρός /πίσω/sub) και όλα τα καλούδια ισοστάθμισης /crossover κλπ κλππου αυτή προσφέρει.

επίσης υπάρχουν εξωτερικοί επεργαστέςς ήχου που μπορείς να χρησιμοποιήσεις προκειμένου να ελέγξεις το σήμα που θα πάει στους ενισχυτες κρατώντας την υπάρχουσα πηγή απλά και μόνο για διαβάζει το Cd και να στέλνει ήχο στον επεργαστή αλλά πάει μακιά η βαλίτσα....

htanso21 - Δευ 04 Ιούν 2007, 13:04:57
Θέμα δημοσίευσης:
Σωστό αυτό με τους επεξεργαστές.
Απλά εκεί Μάνθο πάμε σε βαθύτερα νερά, που ακόμα και καλά ηχοσυστήματα δεν έχουν κάτι τέτοιο.

Εκεί ανεβαίνει το κόστος πολύ.

Με μία καλή πηγή της τάξεως των 300-350 ευρώ μπορεί να έχει όλες τις απαραίτητες εξόδους που θα στείλει στον ενισχυτή.

Παρεμπίπτοντος με ενδιαφέρει το 10ράκι σαμπ Αλιάντε (ξέρεις το επίπεδο) τι λες για αυτό;
MEMsound - Δευ 04 Ιούν 2007, 13:13:19
Θέμα δημοσίευσης:
(αν και ξεφευγουμε απότ ο θέμα μας τελείως....)
...γαμάτο...
αλλά εγώ θα επερνα το 12άρι...
πάντως η phaselinear είναι πολύ τίμια και αξιόλογη εταιρία, είχα παλαιότερα 2 Heavycast 12" και ήταν φανταστικά, για τα λεφτά τους
htanso21 - Δευ 04 Ιούν 2007, 13:35:42
Θέμα δημοσίευσης:
Σορρυ για το off topic απλά σκέφτηκα να μην άνοιγα καινούριο θέμα…

Απλά λέω για το 10άρι γιατί θέλει μόνο 13 λίτρα κούτα… έτσι θα την φτιάξω πολυεστερικιά στον θόλο του αυτοκινήτου.
Το 12άρι θέλει 17 λίτρα… οκ δεν είναι η διαφορά μεγάλη στα λίτρα αλλά στα χρήματα.
Που αν πήγαινα σε 12άρι θα έπαιρνα το LTD όπου φλερτάρει με το χιλιάρικο… πολλά λεφτά για ηχείο… (για τα δικά μου οικονομικά δεδομένα πάντα)

Αν και περιμένουμε νέο μοντέλο, όπου περιμένω να μάθω χαρακτηριστικά και τιμή.
MEMsound - Δευ 04 Ιούν 2007, 13:42:15
Θέμα δημοσίευσης:
εσύ ξέρεις.
εγώ σου είπα τι θα εκανα. Wink
htanso21 - Δευ 04 Ιούν 2007, 13:43:34
Θέμα δημοσίευσης:
Βρε λες; Μην με βάζεις σε αναμμένα κάρβουνα! χαχαχα Laughing
Giannis307 - Δευ 04 Ιούν 2007, 14:20:25
Θέμα δημοσίευσης:
Ε ναι ρε συ πρωτα απολα κανουμε το κεφι μας και γουσταρουμε να δημιουργουμε για αυτο που μας αρεσει....Δενη παω ουτε για db ουτε για boom car απλα για κατι καλλητερο αποτι πριν...
Όλες οι Ώρες είναι GMT + 2 Ώρες

Powered by phpBB 2.0.21 © 2001, 2002 phpBB Group
© 2002-2003 206 Club - Greece
Πληροφορίες : info@206club.gr